Historie kapličky sv. Anny
Historie kapličky sv. Anny, která stojí poblíž soutoku potoka Rakovce s řekou Svratkou v naší obci. úvod:
Ústním podáním se o vzniku kapličky vypravuje toto:Byla postavena roku 1696 za císaře Leopolda a doubravnického starosty Bergmana jako díkuvzdání pěti svatým za záchranu života topícího se velmože,1) který vjel na koni na krytý most přes "Bunclovku", který měl od minulé povodně podemletý severní pilíř a most se při nové povodni i s pánem na tom koni utrhl a pán se ocitl i s koněm v přívalu vody. Bylo mu těžké se zachránit, tak v zoufalství začal vzývat pět svatých: "Ježíš, Maria, Josef, Jáchym, Anna, - zachraňte mne!" Po chvíli byl nějakým proudem nebo zázrakem vržen ke břehu a po něm se vyškrábal z řeky ven. Kůň umí plavat a tak se také zachránil. Pán považoval své zachránění za Boží pomoc a nechal pak postavit na nejbližším místě kapličku a do ní umístit obraz s pěti svatými, které vzýval. Ten obraz po létech neopatrností rodiny Dobrovských z čp.39 (nyní Hrstkovi) od svíček daných blízko k obrazu shořel. Nový obraz už není s pěti svatými, ale se sv.Annou a její dcerou Pannou Marií.2)
Klíč od kapličky byl předán do čp.91 a od té doby opatrovala kapličku má babička z matčiny strany Rosalie Sysová (1850-1917). Po ní opatrování převzala má maminka Marie Sysová (1890-1974),3) která se provdala za mého otce Josefa Sysa (1886-1970), který se do čp.91 z čp.36 (silnicí zbouraný dům) přiženil. S maminkou jsem kapličku zdobil a uklízel a smetí z lopatky a zvadlé květiny ze dvou váz jsem házel do struhy, která kolem tekla ze mlýna do koželužny a dále do řeky. V roce 1945 (26.dubna) při bombardování Doubravníka ruskými letadly (němečtí vojáci opravovali před naším domem a svítili si při tom) spadly mezi kapličku a nádraží 3 bomby. Jedna vybuchla blíže nádraží, druhá u nádraží nevybuchla (později ji pyrotechnici nechali vybuchnout) a třetí co spadla blízko kapličky se přerazila o hranu splávku a půlka se špicí a se zápalnou směsí odletěla asi 25 metrů proti proudu potoka a druhá půlka spadla pod splávek. U kapličky byly roztříštěny dveře, poškozena křidlice a kámen s železným křížkem a letopočtem 1696 na čele štítu kapličky byl spadlý a teprve později nasazen. V naší ulici bylo vyraženo mnoho skel v oknech. Nové dveře zhotovil Sebestian Životský, střechu opravil František Hron, mladý pokrývač z Brna, návštěvou u Starých, kterému jsem pomáhal. Ubrus s vyšíváním: "Svatá Anno oroduj za nas" (chybí čárka) darovala paní Alexandrová. Dřevěné schody zhotovil pan Josef Hrstka starší, také obraz anděla strážného s dětmi na poškozeném mostku nad propastí, dnes už k nepoznání je od Hrstků. Sošky dvou andělů a P.Marie ve skle pochází od paní Musilové (babičky mlynáře pana Musila) ze Sutin (nyní Nachtigalovi).
Dala mi je paní Musilová (i když je evangelička), abych je dal do kapličky. Po roce 1945 byly v kapličce konány pobožnosti zásluhou slečny Boženy Novotné (zpěvačky u varhaníka Eduarda Jelínka) a kostelníka pana Jana Zichy. Při pobožnostech jsem hrával na harmoniku. Klíč od kapličky převzala slečna Novotná a od té doby zůstal na faře a ženy se staraly o kapličku samy. Nechaly ji vevnitř vymalovat. Pan Josef Trčka z Olší vymaloval strop jako oblohu s hvězdami. Před několika lety za faráře Thdr. Aloise Koláře byla provedena generální oprava kapličky mistrem zedníkem panem Cecavou ze Strhářů. Pan Josef Pezlar, klempířský mistr odborně oplechoval oblé stěny štítu u střechy. Dřevěná soška Pána Ježíše z výklenku byla dána do kostela, aby se neztratila.
Nyní se naše kaplička opět skví ve své kráse a je v ní každý rok na sv. Annu konána pobožnost, jak tomu bylo za pana děkana Jana Hlouška. I když mnozí, co mají na kapličce zásluhu už nežijí, přece si na ně vždycky vzpomeneme a modlíme se za ně. Miroslav Sýs Poznámky:1) Má tetička Aloisie Doubravská (1874-1972) tvrdila, že ten šlechtic se jmenoval Süss. Byla starší sestrou mé maminky a zasadila u kapličky 2 lípy. Jen jedna z nich vyrostla. Měla chránit kapličku.
Asi v roce 1970 blesk lípu poškodil. V roce 1975 byla skácena, že ohrožovala cihlovou podlahu, která se vzdouvala. Kmen lípy odnesl rozvodněný potok. 2) Obraz sv.Anny s Pannou Marií od malíře Pokorného z Tišnova přemaloval po roce 1945 náš malíř Stanislav Bělík. 3) Má maminka říkávala: "Kaplička zachránila naší ulici Dolní Rakovec 26.4. 1945 před vyhořením!"
|