Zkušební provoz DVBT2 v naší kabelové televizi


Jak jste již mnozí zaznamenali z informací v televizi, dochází od října 2019 na území České republiky ke změně v terestrickém vysílání DVB-T, které bude nahrazeno novějším systémem.

V Jihomoravském kraji vč. Brna dojde k vypnutí vysílání DVB-T 2020 na konci března 2020. Po vypnutí vysílání DVB-T bude možné naladit terestrické vysílání pouze v novém systému DVB-T2, H.265.

Během měsíce března budeme také náš systém TKR připravovat na příjem vysílání ve formátu DVB-T2, tak aby po konečném vypnutí vysílání DVB-T došlo k plynulému přechodu na nový systém.

V tuto chvíli je možno naladit na naší kabelové televizi v nové formátu DVBT2 ve zkušebním provozu programy ČT1, ČT2, ČT24, ČT Sport a ČT Art.

Pokud máte zájem vyzkoušet na Vašich televizorech zkušební provoz DVBT2, zvolte prosím automatické ladění v menu Vašeho přijímače. Je-li Vaše zařízení připraveno k přijmu nového formátu signálu, budete moci vedle programů v původním formátu volit i ČT programy v novém formátu DVBT2.

Tento zkušební provoz se netýká komerčních programů.

Zkušební provoz by měl trvat do 31.3.2020, kdy budou programy ČT ve formátu DVBT vypnuty. Od 1. dubna bude pravděpodobně potřeba znovu zvolit automatické ladění. Přepnutí komerčních televizních programů proběhne v následujících měsících.


Upozornění k nákupu příslušných zařízení:

Pro uživatele TKR to znamená, že pokud budou chtít přijímat toto vysílání v našem televizním kabelovém rozvodu TKR, musí mít již od dubna tohoto roku TV přijímače vybavené tunerem DVB-T2 a kódováním HEVC (nebo také bývá označován H.265).

Další levnější variantou je doplnit a propojit stávající TV přijímač s externím seto-boxem s tunerem pro příjem vysílání DVB-T2 /H.265.

Tyto seto-boxy jsou již běžně k dostání v maloobchodním prodeji.

Ceny základních nejlevnějších seto-boxů začínají od 500 Kč

TV přijímače i seto-boxy pro příjem vysílání DVB-T2, H.265 vhodné pro příjem v ČR jsou označeny nálepkou certifikováno (schváleno) pro příjem v ČR.

Při koupi seto-boxu si ověřte, že Vámi vybraný model má možnost ladit i frekvence ve VHF pásmu (tzn. 5 kanál až 12 kanál, frekvenční rozsah od 177 Mhz do 226 Mhz).

Některé modely tento rozsah proladit neumožňují např. značka Humax.

V případě potíží s přechodem na DVBT2 se prosím obraťte na servisního pracovníka provozovatele naší KTR p. Augustina Ondru 602 537 132 nebo emailem na tvtechnika@seznam.cz.

Obecné informace na webových stránkách https://dvb-t2.cz/.


Barbora Šenkyříková, starostka