Škola i školka v jedné budově


V září letošního roku začala konečně probíhat dlouho připravovaná rekonstrukce mateřské školy. Po dobu, než bude vše v novém, jsme se museli vměstnat do stoleté budovy na náměstí.

Děti z 1. až 5. ročníku se učí v patře ve dvou třídách. Třetí z nich využívají jako školní družinu a zároveň pro výuku výchov a angličtiny. Kdo už se nebyl ve škole dlouho podívat, by možná místnosti ani nepoznal. Jsou totiž vybaveny novými výškově stavitelnými židlemi a lavicemi. V loňském roce se nám podařilo koupit z uspořených peněz na provoz od zřizovatele nábytek pro 20 žáků.
Letos o prázdninách nám byla přislíbena dotace ve výši 60.000,- Kč od Nadace ČEZ. Díky ní jsme mohli v září nadšeně vybírat z barevné škály židlí a lavic a koupit je i pro zbývajících 20 dětí. Výsledek je nejen lahodný pro oko, ale hlavně mají díky ČEZu všechny děti zajištěno zdravé sezení. Ve třetí místnosti je sice nábytek starý a opotřebovaný, ale přesto zde vznikla velmi útulná místnost pro hry, odpolední činnost a výuku.
Do přízemí jsme nastěhovali školku. Tělocvična se přebudovala na prostornou, krásně vyzdobenou dětskou hernu, kterou děti oživují už od časného rána. Z bývalé místnosti pro družinu, která je o hodně menší, vznikla ložnička jako z pohádky o Sněhurce a jejích trpaslících. Do jídelny jsme se museli vejít všichni, takže tam najdete jak stoly a židle pro školáky, tak i mini nábyteček pro školkáčky. Paní kuchařka vozí jídlo z Nedvědice a všichni si na něm pochutnáváme. Dokonce i prostor v šatně jsme dokázali zorganizovat tak, že se do ní vměstnáme.Celkový dojem shrnula jednoduchou ale výstižnou větou pracovnice krajské hygieny, která při kontrole prohlásila: "Klobouk dolů." Myslela tím pochopitelně, že před námi smeká pomyslný klobouk, jak jsme vše dokázali zorganizovat. Samozřejmě se všichni musíme poněkud uskromnit. Nemáme tělocvičnu, nemůžeme hrát ping-pong, nejsou kroužky, není dost záchodů ani umyvadel, jíst musíme na etapy, ve všech místnostech se mačkáme, ale zatím nám to klape a doufám, že i nadále bude. Samozřejmě se ale těšíme, až budeme zase všichni ve svém a pozveme veřejnost na den otevřených dveří.Na závěr chci poděkovat všem pracovníkům Základní školy a Mateřské školy Doubravník za maximální nasazení a ochotu pomoci všude, kde je potřeba, i když to není zrovna v náplni práce. Dále všem rodičům, kteří pomohli nebo se ještě chystají pomoci při stěhování a úpravách, zřizovateli za podporu, pomoc a poskytnutí auta na dovážení obědů, ZŠ a MŠ Nedvědice za poskytnutí obědů a konečně všem dětem, protože jsou perfektní!

Mgr. Eva Hertlová