Pomoc Ukrajině


poslední aktualizace 08.03.2022


Charita pro Ukrajinu - sbírka pro podporu obyčejných lidí v zoufalé situaci.


CHARITA PRO UKRAJINU


č. ú.: 55660022/0800, VS 104


Sbírka je určena na podporu lidí zasažených válkou na Ukrajině a slouží k zajištění základních potřeb, jako jsou voda, potraviny, hygienické prostředky či přístřeší.


Centrum pro cizince nabízí pomoc Ukrajincům

Bezplatné informační a právní poradenství poskytne Centrum pro cizince Jihomoravského kraje Ukrajincům pobývajícím na jižní Moravě.

V prostorách centra na brněnské adrese Mezírka 1 jsou ohledně aktuální situace na Ukrajině k dispozici právníci a informační pracovníci. Pomůžou například s řešením životní situace, pobytu a sloučení rodiny, poradí i v sociálních záležitostech. Centrum také mapuje aktuální informace vydané Ministerstvem vnitra.


Nevládní organizace

Všechny hlavní nevládní organizace, které pracují s migranty v ČR, se spojily a vytvořily jedno centrální místo koordinace pomoci pro současnou krizi na Ukrajině.


Možnosti zaměstnání v zemědělství:


Kontakty na případnou psychologickou pomoc

pokud by bylo potřeba někoho z řad ukrajinských občanů nasměrovat - ať už těch, kteří zde žijí nebo kteří přijedou.


Seznam psychoterapeutů nabízejících zdarma online konzultace i v RJ a ukrajinštině


Ambulance klinické psychologie

  • Mgr. Lenka Janhubová
    • rusky částečně rozumím, mám základní znalost polštiny, a jsem schopna pracovat v AJ


Ubytování pro běžence z Ukrajiny

Vážení spoluobčané,
nás všechny zaskočila událost, která ničí životy lidí a ničí také domovy, které si lidé budují těžce, stejně jako my. O to více, že je působena lidmi lidu. Lidé jsou nuceni utíkat, protože jejich domovy už třeba neexistují nebo jsou přímo ohroženy i jejich životy. Pomoc z Evropy je poskytována téměř všemi způsoby, kterými lze.

Má prosba směřuje nyní k Vám, abyste zkusili ve svých nemovitostech najít možnosti ubytování. Míra komfortu je v tuto chvíli druhořadá.

Předávám tímto prosbu pana generálního ředitele společnost HARTMANN - RICO a.s. pana Lubomíra Zounka. Jeho zaměstnancům přijedou rodiny z Ukrajiny patrně ve větším počtu. Prosí o zvážení možnosti ubytování těchto rodin.

  • Pan generální ředitel deklaruje, že doporučení rodinám do nabídnutého ubytování budou dávat na základě znalosti stávajících příbuzných zaměstnanců a jejich pracovního přístupu.
  • Dále deklarují, že všechny přiševší dospělé - převážně ženy, pokud to bude možné, i zaměstnají.
  • Podle informací zveřejňovaných v těchto dnech členy vlády, bude stát přispívat nejen běžencům přímo, ale i všem kdo je ubytují.


Vím, že není snadné přijmout cizí lidi. Ukrajinští běženci jsou však v tak těžké situaci, kterou si ani nedovedeme představit.

Předpokládám, že některé rodiny si časem najdou ubytování samy. Nyní však je třeba co nejrychleji najít pro co nejvíce běženců slušné zázemí a následně po dobu nutnou k jejich pobytu i způsob, jak jim umožnit alespoň trochu standardní život, včetně zaměstnání.

Pokud byste mohli poskytnou nějaké prostory pro ubytování dejte nám prosím vědět na úřad městyse. Tel. č. 566 566 331 nebo 724159584.
 


Doprava prostřednictvím IDS JMK bude pro ukrajinské běžence zdarma

Bezplatná doprava ve všech spojích a zónách - uprchlíci z válkou zmítané Ukrajiny mohou využívat zdarma Integrovaný dopravní systém kraje Jihomoravského kraje (IDS JMK).


  • Ukrajinští uprchlíci budou moci v této chvíli cestovat prostřednictvím IDS JMK po celém regionu jižní Moravy vyjma městských doprav začleněných do systému - o jejich využívání zdarma totiž budou muset rozhodnout rady jednotlivých měst. Podle krajského radního pro oblast dopravy Jiřího Crhy se již kraj obrátil na vedení všech měst, která městskými dopravami disponují. "Rozhodnutí o poskytování bezplatné přepravy v městských hromadných dopravách je v samostatné působnosti jednotlivých měst. Informovali jsme je a musím říct, že jsme se u všech radnic setkali s podporou této myšlenky. Takže tady žádný problém nebude," konstatoval radní Crha.


  • Využívání městské dopravy pro ukrajinské běžence zdarma oznámilo také město Brno.


Pomoc ukrajinským uprchlíkům v Jihomoravském kraji:Jihomoravské Asistenční centrum pomoci Ukrajině v současné době odbavuje všechny příchozí bez ohledu na to, jestli mají na jižní Moravě zázemí a ubytování, či ne.

  • Informace o Jihomoravském Asistenčním centrum pomoci Ukrajině   Z D E .


!! DŮLEŽITÉ !!

Přímo do Asistenčního centra na BVV nic nenoste! Na místě se vyřizují základní dokumenty, zdravotní pomoc a hledání ubytování.


Adresa:

BVV - Brněnské výstaviště, pavilon B
Výstaviště 405/1, 603 00 Brno-střed