Zajímavosti z jarní přírody Doubravnicka
V letošním roce se mi podařilo opět zjistit několik nových poznatků o přírodě Doubravnicka. Překvapením pro mne byl nález rozkvetlých sněženek (Galanthus nivalis) u studánky blízko t.z. Jelínkova dubu. Jsou to první poslové jara a všeobecně známou květinou. Sněženky jsou chráněny v kategorii ohrožené. Je otázkou, zda jsou zde původní nebo je někdo vysadil.
Dalším překvapením bylo objevení lokality se sasankou lesní (Anemone sylvestris) na Hlaváčově. O této krásné jarní květině se zmiňoval pan řídící Mazáč v knize, která vyšla k sjezdu rodáků. Marně jsem ji hledal několik let a nakonec jsem to vzdal. I pan Lacina popisující přírodu Doubravnicka v knize "Doubravník v dějinách" ji v kapitole zabývající se vyhynulými a nezvěstnými rostlinami uvádí. Letos se mi ji podařilo zcela náhodně při fotografování jalovců objevit na lokalitě, která odpovídá přesně tomu, co je o výskytu této sasanky uváděno. Dle literatury roste především na vápencovém podloží, je polosvětlomilnou rostlinou nejteplejších poloh a provází teplomilné doubravy a jejich náhradní společenstva, křoviny a okrajové části. A přesně zde jsem ji našel. Roste na pruhu vápenců na svahu obráceném k jihu. Lokalita je velmi těžko přístupná, neboť cesta od Maňové je zarostlá keři a zatarasena spadlým stromem. Také tato sasanka je chráněna v kategorii ohrožené.
Do stejné kategorie ochrany patří i vstavačovitá okrotice dlouholistá (Cephalanthera longifolia), kterou chodím již více jak 30 let z jara pozorovat, jak kvete v příkopu u silnice na Prudkou. Asi se ji zde dobře daří, neboť rostlin přibývá a je již na dvou místech vzdálených od sebe asi 300m. Je jednou z našich nejhojnějších orchidejí a díky své nenápadnosti i nejméně ohroženou.
Letos na stejném silničním příkopu a svahu nad ním, jako každý rok, rozkvetl velmi atraktivní náprstník velkokvětý (Digitalis grandiflora) v mnoha exemplářích. Jedná se o nápadně žlutě kvetoucí mohutnou rostlinu známou i jako léčivka. Náprstník společně s modře kvetoucími zvonky broskvolistými poskytuje zajímavý pohled. Zvláštností je, že tento silniční příkop poskytuje vhodné podmínky k růstu tolika zajímavým a atraktivním rostlinám.
Poslední překvapení na mne čekalo, když jsem se vracel z Pláňavy, kde jsem marně hledal první letošní hříbky. Na louce u lesa jsem si všiml nezvykle kvetoucí bílé rostliny. Nepodobala se ničemu co jsem znal. Dobře jsem si ji prohlédl a vyfotil. I když fotografie byla nic moc, doma jsem prohlédl literaturu a dle obrázků v ní a určení dle botanického klíče se domnívám, že jde o vemeník dvoulistý (Platanthera bifolia). Jeho výskyt je uváděn na strmých svazích levobřeží Svratky. Rostlina patří k našim orchidejím a je typická svými dvěmi podlouhlými kořenovými hlízami, jejichž tvar dal rostlině jméno. Květy poměrně silně voní, o čemž jsem se přesvědčil. Je chráněna v kategorii ohrožených rostlin. Znovu jsem se vrátil na místo, kde jsem vemeník našel a po zevrubné prohlídce okolí jsem zjistil dvě místa výskytu při okraji lesa vzdálená od sebe asi 200m s řádově několika desítkami kusů. Rostlina se zřejmě bude vyskytovat na Doubravnicku na více místech a v poměrně hojném počtu. Je však nenápadná a snadno se přehlédne.
Již delší dobu dochází k zavádění původních druhů zpět do naší přírody. Narazil jsem na to při nálezu sněženek, ale většinou se jedná především o živočichy, jako rysa na Šumavě nebo výry a krkavce v našem okolí a i pravděpodobně o bobry na Svratce. I v plánu péče o přírodní rezervaci Sokolí skála, vydaném orgánem ochrany přírody v Brně, se například počítá s vysazením 20 ks sazenic tisu červeného. Dle pana Záhory dokonce i lilie zlatohlává byla do lokality Sokolí skála vysazena na přelomu 19. a 20. století. Dnes je tu uváděna jako domovská a nikomu to nevadí. Je pravdou, že tato znovuzavádění by měla být prováděna s vědomím státních orgánů ochrany přírody, ale mnohdy je toto pravidlo porušováno a to samotnými ochránci přírody. Na závěr bych opět apeloval na ty, co mají přírodu našeho krásného kraje rádi, aby si všímali všeho zajímavého a seznamovali nás s tím na těchto stránkách. Ing. Jaroslav Sterzel |