Charitní petice "doma je doma" slaví úspěch


Svůj podpis pod petici na záchranu domácí zdravotní péče připojilo během tří měsíců jejího konání 70 086 občanů. I díky vám tak zástupci domácí zdravotní péče dosáhli na začátku října veřejného slyšení před petičním výborem Poslanecké sněmovny.


 

Následovala opakovaná jednání s premiérem a ministrem zdravotnictví, která nakonec přinesla žádanou změnu úhradové vyhlášky i tzv. mzdových indexů.

Velmi nás potěšilo, kolik lidí se v našem regionu postavilo za práci sestřiček domácí zdravotní péče a svým podpisem pod petici nám vyjádřilo podporu v našem snažení. Petici jste podepisovali přímo ve vašich obcích nebo v sídlech jednotlivých služeb naší oblastní charity. Za dva měsíce se tak u nás sešlo více než tisíc podpisů. Za vaši podporu i důvěru všem velice děkujeme.

Co Charitu ČR k sepsání petice vedlo, o co v ní vlastně šlo a jaká byla její cesta?


Charita stála u zrodu domácí péče

Poskytování zdravotní péče doma je trend, který umožňuje pacientům zůstávat i přes jejich obtíže doma, s jejich blízkými. Často až do konce života. Charita začala s touto formou péče jako s experimentem společně s Ministerstvem zdravotnictví krátce po sametové revoluci, v roce 1991.

Osvědčila se ve všech ohledech. Pro rodiny pacientů, které se o své blízké chtějí starat, je to nenahraditelná pomoc. Pro stát a zdravotní pojišťovny jde zase ve srovnání s pobytem v nemocnici nebo v některém z lůžkových zařízení dlouhodobé péče o nejlevnější variantu. A právě tato forma služeb se dostala do vážných problémů z důvodu dlouhodobému podfinancování. Charita sama stála u zrodu domácí zdravotní péče a nechce dopustit, aby tento obor, který má i do budoucna obrovský potenciál, zanikl a lidé museli opět stonat v nemocnicích, žít v ústavech a umírat za plentou.


Charitní sestřičky

"Charitní sestřičky" jsou zdravotní sestry, které poskytují odbornou zdravotní péči pacientům s dlouhodobým i s akutním onemocněním, kterým jejich zdravotní stav neumožňuje navštěvovat praktického lékaře.

Nejčastěji se jedná o zdravotnické úkony jako jsou např. převazy, ošetření stomií a katetrů, aplikace injekcí, infúzí a léků, měření krevního tlaku, krevní odběry a mnohé další.

Odborné sestry přijíždí k provedení zdravotních úkonů za pacientem domů, odpadají tedy složité přejezdy do nemocnic či k lékaři. Péče je poskytovaná na základě indikace obvodního či ošetřujícího lékaře při propuštění z nemocnice a je hrazená z veřejného zdravotního pojištění. Pacient na službu tedy nic nedoplácí. Platby ze strany zdravotních pojišťoven však zdaleka nepokrývají náklady spojené s provedením zdravotního úkonu v rámci domácí péče.


Nespravedlivá regulace a především nízká cena bodu nás dostává do chronicky obtížné situace

V našem regionu v současné době není regulace takovým problémem jako v jiných částech republiky. Mnohem zásadněji se nás dotýká spíše cena tzv. bodu, jímž se přepočítávají odvedené výkony. Zatímco za posledních 11 let se vše zdražilo, cena jednoho bodu se naopak snížila - z 1,11 Kč na dnešních 1,05 Kč. Současná cena bodu tak nepokrývá reálnou hodnotu lidské práce a cenu zdravotnického materiálu potřebného pro samotný výkon.

Tyto aspekty nás dostávají do chronicky obtížné situace a pro dofinancování nákladů spojených s provozem služeb musíme hledat další zdroje jako jsou sbírky, projekty či dotace. Tyto zdroje jsou však velice proměnlivé.

Chtěli jsme tedy přimět politiky, aby vyřešili vážné podfinancování domácí zdravotní péče, v níž dlouhodobě chybí minimálně třetina prostředků. Jde o velmi malou částku (0,3 % ročního rozpočtu veřejného zdravotnictví), ale s obrovským celospolečenským dopadem. Pro přežití nekomerčních poskytovatelů domácí zdravotní péče jsou ovšem tyto peníze naprosto zásadní.


Petice byla jediná možnost, nemůžeme opustit naše pacienty a vstoupit do faktické stávky

Série obtížných jednání o financování domácí zdravotní péče pro příští rok začala na jaře letošního roku. Poté, co se zdravotní pojišťovny a zástupci 98 % poskytovatelů péče nedohodli na jeho podobě, zveřejnila Charita petici Doma je doma.



 

Petice byla jediná možnost, nemůžeme opustit naše pacienty a vstoupit do faktické stávky, byť na jediný den. Ani nechceme, protože nebojujeme s našimi pacienty, ale za ně. Chceme, aby nemocní a umírající mohli zůstat v pohodlí i se svými rodinami. Aby dál využívali domácí péči placenou ze zdravotního pojištění.


Podpořili jste nás v našem snažení

Díky podpoře široké veřejnosti, která se postavila za práci sestřiček a za smysluplnost a potřebnost domácí péče, se podařilo dosáhnout změn v úhradové vyhlášce na příští rok. Doufáme, že navýšení prostředků v domácí péči nám umožní i nadále poskytovat naše služby v plném rozsahu a co nejširší veřejnosti. Člověk totiž nemusí být ani nemocný, ani umírající, aby věděl, že doma je doma!



Charita Česká republika