Bozinka


Bozinko - Bozinečko - kolikrát jsem dostal pro Tebe vyflekaci, kolikrát mně utekl drak k Hulům na střechu aneb k Luštíkům do zahrady. Přes to vzpomínám dnes na Tebe a u příležitosti sjezdu rodáků doubravnických chci se zmíniti o Tvém osudu.

Na Bozince stojí nyní nová kaple, avšak musela zde dříve stávati kaple jiná, o čemž svědčily zbytky starých zdí. Pravděpodobně byla tato stará kaple ve spojeni s bývalým doubravnickým klášterem, avšak záznamů o tom není.

První záznam o Bozince jest v pamětní knize městyse Doubravníka, kde jest udáno, že pivovar v Předklášteří žádal, aby směl o poutích na Bozince čepovati pivo vedle piva z pivovaru doubravnického a pernštýnského. Z okolnosti, že tři pivovary čepovaly pivo při poutích na Bozince, vysvítá, že pouti tyto byly zajisté četné navštěvovány nejen obyvateli doubravnickými, nýbrž i celého okolí.

Dle vypravování sestřenice Františky Prostějovské (rozené Bílé, jinak Luštíkové) byla v této staré kapli na židli umístěna socha svaté Maří Magdaleny, oblečená v šat bohatě zlatem zdobený a kolem sochy byly umístěny pozlacené hvězdice. Kolem roku 1870 uhodil do této staré kaple blesk, vážně ji poškodil, avšak kaple byla opravena. Několik let později udeřil blesk do kaple opět, zničil ji, při čemž socha svaté Maří Magdaleny byla silně poškozena, vlasy, obočí a šaty popáleny a jedno oko proraženo. Socha byla přenesena z Bozinky do Doubravníka k Luštíkům.

Zbožné ženy doubravnické vlastní vlasy daly si ustřihnouti a ozdobily jimi sochu a mimo to pořídily nový krásný bílý šat. Staré poškozené šaty byty spáleny. Od této doby přestaly na Bozince asi velké pouti a pouze jednou do roka byla nesena procesím socha Maří Magdaleny na Bozinku, kde byla sloužena mše svatá. Procesí chodívalo "Cigánami" a mnoho velkých i malých družiček neslo a doprovázelo sochu na Bozinku. Procesí bylo doprovázeno hudbou a za odměnu byl družičkám, když se vracely z kostela zahrán pochod, složený oblíbeným rektorem Vítem Schulzem.

Koncem 18. století nepomýšlelo se na nové vybudování kaple na Bozince, neboť mělo se za to, že by ji opětně blesk rozbořil. Z toho důvodu byla také nadace kaple této, 30 rýnských, přidělena farnímu chrámu Páně v Doubravníku.

V letech 1860 vznikly pověsti, že socha Maří Magdaleny byla přenesena od Luštíků do jiného domu, že se však sama o své újmě bez přenesení opět objevila u Luštíků. Dle výpovědi pamětnice nezakládají se tyto pověsti na pravdě, avšak v uvedených letech byly veřejné vykládány.

Při požáru bývalé papírny (1867) byl ohrožen celý Doubravník, nejvíce však staré a šindelem kryté stavení Luštíkovo, ležící v nejbližší blízkosti a proti papírně. Obyvatelé domu tohoto a okolí postavili sochu svaté Maří Magdaleny k oknu s prosbou, aby odvrátila od nich hrozící zkázu. Dům skutečně byl zachráněn a požár omezen.

V letech 90. zrodila se myšlenka kapli svaté Maří Magdaleny na Bozince obnoviti a chrániti ji před zkázou dobrým hromosvodem. Myšlenka tato dala popud ke sbírkám a mezi prvními podporovateli této myšlenky jsou:


manželé František a Marie Šťastných30.-
František Šafránek, výměnkář v Podolí72.50
družičky1.30
Cecilie Brzobohatá5.-
Jan Bílý, farář v Sulkovci2.-
Berta Brzobohatá100.-
studující, výnos z výletu14.-
sbírky162.-
úhrnem:386.80 zlatých


Bohužel obnos tento nestačil, neboť rozpočet na stavbu činil 1400,- zlatých a proto bylo třeba sbírkami a ofěrami obnos zvýšiti.

V roku 1896 ustavil se zvláštní výbor ku znovupostavení kaple na Bozince, který sestával z předsedy Františka Jelínka, starosty. Místopředsedy P. Jana Gabelmayera a členů výboru Františka Životského, Antonína Nováka a Františka Kellera. Ačkoliv nebylo dostatek peněz, přikročil uvedený stavební výbor bez odkladu ku stavbě a občané doubravští a okolní podporovali stavbu dovozem staviva. Když nebylo možno cihly povozem na Bozinku dostati, utvořil se řetěz lidí a cihly podávány rukou až na kopec. Velkou zásluhu o znovuvybudování jmenované kaple má zemřelý děkan a farář doubravnický Augustin Brzobohatý.

V roku 1897 byla kaple dokončena a za přítomnosti mnoha kněží a velkého množství obyvatel vysvěcena. V kapli slouží se nyní dvě mše, a to dne 22. července a v neděli po svátku Maří Magdaleny. Mimo to v neděli po svátku Maří Magdaleny chodí na Bozinku procesí jako dříve.

Že Bozinky bylo již dříve vzpomínáno, svědčí o tom vydané pohlednice s nápisem:

»Tu, kde starý vlastenecký pán Vilém z Pernštýna jest pochován,
kde z dob pohanských upomínka, v širé kraje hledí Bozinka,
kde panenský druhdy klášter stával, jejž Tatarů zničil krutý nával.
Z Doubravníka, kde já jsem, posílám Ti lístek s pohledem ...«




Dle různých pramenů upravil Josef Hula, řídící učitel v.v.






  • Text uveřejněn v brožurce Doubravník - vánoční dárek 1927.
    Vydáno na vzpomínku prvního sjezdu rodáků doubravnických konaného 14. srpna 1927, nákladem přípravného výboru sjezdového, tiskem Rolnické tiskárny v Brně