Chráněná území Doubravníku
Ochrana přírody má v České republice již dlouhou tradici. V devatenáctém století se projevily snahy čelit vyhubení mnohých živočichů a zachránit některá krajinářsky a přírodovědecky cenná území. Vyhubení však začalo z různých důvodů hrozit i jiným živočichům, přestože tito nebyli předmětem intenzivního lovu. Také i některé rostliny začaly z krajiny mizet. Snaha o jejich ochranu se z počátku převážně orientovala jen na ochranu druhu. Byla uzákoněna jejich ochrana, zákaz lovu, sběru, ničení hnízd, apod. Byly stanoveny pokuty za porušení těchto opatření. Tato administrativní opatření se mnohdy minula účinkem a někdy měla opačný účinek. U některých atraktivních druhů naopak stoupl zájem o lov či sběr chráněných druhů, zvýšila se jejich sbírková hodnota a obchodní cena a staly se obchodním artiklem spekulantů i v mezinárodním měřítku. Posléze se zjistilo, že tato opatření nejsou pro většinu živočichů a rostlin podstatné, protože až na výjimky není možno ani poměrně intenzivním sběrem nebo lovem populace ohrozit. U většiny druhů hrozí hlavní nebezpečí z jiné strany, protože jsou ve většině úzce svázány se životním prostředím a jejich ochrana může být úspěšná pouze tehdy, chrání-li se jejich biotopy, kde se tyto druhy vyskytují a ekosystémy, jejichž jsou nedílnou součástí. Z těchto důvodů se nyní ochrana rostlin a živočichů orientuje v celém světě stále více na zachování nerušeného prostředí. Vytvářením co nejrozsáhlejších chráněných území různých typů a úrovně ochrany se zabezpečují původní stanoviště na úrovni ekosystému tak, aby se zachoval jejich neporušený charakter. Individuelní ochrana druhu má mnohá úskalí. Předpokladem pro individuelní ochranu je všeobecná znalost chráněných druhů. Tato znalost se týká jen atraktivních druhů a u myslivců a rybářů těch, jenž jsou vyňaty z lovu. U převážné většiny drobných živočichů, hmyzu a rostlin mimo specializované odborníky nemáme ponětí, kterých druhů se to týká. Proto je důležité seznámit se s chráněnými územími v nejbližším okolí a dodržovat omezení v nich platná. Nejznámější chráněným územím Doubravníku je přírodní rezervace Sokolí skála o rozloze 128 ha.
Je mnohokrát popsána v různých publikacích, a proto se zmíním jen o způsobu ochrany. Dle zákona je zakázáno povolovat a umísťovat zde nové stavby, hospodařit na pozemcích způsobem vyžadujícím intenzivní technologie a činnosti, které mohou způsobit změny v biologické rozmanitosti, struktuře a funkci ekosystému nebo nenávratně poškozovat půdní povrch. Dále je zakázáno používat biocidy, sbírat či odchytávat rostliny a živočichy, kromě výkonu práva myslivosti či sběru lesních plodů. Evropsky významné lokality - soustava Natura 2000 - jsou chráněny před poškozováním a ničením. Využívají se pouze tak, aby nedošlo k jejich závažnému a nevratnému poškození nebo zničení. Pro každou lokalitu jsou určeny podmínky, které určují limity případných činností. K zásahům, které by mohly vést k nežádoucím důsledkům, si musí ten, kdo tyto zásahy zamýšlí, předem opatřit souhlas orgánu ochrany přírody. Lokalita CZ0623329-Prudká-provozní budova papírny, přírodní památka. Lokalita CZ0623697-Doubravník-kostel, přírodní památka. Lokalita CZ0620191-Sokolí skála. Přírodní park Svratecká hornatina, Památné stromy vyhlašuje orgán ochrany přírody.
Tyto stromy by měly být označeny tabulí s malým státním znakem o rozměrech 30 x 40 cm. V obci se nachází několik stromů označených přibitým malým štítkem a nápisem strom chráněný státem. Toto byla iniciativa pana L. Mazáče, ale stromy chráněny ve smyslu zákona nejsou. To se týká i "Jelínkova dubu", u kterého se žádá v současné době o statut památného stromu.
Ing. Jaroslav Sterzel |