Znovu zazní naše varhany


Od roku 2006 probíhá v našem kostele restaurování varhan. Začalo se restaurováním varhanní skříně, protože v té době byla pouze ta kulturní památkou. V roce 2007 byl nástroj prohlášen kulturní památkou celý a na podzim toho roku mohl tak být přibrán k restaurování i varhanní stroj.

Nejprve byly restaurovány měchy, potom byly odebírány rejstříky postupně tak, aby varhany mohly ještě co nejdéle doprovázet bohoslužby. V roce 2009 byl nástroj rozebrán celý a do kostela jsme zapůjčili pozitiv od bratří paulánů z Vranova, na něž zatím stále "náhradně" hrajeme.

Celé restaurování je velmi náročné. Zajišťuje je pan varhanář MgA. Dalibor Michek. Kvalita jeho práce je kladně hodnocena odborníky v celé Evropě. Po čtyřech letech jsme se přiblížili k okamžiku, kdy budeme mít opět možnost slyšet zvuk doubravnického nástroje. A protože naše varhany patří k nejvzácnějším, protože máme radost, že se je podařilo zachránit, a protože jsme vděční těm, kdo je pro nás nechali postavit a postavili, rozhodli jsme se to s Vámi oslavit.

Varhany opět zazní v sobotu 11. května v 15 hodin, kdy je při slavnostní mši svaté požehná Mons. Mgr. Jiří Mikulášek, generální vikář naší diecéze.

Na varhany zahraje Mag. art. Ondřej Múčka, diecézní organolog, absolvent varhanní školy v rakouském Grazu. Mši bude zpěvem doprovázet komorní soubor Capella Moraviae, který nás již dříve navštívil a podpořil svými koncerty, pod vedením RNDr. Josefa Gerbricha.

Po mši svaté bude v 16.30 pokračovat odpoledne varhanním koncertem, při kterém zazní skladby starých barokních mistrů.

Podvečer zakončíme v místní sokolovně besedou s restaurátorem panem Daliborem Michkem a členy komise pro restaurování varhan.

Tím ovšem naše slavnost neskončí. S ohledem na jedinečnost varhan se rozhodlo podpořit jejich restaurování také vedení festivalu Concentus Moraviae a do letošního cyklu, který je nazván "Italské slunce", zařadilo varhanní koncert právě v našem kostele.

Festival Concentus Moraviae přináší hudbu nejvyšší úrovně a přivádí posluchače do míst, která svoji architekturou ovlivňují náš život stejně jako dobrá hudba. Zejména seznamuje širokou veřejnost s moravskými městy, jejich historií a vzácnými místy. Celý letošní cyklus je velmi kvalitně obsazen a my se můžeme těšit na italského varhanního mistra Andreu Marconiho.

K tištěnému Zpravodaji budou ve zvláštní obálce přiloženy pozvánky na oba koncerty.

Všem, kteří se s námi rozhodnou strávit tyto příjemné chvíle, přeji, aby jim udělali radost.


Barbora Šenkyříková



Epizoda z historie doubravnických varhan

Před čtyřiceti roky vydal národní podnik Supraphon pro Gramofonový klub album čtyř dlouhohrajících gramofonových desek (tak zvaných elpíček) s názvem České a moravské barokní varhany. Jsou na nich nahrávky z dvanácti českých kostelů (mezi nimi v Rabštejně nad Střelou, Plasích, Jindřichové Hradci a v Českém Krumlově) a ze čtyř kostelů moravských - kostelů sv. Václava v Mikulově a Znojmě - Louce, klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáru nad Sázavou a z kostela Nalezení sv. Kříže v Doubravníku.

Interpretem byl prof. dr. Jiří Reinberger, varhanní virtuos, varhanní a varhanářský expert, hudební pedagog a skladatel. V doubravnickém kostele v srpnu 1970 nahrál skladbu Johna Mundaye Goe from my Window, Johna Redforda Lucem tuam a Thomase Tomkinse Fancy.

Album je doplněno doprovodným textem, ve kterém prof. Reinberger také vzpomíná na nahrávání v Doubravníku:

Seděli jsme po báječném obědě, jímž nás pohostil pan farář (P. Sobotka - pozn. - ok -), v trávě za kostelem. Nedaleko bublala Svratka, nad hlavou nám plula oblaka, prostě opravdové dolce far niente. Ani jsme si moc nezatěžovali hlavu tím, že musíme za chvíli nahrávat v krásném kostele v Doubravníku, v srdci kopců, tyčících se po obou stranách úzkého údolí.

Vše připraveno, akustika vynikající a varhany, rovněž dílo Jana Výmoly z r. 1760, báječné. Nádherná pozdně gotická klenba, krásné barokní oltáře, vše pietně renovováno, to bylo jedinečné prostředí k práci, která se nám dařila jako málokdy.

Ještě poslední pohled na pozdně barokní prospekt (řada předních viditelných píšťal varhan - pozn. - ok -), přes stylovou odlišnost skvěle zapadající mezi dva gotické pilíře chrámu a odjížděli jsme za pozdního odpoledního slunce dál přes hory do Žďáru.

Zvuk varhan v Doubravníku se nám tak mimořádně líbil, že jsme ještě po cestě diskutovali o kráse jednotlivých rejstříků.


Josef Ondroušek



To bude Itálie!

Osmnáctý ročník festivalu Concentus Moraviae se uskuteční mezi 1. a 29. červnem 2013. Dramaturgii s podtitulem "Italské slunce" připravil respektovaný interpret a propagátor staré hudby Václav Luks a posluchači se mohou těšit na třicítku koncertů v devatenácti městech jižní Moravy a Vysočiny v podání špičkových hudebníků zaměřených na poučenou interpretaci staré hudby.

Na festivalu zazní díla italských a Itálií významně ovlivněných skladatelů 17. a 18. století, zamyslíme se nad hudbou spjatou s konkrétními italskými městy, budeme sledovat stopu, kterou otiskla italská tvorba na naše území, i vliv českých tvůrců na Itálii.

Pro festival se podařilo získat řadu hudebníků vynikajícího renomé a mnozí z nich dorazí na Moravu z Itálie. Italští Accordone s temperamentním zpěvákem Marcem Beasleym otevřou festival programem věnovaným hudební Neapoli, Venice Baroque Orchestra s dirigentem Andreou Marconem doprovodí vystoupení světoznámé mezzosopranistky Magdaleny Kožené, posluchačům se představí špičkoví evropští vokalisté Dominique Visse, Roberta Invernizzi a Martina Janková. Slavný francouzský soubor Café Zimmermann přijede do České republiky poprvé a uvede nádherný program z virtuózních koncertů Antonia Vivaldiho. Publikum bude rovněž svědkem premiérových vystoupení nově vzniklého česko-německého orchestru Capella Anna pod vedením flétnistky Anny Fusek.

Italský repertoár uvedou také nejlepší české soubory orientované na starou hudbu: Collegium 1704, Musica Florea, Tiburtina Ensemble a Cappella Mariana. Collegium Marianum pro festival premiérově nastuduje operu Callisto Francesca Cavalliho, netradičně ve spolupráci s loutkoherci souboru Buchty a loutky.

Recitály předních italských varhaníků zazní v kostelech v Bystřici nad Pernštejnem, Třebíči, Ivančicích, na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou a také v Doubravníku na nově restaurovaném nástroji v kostele Povýšení sv. Kříže. Posluchači budou mít možnost poslechnout si nepříliš známé nástroje jako je theorba, cink, arpa doppia, psalterium, dulcián či šalmaj.

Do programu je tradičně zařazeno i odpoledne pro rodiny s dětmi, které letos proběhne ve spolupráci se Sítí mateřských center v Tišnově.

Skvostné zámecké a hradní sály, přívětivé kostelíky i impozantní katedrály jižní Moravy a Vysočiny budou jistě dokonalou kulisou letošních festivalových koncertů a věříme, že atraktivní program zaujme posluchače z festivalových měst i hudbymilovné návštěvníky přijíždějící na festival Concentus Moraviae z celé České republiky i zahraničí.

18. ročník Mezinárodního hudebního festivalu ve 13 městech Concentus Moraviae 1. - 29. 6. 2013

Více informací o programu a předprodeji vstupenek na www.concentus-moraviae.cz

Využijte předprodeje vstupenek na koncert v Doubravníku a na Pernštejně, který bude probíhat na Úřadě městyse Doubravník u paní Marie Němcové. Do 31. 5. 2013 bude možno zakoupit lístky za zvýhodněnou cenu 200Kč. Po tomto datu bude plné vstupné činit 250Kč. Cena vstupného pro studenty - držitele ISIC karty, držitele ZTP a ZTP-P karet a důchodce je 150Kč.