Cech tkalcovský
zdejší vrchnost velmi podporovala. Ulevovala na určitou dobu od placení poplatků a sama zakládala manufaktury.
Původně se sukna tkala čistě jen z vlny. Až mnohem později došlo k inovaci: Privilegium cechu mezuláníků a obrusářů na panství Pernštejnském udělil hrabě Lichtenštejn roku 1660.
Cechy v té době byly nejen pod vlivem vrchnosti, ale i církve. Tak se například hned v prvém artikule cechu ukládá, aby mistři i čeládka každou neděli a svátek s pilností, horlivě a pobožně na službách božích setrvali. Také, jakmile budou míti dostatek prostředků v truhlici, aby pořídili korouhev a postavníky, na kterých by při bohoslužbách hořely svíčky. Kdyby tak neučinili, jejich svobody propadnou. V další kapitole je uvedeno, že tomuto řemeslu se může učiti jen ten, kdo je:
"...poctivého rodu na svět zplozený a ke katolické víře připojený..."
Za přijetí do učení se platil poplatek do truhlice a vosk ke službám božím. Učení trvalo tři roky a poté bylo mistrem vydáno osvědčení o vyučení. I toto potvrzení se muselo zaplatit:
"..vlastní syn mistrův - 1 zlatý a 1 funt vosku; jiný též 1 zlatý a 2 funty vosku."
Poté odcházel tovaryš na zkušenou do světa. Musel prokázat buď 3 roky zvandrované, nebo 6 let práce doma. Teprve potom mohl mít vlastní živnost a oženit se. Každý řemeslník mohl mít jen dva stavy - "verštaty" a před odvedením musel požádat cechmistra, aby dílo prohlédl a ocejchoval. Kdo by tento postup nedodržel, tomu hrozila nemalá pokuta. To samé, kdyby někdo zaměstnával tovaryše, který se řádně nevyučil. Daň z řemesla bývala dvojí
Pro lepší představu nutno poznamenat, že výdělek tkalce byl zhruba 1 rýnský za den.
Důležitá byla dohoda, že tkalci mají tkát jen taková plátna, která mezuláníci dělat nebudou (pod pokutou 1 zlatý). Velmi se také dbalo na čest členů cechu, kterým se doporučuje:
"...aby se klamu a lži vždy vyvarovali, přidrželi se ctností a nezlořečili Bohu a poctivě se zúčastňovali sjítí..."
Tovaryši na vandru byli evidováni a museli svůj pobyt hlásit. Zvláštní ochrany se dostávalo vdovám po zemřelých mistrech, které mohly v započatém díle pokračovati. Rovněž byly z cechovní pokladnice vyčleněny peníze na podporu upadajících mistrů, na pohřby členů a na mše svaté..
Vrchnost sice tkalcům udělovala mnohá privilegia, ale jak už to bývá, panští úředníci byli často svévolní a řemeslníky zlomyslně šidili. Důkazem toho je listina z 18. června 1706, v níž tkalci poníženě prosí vysoce urozeného pána Františka Antonína hraběte z Lichtenštejna, aby zjednal nápravu,
"......neb se jim toho času mnohem tenší příze dává, takže asi od sedmi nebo osmi let pačesný tenký jest tak jako prve tenký a koudelný jako pačesný tenký jest a ty nejpěknější plátna každý rok o mnoho kop více dělají. Přitom více jako dva roky z panského důchodu žádný pořádek ani plat dostati nemohou ..."
Dále si ztěžují, že v těch obtížných letech nemohou vydělat ani na chléb a panské a císařské povinnosti plnit. Na tuto listinu jim však úřad pana hraběte milostivě odpověděl až po třech letech - 8. února 1709... / zdroj: L. Mazáč - Tkalcovství v Doubravníku / |