Rekord - proč ne?


Pamatujete? Doubravník 2008 - 800 let obce, před školou. Rekord "Největší obraz z víček od PET lahví".

Zpráva v číslech:

Dne 5.7.2008 se podařilo Základní škole Doubravník vytvořit rekord v kategorii největší znak obce. Dosavadní rekord z Uherského Hradiště byl překonán o 116 986 víček . Použito bylo 239 208 víček od PET lahví ve 14 barevných odstínech, celková hmotnost 247 kg (hmotnost 1 víčka 2,3 g). Počet skládajících 163 z toho z Doubravníka 133 (více než 1/8 obyvatel). Věk účastníků 3,5 až 77 let, celkem bylo posbíráno za 9 měsíců okolo 0,5 mil. víček. Víčka třídilo všech 35 žáků školy, zaměstnanci a pomohli i někteří rodiče a přátelé školy. Autor návrhu pan učitel Aleš Roučka. Všem sběračům, třídičům, předkreslovačům, skládačům, fanouškům a jiným pomocníkům pěkně děkujeme (žáci a zaměstnanci ZŠ Doubravník)

V Pelhřimově mají ve vitríně fotky, certifikát a naše tričko - Pokus o rekord - Povedlo se!

V roce 2018 bude Doubravník zase slavit - 810 let je taky důvod ☺ a tak nás napadlo, že se pokusíme vytvořit nový rekord. Tentokrát bychom chtěli navázat na tkalcovskou tradici v Doubravníku a vyrobíme: "Největší ručně tkaný patchwork koberec".

Už jsme začali. Do Strážnice letos tkáme na jednoduchých ručních stavech koberečky, které sešijeme a nazveme "Koberec pro Strážnici". K dnešnímu dni máme utkáno 60 kusů o velikosti cca 20x30 cm. Koberečky jsou různé, některé jednobarevné, ostatní hýří barvami. Jako nejlepší tkalci se zatím ukázali Adam Gabriš, Peťa Pallová, a Nela Dvořáčková. Tatínci a dědečkové pomáhají s vyrobením stavů, babičky, maminky i ostatní přátelé školy tkají. Rekordmanka v počtu kusů a originalitě vzorů koberečků je babička Honzíka Humpoly paní Haxová.

Zapojte se s námi do rekordu! Na tkaní máme více než rok, takže výsledný koberec může být obří. Vyrobte si jednoduchý tkalcovský stav podle návodu a dále se Vaší fantazii se meze nekladou. Hotové koberečky noste do školy.


Kvůli evidenci potřebujeme znát:

  • jména lidí, kteří tkali jednotlivé díly + obec, kde bydlí a nejlépe také e-mailovou adresu,
  • kolik hodin se celkově s výrobou strávilo,
  • kolik bylo použito materiálu,
  • nějaké zajímavosti (jestli byla potřeba oprava stavů, nejstarší, nejmladší tkáč, nedejbože zranění apod.).


Jednoduchý "tkalcovský" stav

Pracovní postup:

  1. Z dřevěných hranolů vyrobíme pevný rám (obr. 1 a obr. 1a).
    • Rozměry hranolů:
      • 30cm x 3,5cm x 2cm - 2 ks
      • 40cm x 3,5cm x 2cm - 2 ks



     



     



  2. Na obou kratších stranách rámu rozmístíme do dvou řad drobné hřebíčky (délka 15mm) (obr.2).



     

    Řady hřebíčků jsou od sebe vzdáleny 15mm a v řadách zatloukáme hřebíčky také 15mm od sebe. V řadě je 18 hřebíčků, celkem jich budeme potřebovat 72. Začátek první řady hřebíčků je ve srovnání s druhou řadou posunut o 7 až 8 mm (přesně 7,5mm) (obr.3). Všechny hřebíčky vyčnívají 5mm nad hranol.

  3. Doporučení:
    Dřevo je hladce obroušené, aby se příze (vlna) nikde nezachytávala. Celý rám může být nalakovaný transparentním lakem.


Eva Hertlová