Říjnová slavnost v Doubravníku


Když se přiblížil říjen, čekala nás jedna významná událost - 95. narozeniny pana Stanislava Bělíka, našeho malíře - krajináře, grafika, kreslíře a ilustrátora.

V kulturní komisi rady jsme se dohodli, že spolu s městysem připravíme výstavu jeho obrazů. Po dobu dvou týdnů jsme se scházeli na staré radnici a za přítomnosti pana Bělíka umísťovali dovezené práce. Kromě obrazů (nejen z našeho okolí, ale i ze zahraničí) jsme brali do rukou linoryty, diplomy, gratulace, svatební oznámení, čestná uznání, novoročenky, kalendáře, knihy s jeho ilustracemi. Překvapily nás dva plakáty k divadelním hrám, které byly v 60. letech oceněny na mezinárodní výstavě ve Varšavě.

Při této činnosti jsme poznávali i obrazy a práce, které byly pro nás nové, neznámé. Dozvěděli jsme se i mnoho zajímavostí ze života našeho malíře.Když jsme stáli před některými díly, cítili jsme, jak pan Bělík je spojen s krajem kolem řeky Svratky, jak pokorně obdivuje krásu vysočinské krajiny a Doubravníku. Proto také obrazy, které vytvořil, zdobí obydlí lidí nejen v Doubravníku, ale i v dalekém okolí. Plně tedy platí to, co pan Bělík říká: "Nemaluju pro sebe, ale pro lidi!"

A už tu byla neděle 26. října, den vernisáže výstavy. Kromě úvodního slova RNDr. Ivana Koláčného návštěvníci vyslechli kulturní program, kterým se doubravnické veřejnosti poprvé představila nová spoluobčanka, paní Miroslava Kytnerová, jako vynikající hráčka na příčnou flétnu. Výstava pak byla zpřístupněna po celý týden, s výjimkou dvou dnů a následující víkend. Od 2. listopadu jsme pak pomáhali výstavu sklízet - obrazy se vrátily k mistrovi domů nebo byly rozvezeny tam, odkud jsme si je zapůjčili.

Všichni návštěvníci výstavy si mohli zakoupit Sborník k jubileu 2014 - 95 let úspěšného života umělce Stanislava Bělíka z Doubravníku, který vydal městys Doubravník jako poděkování za veškerou malířovu práci.

Na závěr popřejme tedy panu Bělíkovi pevné zdraví a radost z žití; a také upřímné díky za jeho práci.


Jana Životská,
členka kulturní komise