Florbal škol aneb škola florbalu


ČR se letos v prosinci stane pořadatelem největší florbalové události na světě, mistrovství světa. U této příležitosti se Česká florbalová unie rozhodla uspořádat turnaj pro 1. stupeň základních škol - Jaga Oxygen Cup.

Dvě nejlepší družstva budou mít možnost ukázat se ve vyprodané O2 Areně před finálovým zápasem nejlepších reprezentačních výběrů. K tomu, aby se takové pocty nějakému z týmů dostalo, je nutné projít přes okresní, krajské a zemské finále. ZŠ Doubravník, ač nemá širokou žákovskou základnu, využila možnosti změřit síly s konkurencí.

Základní kolo pro okres Brno - venkov se konalo 14. května, pořadatel Těšany.
    Pan Bílý a pan učitel Roučka dováží mančaft na místo činu. Chvíli hledáme tělocvičnu. Procházíme školou, než nás jedna znalá žačka pošle správným směrem. Hrací plocha je výborně připravena. Rozměry jsou sice o něco menší než je obvyklé, proto se hraje 4+1, ale vše je zorganizováno na špičkové úrovni. Mantinely, branky, rozhodčí ČFbu, zapisovatelé, organizátoři jako při akcích velkého formátu. Rozcvičujeme se, opakujeme jednoduché taktické prvky a připravujeme se na naše první soutěžní utkání. Po očku sleduji ostatní týmy. Na střídání mají minimálně 6 až 8 hráčů a tak jsem zvědav, jak to fyzicky zvládneme my s pouhými dvěma náhradníky. Zápas č. 1 ukázal, kdo je největším favoritem turnaje a aspirantem na postup. Mokrá rozstřílela domácí 11:0.

Doubravník - Újezd u Brna 4:2
    Do úvodního střetnutí naši vstupují aktivně. Dobře běhají, nutí soupeře k chybám a vytvářejí si zajímavé příležitosti, žádná ovšem není z kategorie vyložených, a také proto míček nekončí v soupeřově síti. Co se zpočátku nedaří našim, to se vede protihráčům. Újezd se ukazuje jako technicky zdatný tým a prosazuje se jako první. Zanedlouho kluci vyrovnávají, ale po změně stran se skóre opět mění v náš neprospěch. Od té doby se hra přelévá ze strany na stranu. Šance se rodí před oběma brankami, ale góly už střílí jenom Doubravník. Konečný stav 4:2 splnil náš prvotní cíl zvítězit alespoň v jednom utkání a zároveň dodává sebevědomí do dalších bojů.

Těšany - Doubravník 2:6
    Proti domácímu výběru si kluci věří možná až moc. Těšany sice dostali Mokrou sprchu v jedenáctigólové podobě, ale to bylo především kvalitou soupeře. Začátek se totiž odehrává ve stejné režii jako s Újezdem. Naši útočníci ukazují svoji sílu bez brankového úspěchu a gól dává soupeř. Zápas naštěstí opět dopadl vítězně, k cíli se však nedopracováváme jednoduše. Rozhoduje jediný hráč. Vojta Smutný pěti přesnými zásahy otáčí utkání na doubravnickou stranu a zařizuje tak druhou výhru.

Mokrá - Doubravník 3:1
    Souboj dvou neporažených má jasného favorita. Florbalisti z Mokré ukázali svoji suverenitu i ve svém druhém měření sil s celkem z Bílovic nad Svitavou. Po výhře 8:2 se těšili, jak rozmáznou i další překážku z Doubravníka. Před úvodním buly se ozývali z jejich tábora hodně sebevědomé řeči. První minuty naši kluci začínají s velkým respektem a brzy prohráváme 3:0. Vypadá to na debakl a navíc po jasném faulu na Davida Bílého, musí náš tvůrce hry ze zápasu odstoupit. Kritická situace, kdy na střídání je připraven jen jeden hráč, tým semkla. Zapomíná na únavu ze všech zápasů a přes nápor soupeře se stále více prosazuje. Výborně chytá Tomáš Beran a v poli se kluci vydávají ze všech sil. Po odvážné akci se na začátku druhé půle trefuje Jarda Novotný a dramatizuje závěr. Přes veškerou snahu nakonec Mokrá uhájila stoprocentní bilanci.

Doubravník - Bílovice nad Svitavou 3:1
    Před naším posledním vystoupením jsou karty jasně rozdány. Mokrá může o postup do finále přijít už pouze teoreticky a tak se bojuje o druhé místo ve skupině. Při prohře o 3 branky by se Doubravník propadl až na místo čtvrté. Síly ubývají. Tři zápasy s minimálním střídáním byly vyčerpávající, ale i tak první okamžiky dávají vzpomenout na úvodní dvě přestavení, co se aktivity a náporu týče. Poprvé na turnaji se nám navíc povedlo otevřít skóre zápasu. David Bílý propaluje vše, co mu stojí v cestě - 1:0. Stav se jeví nadějně, protože i remíza zaručuje 2. místo. Tyčka a další šance mohou naděje ještě zvýraznit, kdyby se proměnily v gólovou radost. Nestalo se a soupeř vyrovnává. Nervozita a bílovická euforie nás tlačí do hluboké defenzivy. Tom se v brance překonává. Pár minut před koncem jdou Bílovičtí dva na jednoho. Hezká přihrávka směřuje před prázdnou bránu. Střela. Míček letí vzduchem a zdraví horní tyčku z nadhledu. Teď máme štěstí. Na druhé straně natahuje ke střele Vojta Smutný a strhává vedení. Závěrečný nápor Bílovic ukončuje svojí druhou brankou v zápase znovu Vojta Smutný a potvrzuje 2. místo ve skupině.

Škola florbalu
    Ve finále Mokrá poráží vítěze druhé skupiny Zastávku 5:4 a spanilá jízda turnajem ji posunula do krajského kola. V celkovém hodnocení se Doubravník umístil na vynikajícím 3. místě z deseti zúčastněných a školou florbalu prošel s výborným prospěchem. Celé družstvo předvedlo velké odhodlání a ukázalo se, že počet žáků ve škole nic neznamená a velkých věcí může dosáhnout třeba i malotřídka s 35 dětmi v pěti ročnících.


florbal
 

Tabulky výsledků najdete Z D E

FINÁLE

Mokrá - Zastávka 5:4


Konečné pořadí:

  1. Mokrá - postup do krajského kola
  2. Zastávka
  3. Doubravník

Sestava Doubravníka:

brankář - Tomáš Beran,
obrana - David Bílý, Jaroslav Novotný, Martin Čech,
útok - Vojtěch Hertl (kapitán), Vojtěch Smutný, Jan Bracek

Střelci branek:

Vojtěch Smutný - 9, Vojtěch Hertl - 2, Jaroslav Novotný - 2, David Bílý - 1


Ondřej Smutný


Za úspěch vděčíme nejen nasazení a umění hráčů, ale i skvělémutrenérovi Ondřeji Smutnému, který klukům nedá pokoj ani v neděli.

Mgr. Eva Hertlová