Můj muž sochař Zdeněk Macháček


Skoro padesát let byly Křížovice jeho domovem. Větší část této doby měl ateliér venku, mezi stromy, s výhledem do dáli. Řezal, sekal, brousil v slunci, větru, před bouří. Slýchal hudbu svištících větrů v korunách stromů, jemných vánků i bouřlivých vichrů.

Vznikají "krajiny větrné", "rozevláté", ve kterých se nadouvá a točí vítr, "lesní katedrály", ve kterých hučí a zpívá les. Krajina Vysočiny ho uhranula, očarovala. Jezdí po ní na koni, chodí pěšky….a jednoho dne se ten úžasný pocit "letu nad krajinou" vtěsná do figury, která vzlétá, vznáší se.

Po nějaké době se však odpoutává a žije si svým životem. Promění se v Létavice, Poletuchy, objevuje se v mytologických tématech a milostných dvojicích. Ale sochař se zase vrací ke svému životnímu tématu, a to je krajina.

V posledních letech vznikl cyklus Paměť stromů a Duše stromů, které vystavil na své výstavě k devadesátinám. Velmi statečně a neúnavně překonával své narůstající neduhy. Trávil převážnou část dne ve svém ateliéru. Ke svým pětadevadesátinám vytvořil ještě menší cyklus velice hravých, vtipných Motýlů. Čas si však vybral svoji chvíli a uzavírá jeho život.

V ateliéru zůstalo několik nedokončených prací, dláta, vůně dřeva a sochařova tajemství. Na štěstí, v Galerii z ruky v Křížovicích zůstalo plno jeho krásných soch, které těší, hladí, inspirují, uklidňují a které ho připomínají a které s ním nabízí jakási letmá, soukromá setkání.


Stanislava Macháčková



 

Zdeněk Macháček se narodil 16. srpna 1925 v Brně. Od roku 1971 žil v Křížovicích u Doubravníka. V letech 1945-1952 studoval na Přírodovědecké fakultě Masarykovy university v Brně a na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Brně. V 60. letech byl členem skupiny Parabola. Později členem Sdružení Q a Unie výtvarných umělců České republiky. Získal Čestné uznání Brněnského bienále (1967), Čestné uznání na výstavě Socha a město, Liberec (1969), Cenu města Brna (2005) a Cenu zakladatele Antropologického ústavu v Brně Vojtěcha Suka (2005). V roce 1992 spoluzaložil (se sochařem Rostislavem Magni) ve Žďáru nad Sázavou mezinárodní sochařské sympozium Dřevěná plastika (bylo uskutečněno desetkrát), prvních čtyř ročníků se zúčastnil autorsky. Měl přes čtyřicet autorských výstav, devět z nich v cizině.