TyJáTr FEST v Doubravníku, 2.9. 2017


Letošní poslední prázdninový víkend patřil už podruhé regionálnímu "festiválku" TyJáTr FEST. Ten probíhá ve třech dnech na třech různých místech. Tato kulturní akce je určena především pro divadelní a hudební amatérské soubory a zaštiťuje ji Dobrovolný svazek obcí Tišnovsko.

Doubravník byl vybrán jako druhý pořadatel po pátečním Maršovu a před nedělními Hradčany. Z pohledu účinkujících a obecenstva v Doubravníku to byla šťastná volba, protože sobota byl jediný den, kdy nepršelo. Bohužel chladno bylo po všechny tři dny stejné a mělo vliv na výdrž diváků. Těch se v parku na náměstí vystřídalo dost a nebyli to jen rodiče účinkujících dětí, kteří vloni na našem vystoupení školy a Klapely tvořily více jak polovinu obecenstva. Jisté je, že centrum městyse je daleko frekventovanější a přitáhne více náhodných zvědavců, než letní kino na kraji města, kam došli především opravdoví příznivci festivalu.

Já jsem na náměstí jako divák dlouho nepobyl, protože jsem prožíval vlastní trému a nervozitu z vystoupení, která mě čekala. Takže jsem pouze letmo zahlédl Rumcajse s Mankou a Cipískem, zaslechl jsem úryvky pohádkových evergreenů, o šermířích vím jen z doslechu. Přesto jsem měl dojem, že se lidé bavili a vypadali spokojeně. No a pak došla řada i na mě. Tedy na vystoupení dětí, rodičů a učitelů ze Základní školy v Doubravníku. 

Dlouho nebylo jisté, zda budeme vůbec na festivalu vystupovat, ale úspěch ve Strážnici to tak trochu rozhodnul za nás. Prázdninový termín vystoupení byl nepříznivý hlavně kvůli nemožnosti secvičení vystoupení. Přesto celou dobu existovala vůle, a jak je známo, kde je vůle, tam je cesta. Skrze rozzářené oči dětí a všech zainteresovaných dospělých se dalo poznat, že se nám vystoupení povedlo. Zbývá už jen poděkování všem, co u toho byli.

Mně se tímto vystoupením splnil jeden malý sen, protože za to čtvrt století co jsem spojen s Doubravníkem, jsem se poprvé mohl projít přes "pupík" městyse v místním kroji, což jsem považoval za čest. Ani to mě ale nezbavilo trémy. Čekalo mne ještě jedno vystoupení na úplný závěr festivalu. Dočkal jsem se. Poté, co duchové z Veverské Bítýšky opustili náměstí asi s hodinovým zpožděním, poté, co většinu diváků vyhnal večerní chlad a možná i únava, vystoupila Klapela před skupinou vytrvalých posluchačů, kteří všem muzikantům dali možnost zažít pocity lokálních celebrit. Publikum bylo skvělé. Nic na dobré náladě nemohl změnit ani fakt, že celá produkce byla náhle utnuta asi pět taktů před úplným závěrem. Vytržení centrálního kabelu snad nikomu nic nerozbilo. Pokud to ale byl jasný signál, že je třeba TyJáTr FEST rychle ukončit, pak to bylo slovy Járy Cimrmana spíše vítězství Pyrhy, protože balení festivalu po tmě bylo výrazně delší.

Za sebe děkuji všem lidem, kteří TyJáTr FEST připravovali, sledovali i účinkovali a těším se na příští ročník.


Aleš Roučka