Zápis do kroniky městyse Doubravníka


Letošní rok byl značně ovlivněn událostí, kterou nikdo nečekal a to prakticky celosvětovou pandemií, kterou způsobil koronavirus označený jako SARS COVID 19.

Tento virus se poprvé objevil na konci roku 2019 v Číně ve městě Wu - chan. Toto onemocnění mělo vzniknout přenosem zmutovaného koronaviru netopýra na člověka. Některé konspirační teorie však tvrdily, že tento virus byl vyroben uměle v laboratoři a došlo k jeho úniku. Začal se šířit v Číně a nikdo nečekal, jak rychle se přenese do celého světa. 30. ledna vyhlásila Světová zdravotnická organizace WHO stav nouze.

V České republice se první případy objevily 1. března 2020. 12. března vláda ČR vyhlásila nouzový stav. Byla zavedena povinnost nosit ústní roušku, kterých však byl značný nedostatek a tak lidé šili roušky doma, a to nejen pro sebe, ale i pro nemocnice, sociální zařízení a ostatní spoluobčany. Postupně byl omezován veřejný život, od 14. března byly zavřeny restaurace, obchody (kromě potravin a drogerie) a pozastaveny sportovní soutěže. O půlnoci z 15. na 16. března byly až na výjimky uzavřeny státní hranice.

První vlna epidemie vyvrcholila v Česku kolem 12. dubna, kdy bylo evidováno 4.750 nakažených, z toho bylo 433 hospitalizováno a zhruba 100 pacientů bylo ve vážném stavu. Začala i první úmrtí, především starších lidí, kteří již měli před tím nějaké zdravotní potíže. Tento virus napadá dýchací ústrojí, ale má i další účinky, které dodnes nejsou zcela probádány.

V létě přišlo rozvolnění vládních opatření a tak se podařilo uskutečnit i některé kulturní akce. Na podzim však přišla druhá ještě horší vlna a opět došlo k znovu zavedení opatření. Zavření obchodů (kromě potravin a drogerie), restaurací a škol. 23. října poprvé denní počet nově nakažených přesáhl 15 000 a 30. prosince přesáhl 17 000. Ke konci roku 2020 bylo evidováno více jak 26 000 úmrtí v souvislosti s touto nemocí.

Volby do krajských zastupitelstev se konaly 2. a 3. října. Celorepublikově se voleb zúčastnilo 37,95 % oprávněných voličů. V deseti ze třinácti krajů zvítězilo hnutí ANO, ale převážně většinu získaly vytvořené koalice různých stran a seskupení. Ve Středočeském kraji zvítězili Starostové a nezávislí, v Královéhradeckém kraji koalice ODS, STAN,VČ a v Libereckém kraji Starostové pro Liberecký kraj.

U nás v Doubravníku byla účast u voleb 46,93% oprávněných voličů. Nejvíce hlasů získala strana KDU - ČSL 23,64%, druhé bylo ANO 15,02% a třetí ODS s podporou Svobodných a SOM 13,42%.

V Jihomoravském kraji vyhrálo ANO, které získalo 15 zastupitelů, druhé KDU - ČSL 11 zastupitelů a třetí Pirátská strana 10 zastupitelů.

Jihomoravským hejtmanem byl zvolen Jan Grolich.

4. ledna jsme si mohli v kostele Povýšení sv. Kříže poslechnout písně s vánoční tématikou v provedení pěveckého sboru Labyrint ze ZŠ a MŠ Štěpánov nad Svratkou.

10. ledna nám v zasedací místnosti staré radnice povyprávěl Ph.Dr. Pavel Tomášek o životě a díle jihomoravského rodáka a autora Broučků Jana Karafiáta. Přednášku organizovala místní knihovna.

Epidemiologická opatření přijatá na základě sílící epidemie prakticky zmrazila kulturní život v Doubravníku, ale také v celé republice. Až zmírnění restrikcí na začátku druhého pololetí umožnilo uspořádat alespoň něco, na podzim ovšem epidemie udeřila ještě silněji a vše bylo opět uzavřeno. Nepořádali se Slavnosti Pernštejnského panství, protože zde je třeba uzavírat smlouvy dopředu a nebylo jasné jestli to bude možné. Nekonaly se také hody, i když tady byl problém i se sháněním stárků a stárkových. Doufejme, že příští rok se podaří tyto akce uspořádat.

V pátek 28. srpna a v sobotu 29. srpna nám akce Letní kino Doubravník připomněla dřívější éru Letních filmových přehlídek. Akci pořádal s podporou městyse Doubravníku Ing. Jiří Železný. V pátek jsme shlédli český film Samotáři a v sobotu animovaný český film vhodný pro děti Lichožrouti. Filmy byly promítány projektorem na plátno na náměstí v místě, kde bývá parket při hodech. První film navštívilo asi 50 lidí a v sobotu byla díky dětem návštěva vyšší. Bylo to příjemné oživení dvou letních večerů v Doubravníku.

22. srpna SDH Doubravník připravil již tradiční Branný den s hasiči. Start byl jako vždy u hasičky. Tak jako v předchozích ročnících byly připraveny stanoviště s různými úkoly. Vzhledem k epidemiologickým opatřením nebylo pořádáno závěrečné setkání na střelnici s občerstvením.

Přesto, že jsme všichni věděli, jak těžce je náš praktický lékař Mudr. Pavel Kudláček nemocný a jeho ordinace v Doubravníku fungovala v omezeném režimu, zaskočila nás zpráva o jeho úmrtí 11. října 2020. Byl u občanů Doubravníku velmi oblíbený a vždy ochotný. Mudr. Kudláček ordinoval na poliklinice v Bystřici nad Pernštejnem a tři dny v týdnu několik hodin v Doubravníku. Vzhledem k vytížení okolních praktických lékařů nastal také problém kam se zaregistrovat, protože nahrazení Mudr. Kudláčka bude dlouhodobým a nesnadným úkolem.

Vzhledem k celorepublikové situaci ohledně opatření proti šíření koronaviru Covid-19, byla zrušena celá mládežnická soutěž v hasičském sportu. Aby děti pouze netrénovali, rozhodli se hasiči po domluvě s SDH Nedvědice a SDH Pernštejn na uspořádání soutěže u nás na hřišti za mlýnem v omezeném počtu. Stalo se tak v sobotu 19. září, kdy byl krásný slunný den babího léta a teplota dokonce umožňovala chodit jen v tričku.

Soutěžila družstva Doubravník A (hoši), Doubravník B (děvčata), Nedvědice A (hoši), Nedvědice B (smíšené) a Pernštejn A (smíšené). Soutěž proběhla ve dvou kolech, a mezi nimi zkusilo ukázat své umění družstvo dospělých SDH Doubravník. V soutěži zvítězilo družstvo Doubravník B, druhý byl Pernštejn A, třetí Nedvědice B, čtvrtá Nedvědice A a poslední Doubravník A.

Byla připravena ještě další nesoutěžní stanoviště, kde si mladí hasiči vyzkoušeli transport zraněného na nosítkách přes překážky, ukázali své znalosti z první pomoci a nakonec si mohli zastřílet z paintbolové pušky.

Díky sponzorům měly děti zdarma občerstvení a na závěrečném nástupu převzaly medaile a poháry. Ocenění od sponzorů za svou práci s mládeží převzali i vedoucí družstev.

Fotbalová sezóna byla také poznamenaná pandemií COVID 19 a tak naše mužstvo v podzimní části stihlo odehrát 9 zápasů, z kterých vyhrálo pouze dva zápasy a po podzimní části skončilo na 12. místě ze 14.

Obnova věžiček Koldovy vily č. p. 9 byla zamýšlena k provedení již v loňském roce, bohužel oslovené firmy se z kapacitních důvodů nemohly ujmout této opravy, a tak byla oslovena další firma Střechy - 1. Slezská. Začátkem ledna začalo kolem Koldovy vily růst lešení. Poměrně teplá zima, téměř bez sněhu, umožnila již v lednu zahájit akci výměny střešní glazované krytiny na věžích této vily, což byl také jediný termín, kdy měla firma volno. Ostatní střešní plochy byly zrekonstruovány v roce 2008. Po odstranění starých tašek bylo zjištěno poškození některých trámů od zatékání a bylo nutné zrekonstruovat i krovy. 24. března zmizely poslední části lešení a měděné prvky věží na slunci zářily novotou. Tyto práce stály 1.400 tisíc Kč, z toho 250 tisíc poskytl Jihomoravský kraj.

Rozhodnutím Ministerstva kultury ze dne 3. března 2020 byla Závojského - Koldova vila č. p. 9 prohlášena za kulturní památku. Jistě to usnadní získání dotací pro další opravy.

V letošním roce byl očištěn a do upraveného okolí usazen smírčí kámen u silnice na Pláňavu, který připomíná smrtelnou nehodu malého pasáčka Pavlíka od Konečnýho pastýře.

Byl také obnoven a upraven pomníček u cesty na Bozinku "Cigánama", kde byl povozem přimáčknut Jan Alexandr a později v nemocnici zraněnín podlehl.

Kamenické práce provedl Pavel Cvrkal z Nedvědice.

Dřevěnou krytou lávku přes řeku Svratku nechal v roce 1899 postavit majitel nedaleké továrny na výrobu papíru a papírové lepenky C. K. Kopřiva, aby umožnil zaměstnancům chodit na vlak. Byla tak po té ve vlastnictví státního podniku Brněnské papírny. Do vlastnictví městyse Doubravníka se ji podařilo odkoupit v roce 2017 a ihned byly zahájeny kroky k její záchraně. Od roku 1994 je památkově chráněna.

V zimě na přelomu roku 2019 a 2020 probíhala příprava dřevěných prvků nosné konstrukce lávky. Byly vytvořeny prahy pro uložení nájezdových ramp z dubového dřeva. Všechny nahrazující prvky nosné konstrukce byly provedeny z modřínového dřeva, vyjma dvou sloupků konstrukce (původní jsou rovněž ze smrkového dřeva). Prvky byly nejdříve opracovány, ošetřeny ochranným přípravkem proti biotickým škůdcům (dřevokazné houby, hmyz) a dále následovala povrchová úprava. Na jaře 2000 již byla zahájena stavba konstrukce nosných trámů. Po prověření výškového uložení byly připraveny betonové úložné bločky a dubové podklady pod trámy - byly připraveny trámům "na míru" tak, aby trámy byly uloženy rovnoměrně. Trámy byly připraveny z jedlových kmenů dlouhých 17 m. Po uložení nosných trámů byly následně již kompletovány další prvky nosné konstrukce - sloupky, vzpěry, rozpěry a příčné trámy. Zvláštní pozornost byla věnována míře zachování původních prvků, potřebnému protézování (nahrazování části trámů) a tesařským spojům. Každý tvar spoje přenáší jiný druh zatížení, a tedy je vhodný do konkrétní konstrukční situace. Opět byly provedeny nové kovářské prvky, aby nahradily již nefunkční - hlavně na ukotvení příčných trámů a vzpěr. Následovala konstrukce krovu včetně ondřejských křížů, laťování, pokládky šindele, deštění, konstrukce podlahy včetně nášlapné vrstvy tvořené z fošen. Závěr patřil úpravě nájezdových ramp, zábradlí a povrchové úpravě. Lávka v Prudké byla tímto vyřazena ze seznamu nejohroženějších památek České republiky a může zahájit plnění svých funkcí jako součást mezinárodní cyklostezky, turistické stezky, přístupu k železniční zastávce. Nemenší její význam je status památky, která je součástí souboru tří mostů zachovalých na řece Svratce připomínající dřívější období hojné na dřevěné mosty na této řece, dokládajíce a ukazujíce techniku stavby mostu na přelomu 19. a 20. století.



 

Stavbu provedla firma STARSTAV - SANACE, s.r.o., za tesařské práce byl zodpovědný tesař Mikola Pirč. Organizaci vyhledání a těžbu dřeva měl na starosti Petr Koukal ve spolupráci s Jaroslavem Jílkem a Tomášem Kvasnicou, který současně zhotovil všechny nově kované prvky na lávce. Pořez provedl Michal Šedý spolu se zaměstnanci městyse Doubravník.

Celkové náklady na obnovu přesáhly 5 mil. Kč. Finančně obnovu podpořily Jihomoravský kraj z Programu na rozvoj cyklistiky a cyklistické dopravy ve výši 2 mil. Kč a Ministerstvo kultury z Havarijního programu ve výši 1,1 mil. Kč.

V letošním roce městys provedl optimalizaci dešťové zdrže čistírny odpadních vod, která umožní lépe zachycovat hrubé nečistoty vod, které přitékají zejména při vydatných deštích. Byl vystavěn nový měrný objekt s tzv. Parshallovým žlabem. Zřízeno bylo nově i potrubní vedení mezi těmito objekty. Množství vody na tomto odtoku z ČOV jsou měřeny zvlášť a zvlášť jsou měřeny vody přečištěné. Dále se instalovala zásobní nádrž na prefloc (síran železitý) o objemu jednoho metru kubického včetně dávkovací stanice. V ní jsou umístěna dvě dávkovací čerpadla, která prefloc pravidelně v časových intervalech dávkují do dosazovacích nádrží. Tam má tato látka za úkol srážet fosfor, který se díky tomu usadí v kalu a neodtéká tak do řeky. Náklady činily 1.053 tisíc Kč.

U herního plácku na Horním Rakovci byla vystavěna zídka včetně plotu se záchytnou sítí, proveden kryt na studnu, upraven povrch, osazeno rostlinami. Náklady na obnovu vyšly na 220 tisíc korun.

Sociální zázemí v budově základní školy již dlouhou dobu svými dispozicemi a zařízením neodpovídalo standardům dnešní doby. Navíc byla již omezena i jeho funkčnost. V průběhu léta tak pracovníci městyse zahájili pod vedením Ing. Miroslava Jedličky práce na obnově sociálního zázemí, kuchyně i nově zřízené třídy. Obnovena byla kompletně elektroinstalace, vodoinstalace i kanalizace v uvedených prostorách, k čemuž byly přizvány firmy, se kterými dlouhodobě dobře městys spolupracuje - Pavel Humpola, Pavel Bílý, Alois Čupr. Výmalbu provedl pan Sedláček. Na závěr byly pořízeny nové dveře. Celkové náklady přesáhly 800 tisíc korun českých. Byla také provedena rekonstrukce vodovodních přípojek.

V závěru sezóny městys provedl obnovu hrobu prof. Jana Koldy. Nejprve byly pomník, urna a zákrytová deska převezeny do dílny nedvědického kameníka Pavla Cvrkala. Ten zjistil, že zareznutí zákrytové desky prochází celým jejím průřezem. A tedy zbroušením povrchu by nevedlo k odstranění. Bylo rozhodnuto pořídit novou. Pod teraco obrubami nebyl základ, pouze byly položeny dvě nad sebou. Z toho důvodu byly obruby nesoudržné. Pracovníci odstranili staré teracové obruby, pařezy vzrostlé túje, vrostlé do celého hrobového místa. Vytvořili řádný základ. Po uzrání betonového základu byly položeny vrchní části hrobu. Kamenická část obnovy stála 85 tisíc korun českých. Její realizaci podpořil Jihomoravský kraj 20 tisíci korunami českými.

V prosinci vyrostlo kolem věže kostela lešení a tím vlastně začala revitalizace kostela Povýšení sv. Kříže. Projekt by měl řešit obnovu kostela vně i uvnitř - soustřeďuje se zejména na havarijní stavy a na obnovu hrobky Mitrovských. Byl rozdělen na několik částí: stavební část, restaurátorskou část a vedlejší aktivity. Stavební část zahrnuje všechny stavební činnosti a restaurátorské práce úzce související se stavbou: potřebné statické zajištění, kompletní obnovu střechy věže, obnovu schodiště věže, obnovu některých prvků krovu hlavní lodi včetně sanktusníku, kompletní obnovu střechy ochozu hrobky Mitrovských, restaurování vnějších mramorových prvků, obnovu vnějších renesančních omítek kostela, obnovu omítek věže, obnovu vnějších i vnitřních omítek hrobky, obnovu vitráží, sanační a ventilační opatření včetně větracích kanálů uvnitř i vně kostela, okapový chodník, obnovu elektroinstalace v celém objektu včetně nového vnitřního osvětlení, ozvučení, elektronické zabezpečení a protipožární systém, obnovu hromosvodu, pořízení topných těles - soubor vyhřívaných sedáků, částečné přeložení mramorové dlažby, obnovu omítek v lodích v místech degradovaných vlhkostí a výmalbu vnitřních prostor kostela. Restaurátorská část zahrnuje: restaurování lavic kostela a hrobky Mitrovských, restaurování umělých mramorů spodních částí oltářů, restaurování zvonů, restaurování litinových plášťů rakví (sarkofágů) v hrobce Mitrovských, restaurování vstupních dveří, restaurování ozdobné vstupní mříže do kaple hrobky a restaurování dřevěných pódií oltářů. Vedlejší aktivity zahrnují: přípravnou fázi, inženýrskou činnost a dozorovou činnost, dotační management, provádění výběrových řízení, pořízení samostatných souborů mobiliáře, obnovu mříží vstupních dveří kostela, zařízení pro dopravu osob s omezenou schopností pohybu a orientace, obnovu liturgického prostoru presbytáře a digitalizaci objektu. Celkové uznatelné náklady projektu jsou předpokládány ve výši 61 mil. Kč, z toho 58 mil. Kč je přislíbená dotace, 3 mil. Kč je povinná spoluúčast farnosti.

V sobotu 11. ledna se uskutečnila Tříkrálová sbírka, při které se pro Charitu vybralo v Doubravníku, Maňové, Pernštejnském Jestřabí, Borači a Křížovicích 60.371 korun.

Jak už bylo několikrát zmíněno, situace s pandemií Covid 19 a platná epidemiologická opatření zasahovala do veřejného života v našem městysu. Nebylo tak možné uspořádat akce, při kterých se setkáváme na konci roku. Slavnostní rozsvícení vánočního stromu i silvestrovské setkání u punče s ohňostrojem se tedy nekonalo.


Lubomír Čech