Pražský maraton


Volkswagen Maraton Praha 2015 na svých webových stránkách láká popisem: Jeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými více než 10 000 běžci 79 národností světa k tradičním běžeckým svátkům Česka. Odstartujte ze Staroměstského náměstí, nechte za sebou slavný Orloj a vydejte se Pařížskou ulicí k Vltavě. Proběhněte přes Karlův most, gotický klenot Prahy, a kochejte se výhledem na majestátní Pražský hrad.

Stalo se, že se 3. 5. 2015 dívám na televizi a na obrazovce se mihne známá tvář. Sportovní reportér mluví o Šárce Macháčkové, která probíhá cílem jako první žena za Českou republiku, ale před ní běží "Doubravničák" a není to nikdo jiný než Michal Glier.

Pak stačilo kouknout na webové stránky závodu a při první příležitosti osobně pogratulovat Michalovi k jeho úspěchu.



 

A že je to úspěch kapitální, další nápad na sebe nenechal dlouho čekat. Zahrát si na reportérku doktorku Zorku Horkou a podělit se s Vámi o získané informace.


Kdy Tě poprvé napadlo, že se rozběhneš?

Poprvé jsem začal na vojně. Pro pobyt v posádce v Náměšti bylo jednou z podmínek uběhnout 10 km. Byl jsem první.

Co bylo dál?

Padla nabídka na závod - vlakvedoucí Květa může za to, že jsem jel na svůj první závod běhu do vrchu. Jel jsem do Rožnova pod Radhoštěm a běžel 6,5 km na Radhošť s převýšením 735 m. A nebyl jsem poslední.

Kdo Tě podporoval?

Nejvíc Milan Hřebíček, alias Kevin.

V čem ta podpora spočívala?

Vyhledával, kde se zrovna běží. Organizoval výlet na místo startu a ještě radil, jak mám běžet, abych vyhrál. A potom probíhalo zhodnocení při doplňování tekutin, vyhledávání článků, fotek a informací o jednotlivých závodech. Prostě nebyl jsem v tom sám.

Kdy to začalo a trochu časových údajů?

Začalo to v roce 2006 během na Radhošť a účastí na Vírském maratonu. Ten jsem zaběhl za 3:09 a předběhl mě kdejaký vyschlý děda. V roce 2007 Kevin vymyslel, že znovu poběžím na Radhošť a od té doby pořád běhám.
Na podzim 2008, když jsem vyhrál Kuřimský pohár, jsem dostal nabídku od předsedy Moravské Slavie stát se členem atletického klubu AC Moravská Slavia Brno. Ta byla přijata a já začal trénovat pod dohledem trenéra. Naneštěstí jen 2 roky. Pak přišla rodina, práce na domu.... Letos jsem se vrátil a rád bych si vylepšil čas nejen na maraton.

Co považuješ za největší úspěch?

Srdeční záležitost je Vír, neboli Malý svratecký maraton, kde se mi podařilo dosáhnout času 2:03 hod. Osobním rekordem pro maraton je 2:49:07. Za úspěch také považuji můj nejdelší závod - Brněnský masakr. To bylo 63 km s převýšením 2 200 m, celkovým umístěním na 7. příčce a 3. místo v kategorii mužů od 18 do 39 let.

Pojmy jako maraton, pětka, desítka, hodinovka, co si pod tím můžu představit?

Maraton je běh na 42 km 195 m a může za to Londýn (doplnění z wikipedie viz níže).

Roku 1908 byla délka olympijského maratonu v Londýně vytyčena od startu u terasy Windsorského zámku do cíle před královskou lóží na Olympijském stadionu (aby královská rodina mohla pozorovat vítěze olympijského maratonu), čímž byla trať prodloužena na 42,195 km (26,2 mil neboli 45.760 yardů). Přestože na dalších dvou olympijských hrách v letech 1912 a 1920 byla stanovena jiná délka maratonského běhu, od olympiády v roce 1924 v Paříži se ustálila délka maratonu právě na délce londýnské trati, tedy 42,195 km.



3. km na Karlově mostě

Pětka, desítka bude tedy délka v km a proč ho běhají maratonci?

Uvádí se v metrech, takže je to 5 000 m a 10 000 m. Důvodem je natrénování rychlosti, proto se běží kratší trasy. Ve výsledku pak, čím rychleji uběhneš 5 km, tím rychleji uběhneš 10 km, a od toho se pak odvíjí čas pro uběhnutí maratonu.

A hodinovka?

Běží se na atletickém ovále a celých 60 minut, výsledkem je počet uběhnutých kilometrů. Můj nejlepší výkon je 16 443 m.

Kolik času Ti zabere běhání, máš vůbec čas na rodinu?

Je to opravdu žrout času. Trénuji 6x až 7x týdně. Za měsíc uběhnu tak 400 - 560 km. Za rok 2014 mám na kontě 5 000 km.

Pane jo, vždyť je to každý den?

Pravidelně běhám po práci na trase Tišnov - Doubravník, to mi zabere tak hodinku. Pak taky z Hradčan do Doubravníka. Nebo i z Kuřimi, to je trochu delší trasa kolem 30 km. Jednou až dvakrát týdně si zajedu do Brna na stadion Moravské Slavie, kde trénuji pod dohledem trenéra. To mi zabere i s cestou celé odpoledne. Záleží na tréninkovém plánu a přípravě na konkrétní závod. Na maraton se připravuji cca 2 měsíce dopředu, protože je potřeba zvýšit kilometráž.



Michal na 15. kilometru

A co to znamená?

To znamená počet kilometrů, které naběhám za týden. V rámci běžného tréninku naběhám týdně 100 km. Při přípravě na maraton naběhám za týden i 160 km a je potřeba naběhat tzv. kvalitní kilometry. Je to běh v rychlejším tempu a zhruba 40% z celkového počtu km za týden. Kvalitní kilometry zajistí nejen zvýšení rychlosti, ale také větší odolnost organismu na dlouho trvající zátěž, zejména pro maraton.

Jaký je tedy čas na km?

To záleží na zvoleném tempu. Klusám 5 min na 1 km. Délka trasy je 30 km a říká se tomu volný regenerační běh. Na maraton mám 4 min na 1 km a "pětku" za 3:20 na 1 km.

Zamluvili jsme rodinu.

Rodina snad netrpí, běhá se mnou. Právě běhání vděčím za to, že jsem se potkal s Renatou. Jezdíme společně i s Mirečkem na tréninky do Brna, na závody. Že je moje manželka z branže, je velká výhoda. Má pochopení, že bez tréninku není úspěchu. Jen co bude Mireček trochu větší a půjde do školky, začneme i spolu běhat.


MIKI