Pár obecných rad pro dobré zvládnutí zimního období


Pokud ráno zjistíme, že přes noc napadlo hodně sněhu nebo stále ještě hustě sněží, popřípadě je námraza, je dobré zhodnotit, zda musíme z domu opravdu vycházet hned v časných hodinách. Pokud nás čas netlačí, vždy je jistější vyčkat, až budou silnice a chodníky odhrnuté a posypané.

Zvlášť ranní náledí a zmrazky pod sněhem jsou nebezpečné. Je dobré nechodit s rukama v kapsách nebo koukat při chůzi na mobil.

Další nepříjemností může být sníh a rampouchy padající ze střech, stromů, elektrického vedení apod. Tady si velký pozor musí dávat starší lidé a maminky s kočárky, protože jejich pohotovost a rychlost je omezena. U starších je to dáno věkem a maminka s kočárkem také vždy není schopna kočárek rychle dostat z místa nebezpečí, zvlášť, pokud je kolem chodníku všude nahrnutá velká hradba sněhu.


Co se týče teploty vzduchu, je dobré přihlédnout k těmto zásadám:

  • Malá miminka, kojenci do půl roku, starší lidé a nemocní astmatem a srdečními nemocemi mohou bez problému chodit ven do - 5 stupňů, a to nejlépe v době mezi 10. - 14. hodinou, kdy bývá počasí nejpříznivější.
  • Při teplotě pod -5 stupňů se vždy hodí šála přes ústa, abychom nedýchali studený vzduch.
  • Děti od 6 měsíců mohou ven i do teploty do - 10 stupňů, ale i zde platí, že nejvhodnější doba pro pobyt venku je mezi 10. - 14. hodinou, odpoledne nejpozději do 16. - 17. hodiny. Délka procházky by měla být kratší, ideálně max. 1 hodinu.
  • Na krátkou procházku většinou děti tekutiny s sebou nepotřebují, pokud se ale chystáme ven na delší dobu a děti si budou venku hrát nebo sportovat, je dobré mít s sebou dětský čaj nebo zředěnou ovocnou šťávu pokojové teploty v termosce.
  • Oblečení spíše ve více vrstvách, pro děti, které nosí plenku je ideální kombinéza, větší děti, které se občas při dovádění ve sněhu potřebují vyčurat, je mnohem vhodnější kombinace oteplených kalhot a bundy. Teplotu u malých dětí je lépe kontrolovat na hrudníčku nebo na zátylku. Studené ručičky nemusí vždy znamenat, že je dítěti zima. Malý kojenec, pokud je mu zima, většinou reaguje celkově nepohodou a pláčem.
  • Děti a starší lidé mají citlivější pleť, která i při mírném mrazíku může omrznout. Proto je před pobytem venku vhodné ošetření mastí spíše než krémem. Krém obsahuje poměrně dost vody. Je celá řada přípravků určených k ošetření pokožky v zimním období. Můžeme také použít "obyčejný" Infadolan, Bepanthen apod. Na horách dokáže opalovat i zimní sluníčko. Tam je vhodný opalovací krém a sluneční brýle.
  • Starší lidé více než kdo jiný trpí zimomřivostí. Je to dáno pozvolným úbytkem svalové hmoty, která se nám o tělesné teplo stará. Jedinou účinnou radou na tento problém je udržet se i ve vyšším věku v pohybu (samozřejmě v rámci svých možností) a tím úbytku svalové hmoty zamezit. Pokud je to možné, krátká procházka za pěkného počasí je ideální. Zima totiž na nás doléhá i psychicky. I samotný pohyb působí na psychiku blahodárně a pokud se nám ještě podaří na procházce někoho milého potkat, popovídat si, hned je člověku líp.


Kdy je lépe pobyt venku vynechat?

  • Jestliže teplota klesne pod - 10 stupňů
  • Je silný vítr a silné sněžení
  • Pokud je venku smog
  • Při akutním onemocnění vždy, v době uzdravování dbát rad ošetřujícího lékaře

Určitě se nevyplatí nic uspěchat. Zvlášť malé děti, které nedokážeme udržet v klidu, není dobré hned po nemoci pouštět ven. Při běhání dýchají přímo pusinkou studený vzduch a nemoc se může rychle vrátit.


Další věc, která nás dokáže v zimě potrápit, je tma a špatná viditelnost.

Zde platí pro nás všechny bez rozdílu, že je nutné se ven vybavit tak, abychom byli dobře vidět. Naštěstí už je dnes možné vybírat z velkého množství reflexních prvků a oblečení. Maminky by měly mít označený i dětský kočárek (při přecházení vozovky mají kočárek před sebou a řidič ho může přehlédnout). Pokud zrovna nemáme možnost se takto vybavit, je nutné důsledně dodržovat chození po chodníku a na frekventované silnici přecházet jen po přechodu. I při přecházení po přechodu ale platí, že se před vstupem do vozovky musíme vždy rozhlédnout a zjistit, zda o nás řidič ví a zpomaluje.


Chodec na přechodu nemá absolutní přednost!!

I při chůzi na chodníku se vždy vyplatí dodržovat pár pravidel, která nám dobře poslouží celý rok, ale samozřejmě zejména v zimě, kdy je špatná viditelnost a kluzký povrch chodníků může být častým důvodem neštěstí. Platí, že by se děti neměly na chodníku honit a strkat do sebe. Mohou nečekaně spadnout na silnici pod projíždějící auto nebo do někoho vrazit a zapříčinit tak jeho pád a zranění.


Po chodníku bychom měli chodit vpravo. Víte proč?

Ze stejného důvodu, proč chodíme po silnici vlevo. Chodci, kteří jdou po vnitřním okraji chodníku (blíž k silnici), jsou v očním kontaktu s auty jedoucími po bližší straně silnice. Auta, která je míjejí, tedy chodci dobře vidí. Protijdoucí chodci mají tato auta za zády, ale jdou po odlehlejší straně chodníku.



Krásnou zimu, hodně pohody, zdraví
a co nejméně úrazů, nachlazení a krkolomných dopravních situací v zimním období
Vám za Komisi sociální a zdravotní přeje Anna Truhlářová.