Chráníme přírodu


Březen a duben nejsou jen měsíce knih a bezpečnosti, ale i dobou, kdy se na silnicích objevují v poměrně velkém počtu mrtvoly žab.

Takovým místem v našem regionu jsou i Štěpánovice. Spoustě lidí je rozjetých žabek na silnicích líto, ale málo koho to vyburcuje k nějaké konkrétní aktivitě. Protože v doubravnické škole učíme děti přírodu nejen poznávat, ale i chránit, připojili jsme se k iniciativě rodiny Macháčkových z Křížovic a již druhým rokem se staráme o bezpečí užitečných obojživelníků (možná nevíte, že ropuchy se živí i slimáky, kteří nás tak trápí na zahradách). Daří se nám zapojovat další pomocníky, letos se k nám přidali doubravničtí skauti. Teoreticky nás připravil pan Ing. Stanislav Koukal z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Ve Štěpánovicích se snažíme pomáhat hlavně ropuchám obecným, které cestují z lesa, ze svého trvalého bydliště, k rybníku, což je místo jejich rozmnožování.



 

Tam po krátkých námluvách nakladou samičky vajíčka a stejnou cestou plnou nástrah se vracejí zpět do lesa. Hodně těchto živočichů bohužel nepřežije. Velkým nebezpečím je pro ně silnice, která jim protíná cestu tam i zpět, ale hlavně auta a lidé v nich. Naše pomoc se nespoléhá jen na dobrou vůli řidičů. Od minulého roku stavíme u silnice plastové zábrany, které většinu ropuch zachytí. Takto lapené žáby sbíráme do nádoby s nepatrným množstvím vody a přenášíme na druhou stranu k rybníku. Přibližně za čtrnáct dní se stejná procedura opakuje, ale už na druhé straně silnice. Naši žáci také vytvořili cedule, kterými upozorňovali na inkriminovaný úsek a vymysleli anketu pro řidiče.

Možná se vám to zdá neuvěřitelné, ale přenesli jsme celkem 3500 žab. Připojili jsme se tak k odkazu australského přírodovědce Steva Irwina a alespoň nepatrným dílem přispěli k naplnění jeho hesla "Poznej a chraň". Kdo zvíře pozná, dotýká se ho, rád potom pomůže s ochranou jeho přirozeného prostředí.

Infocentrum Tišnov s námi z akce natočilo video, které si můžete prohlédnout i s fotografiemi:

Z D E  


Speciální poděkování

Speciální poděkování patří vlastníkům rybníku a majitelům soukromých prostor za to, že nám dovolili vstup na svoje pozemky, na kterých se celá akce uskutečňuje, Obecnímu úřadu v čele s paní starostkou za vstřícný postoj k celému projektu a všem občanům Štěpánovic i náhodným kolemjdoucím, kteří nejsou neteční k osudu žab.

Vaše Příroda

P.S. Vrátím Vám to!




Anketa mezi projíždějícími řidiči



 


1.Co si vlastně myslíte o žábách? Jsou užitečné nebo ne?
Ano(38)
Ne(1)
Nevím (2)

2.Jste schopný(á)si na ně sáhnout?
Ano(33)
Ne(8)
Nezkoušel(a) jsem(1)

3.Myslíte si ,že zachraňování žab je nutné?
Je to hloupost(0)
Není to nutné(3)
Je to důležité(37)

4.Hádejte, kolik jsme už přibližně přenesli žab?
1000(9)
2000(25)
3000(6)

5.Znáte Základní školu Doubravník?
Ano(22)
Ne(13)
Chodí tam moje děti(3)

6.Víte, kolik je v ZŠ Doubravník dětí?
28(8)
38(8)
48(22)

7.Souhlasíte s tím, aby se pro žáby postavil podchod?
Ano(34)
Ne(2)
Je to zbytečné(4)

8.Uhodněte, co je toto za žábu
Rosnička(3)
Ropucha(22)
Skokan(13)

9.Jak klade vajíčka ropucha obecná?
V podobě shluků(17)
V podobě provázků(14)
Každé vajíčko zvlášť(6)

10.Máte žáby na zahradě? Pokud ano vadí vám tam?
Ne nemám(20)
Ano mám, ale nevadí mi(19)
Ano mám, ale vádí mi(0)




Mgr. Eva Hertlová,
Mgr. Aleš Roučka a kol.