Doubravnický čtenářský spolek


Doubravnický čtenářský spolek své první řádky napsal a přečetl již před téměř půl rokem a daří se mu dobře. Stále společně čteme a baví nás to čím dál víc. Scházíme se v knihovně v Koldově vile, a to přibližně jednou za šest týdnů, vždy ve čtvrtek.

Za tu dobu jsme společně přečetli tři knihy: Pod sněhem (Petra Soukupová), Hovory s T. G. Masarykem (Karel Čapek) a Jíst, meditovat, milovat (Elizabeth Gilbert; budeme probírat krátce po uzavírce tohoto čísla). Jak vidíte, záběr máme široký: moderní česká literatura, klasické dílo české literatury, moderní světová literatura; následovat bude světové dílo klasické - 1984 George Orwella.

Nad každou knihou se rozproudí živá diskuze. Je zajímavé, jak se různí čtenáři kloní k různým interpretacím, fandí různým postavám či bývají zaujati různými pasážemi knih.

U titulu Pod sněhem jsme obdivovali styl Petry Soukupové. Zdánlivě banální příběh dovede hrnout jako lavinu a vy se cítíte, jako by se ta lavina strhla i s vámi a pod sněhem je taková tíha, že se pomalu nemůžete nadechnout.

Zato Čapkův styl byste v Hovorech s T. G. Masarykem hledali téměř marně, tak se autor dokázal ztotožnit s obdivovaným politikem. Prozradil se až v části Mlčení s TGM. Za výběr této knihy jsem byla osobně velmi ráda, protože se pro mě tímto naplnila jedna z idejí spolku - přečíst si něco, po čem byste sami v knihovně pravděpodobně nesáhli.

U knihy Jíst, meditovat, milovat bude zase zajímavé srovnat literární předlohu Elizabeth Gilbert s veleúspěšným filmem s Julií Roberts a Javierem Bardemem v hlavní roli. A pak, tento příběh vzal v reálném životě spisovatelky za úplně jiný konec...

A 1984 George Orwella? To nás teprve čeká. Přijďte si s námi přečíst knihu, o které se při stavu dnešního světa hodně mluví. Nedávno mne zaujal citát o 1984: "Tahle kniha měla být varováním - ne návodem."

Stavte se, Velký bratr vidí i vás... 25. dubna se budeme těšit!


Mgr. Veronika Chludilová