Revitalizace kostela Povýšení svatého Kříže v Doubravníku


Projekt revitalizaci našeho kostela je v závěru. Rádi bychom vyjádřili vděčnost za pomoc, které se nám při obnově kostela dostalo a za to, že jsme měli tu čest přispět k zachování kostela.

Realizace projektu probíhala od září 2020 - do prosince 2023. Samotné realizaci však předcházela mnohaletá příprava zahájená v roce 2013, kdy byl sestaven přehled základních potřeb záchrany tohoto areálu. Když píši záchrany, je tím skutečně myšlena záchrana. (A zmiňuji-li se o záchraně, od roku 2009 byl celý areál zařazen do programu Záchrany architektonického dědictví při ministerstvu kultury vzhledem k jeho významu a ohrožení).

I nyní pokračuje nezbytná administrativa včetně kontrol. Spolufinancování ze strany farnosti je rozpočteno na následné roky.


Citlivá obnova

Projekt je označován různě. Rekonstrukce, restaurování, obnova, oprava. Všechno to se v projektu dělo. Každé slovo ale znamená něco jiného. Tak např. mluvíme-li o rekonstrukci, máme na mysli v našem případě zhotovení nových replik střech hlavní věže a sanktusníkové věžičky, kde bylo kompletně vše nahrazeno novými prvky v původním tvaru konstrukce. Nebo například rekonstrukce elektroinstalace. Restaurování znamená záchranu a odborné opravování uměleckých děl a starožitností se snahou zachovat charakter předmětu i s jeho historií. V našem případě šlo například o restaurování sarkofágů nebo lavic v kostele.

Prosté slovo oprava bychom použili jen málokde ve spojení s našim kostelem, protože většinou jde o umělecké prvky. Opravou lze nazvat nahrazení jednotlivých dřevěných prvků.

A tak jsme vše zaobalili do slova revitalizace - citlivá obnova.


V rámci projektu bylo provedeno:

  • Obnova střechy. Byla vytvořena replika báně a sanktusníkové věžičky, výměněny degradované části krovů - protézováním, Zhotoveny lávky pro bezpečný pohyb v krovu včetně osvětlení. Dále byla provedena výměna nezbytných částí měděné krytiny nebo doplnění chybějících částí. Byl obnoven hromosvod, doplněny svody a vylepšeno zaústění do dešťové kanalizace.
  • Statické zpevnění horního zdiva pod střechu věže, statické zabezpečení korunní římsy lodi železobetonovými trámci.
  • Restaurování vitráží nebo přetěsnění a ukotvení včetně vitráží nad vstupem do hrobky Mitrovských a v sakristii.
  • Obnova všech vnějších omítek. Omítky v horní části věže z doby barokní, byly nejnamáhanější a natolik degradované, že se nepodařilo je zrestaurovat a musely být nahrazeny nově. Podařilo se alespoň zachránit a zrestaurovat štuky a jiné tvarové prvky fasády věže.
  • Konzervace vnějších omítek. Na zdivu lodi byly vnější omítky renesanční. Tyto omítky byly velmi soudržné. Byla provedena jejich restaurátorská konzervace a jen výjimečně doplnění. Při očištění nesoudržných vrstev byla objevena kresba v části presbytáře. Toto místo bylo vynecháno z konzervace. V dalších letech bude proveden průzkum a potřebné ošetření.
  • Zvláštní péče věnovaná mramorovým prvkům fasády - armování pilířů, ostění oken a vrat, mramorovým segmentům korunní římsy lodi i hrobky, zdobnému vstupnímu portálu Pernštejnů. Mramor je forma vápence. Navzdory dojmu není trvanlivým kamenem. Degraduje působením deště, zatékáním vody do mezer mezi jednotlivá zrna a následným odmrzáním těchto jednotlivých zrn, zarůstáním lišejníků či reakcí s prvky obsaženými v dešťové vodě degraduje. Mramorové segmenty armování pilířů lodi a zejména stříšky byly značně narušené dešťovou vodou. Jejich stabilita byla velmi oslabena vlivem chybějících výplní spár a mohlo dojít k pádu do okolí kostela. Navíc uvolněnými spárami zatékalo do lodi. Z toho důvodu bylo rozhodnuto o zakrytí stříšek pilířů olověným plechem po zrestaurování. Dva segmenty korunní římsy, na kterých je založen krov lodi, byly vysunuté ze své polohy. Bylo třeba je navrátit a zafixovat v potřebné podobě. Vyzvednuty a ukotveny byly klenáky dvou vitráží na severní a jižní straně.
  • Sokl celého kostela byl značně poškozen. Mramorové římsy soklu musely být konzervovány, v některých místech dokonce doplněny, aby se zachovala jejich funkce.
  • Sanační a ventilační opatření. Jejich význam spočíval v zabránění prostupu vlhkosti do zdiva, odvětrání vlhkosti ze zdiva a odvedení mimo stavbu. Zdivo bylo narušeno vlivem zemní vlhkostí a dešťovou vodou prosakující do zdiva z boku. V minulosti bylo provedeno odvedení dešťových vod, které zatékaly pod stavbu a levnější řešení sanace vlhkosti drenážní drážkou s odtahem vzduchu v ohrožených částech. Nyní byl vybudován vzduchový kanál kolem hrobky a části obvodu kostela. V průběhu odkopávky komise, která řešila stavbu, rozhodla o změně a po obvodu věže a jižní části lodi rozhodla o snížení terénu, který byl v minulosti navršen ve vrstvě 50-90 cm. Toto přirozené řešení vrátilo kostelu nejen architektonické rozměry, ale zajistilo i efektivnější ochranu zdiva. Z toho důvodu musely být provedeny k bočnímu druhotně zazděnému vstupu nové schody. Ubouráním ohradní zdi se kostel ocitl zpět na našem náměstí. Z otevřeného prostoru bylo zřejmé adekvátní určení bočního vchodu jako hlavního a neúměrnost současných vrat k tomuto vstupu. Původní zdobný portál na jižní straně byl v 19. st. přesunut na západní stranu věže a zazděn na novou úroveň. Abychom zachovali bezbariérový přístup do kostela, nemohli jsme v tomto místě snížit terén. Ačkoli bychom velmi rádi nejen z důvodu zdraví stavby, ale i vzhledem k objeveným zajímavým nárožním kamenům. Ty však musely být opět zasypány. Samotný pernštejnský portál v tomto místě velmi trpí a postupně ubývá. Domnívám se, že nelze pochybovat o správnosti umístění pernštejnského portálu do bočního vchodu, kde by byl chráněný před erozí. Snad budoucnost přinese přemístění zpět. Tehdy by bylo možné zlepšit nejen ochrana portálu, ale i uspořádání terénu v celé jihozápadní části kostela. Uspořádání by přineslo i ozdravení zdiva věže a zejména zcela bezbariérový vstup do kostela.
  • Další ventilační opatření uvnitř budovy - zejména větracím kanálem podél celého obvodu lodi, věže i hrobky. Byly obnoveny otvory v klenbě, které zajišťují proudění vzduchu směrem do krovu. Jako podpůrné opatření byla vytvořena ve čtyřech vitrážích výkyvná okna. Díky dovednosti pracovníků zhotovitelské firmy HB Delta je téměř nepostřehnete.
  • Kompletní elektroinstalace. Obnovená v celé budově včetně elektroměrové skříně, přívodu z přípojkové skříně a dalších ovládacích prvků. Hlavní páteřní síť je vedena větracím kanálem a z něj postupně rozvedena k jednotlivým spotřebičům. V průběhu řešení terénu bylo zjištěno velmi mělké uložení přívodního kabelu EGD podél probošství, a tak terénní práce musely být pozastaveny a bude řešena přeložka tohoto kabelu. Současně s tím bude nově uloženo napájení lampy veřejného osvětlení před kostelem.
  • Nové osvětlení interiéru umožňuje variabilně dotvořit atmosféru prostoru.
  • Zřízení požárně bezpečnostního zabezpečení prostoru kostela čidly a kamerovým systémem.
  • Vnitřní omítky v lodi byly odstraněny v rozsahu degradace cca 1,2 m nad podlahu. V hrobce Mitrovských byly odstraněny omítky až do úrovně kleneb. V lodi i hrobce byly sanovány trhliny v klenbách i na zdivu svázáním závitovými tyčemi vloženými do vytvořených spár. Následně byly spáry vyplněny expanzní maltou. Všechny omítky byly před výmalbou čištěny. V hrobce jsme v průběhu čištění omítek zjistili velkou nesoudržnost žeber v klenbě kaple a nad rámec musela být žebra zpevňována. Byla provedena kompletní výmalba interiéru hrobky, pohřební kaple i lodi. Lámání chleba nastalo u viditelných detailů, jako jsou použité barvy, a tak u některých prvků nebraly zkoušky barev konce. Tětiva zhotovitelské trpělivosti byla napnutá, a museli jsme balancovat. Snad se vyplatilo.
  • Zrestaurování všech ocelolitinových sarkofágů a doplnění chybějících částí. Zrestaurovány byly lavice v kostele i pohřební kapli, všechny dřevěné vstupní dveře, i vstupní dveře do ambitu hrobky Mitrovských. Dále byla zrestaurována litinová mříž na vstupu do pohřební kaple, lavice v lodi i v pohřební kapli, dřevěná pódia před oltáři. V samotném závěru roku 2023 byly jako zlatý hřeb programu zrestaurovány obě zpovědnice a za nimi vytvořen tolik potřebný skladový prostor, vitráž nad vstupem do pohřební kaple a kredenční skříň v sakristii.
  • Do interiéru byly pořízeny koberce a vyhřívané dečky do lavic, které návštěvníci ocení zejména v zimě.


Ohrožené zvony

Píši zde o tom, co se povedlo, ale musím uvést i záležitosti, které se v rámci projektu nezvládly nebo se nevešly. Zejména jde o zvony, které jsou natolik ohrožené, že hrozí jejich puknutí. Proto budou užívány už jen výjimečně a budeme usilovat o získání dotace na jejich restaurování. Dále se nepovedlo zrestaurovat degradované části umělých mramorů oltářů, protože tato profese je u nás zastoupena málo restaurátory a stejně jako u zvonů se nám nikdo nepřihlásil do výběrového řízení. Bude třeba se postarat o okolí kostela. Největší úkol však vzešel pro nás všechny v závěru, kdy byla provedena digitalizace podzemních prostor kostela - hrobky Lichtenštejnů-Castelcornů a Pernštejnů.

Farnost bude zvát všechny, kdo se podíleli na realizaci, aby se s námi na přednáškách podělili o detaily své práce.


Aktuální stav nákladů:

  • Dotace IROP 56,4 mil. Kč
  • Spoluúčast farnosti 2,966 mil. Kč
  • Neuznatelné realizační náklady 0,17 mil. Kč
  • Neuznatelné administrativní náklady 1,3 mil. Kč
  • Náklady na úvěrové služby 1,75 mil. Kč
  • Celkové náklady do této chvíle jsou 62,5 mil. Kč

Farnost v následných letech bude splácet úvěr ve výši 4 mil. Kč. Proto i nadále prosíme o finanční podporu.


Poděkování

Děkujeme všem, kdo pomáhali uskutečnit tento projekt:

  • Zástupcům Evropské unie. Bez dotace z Evropské unie by nebylo možno provést tento projekt.
  • Vám všem, že jste se rozhodli pro tuto unii, pro tuto spolupráci, která nám přináší i takovéto možnosti na národní úrovni neuskutečnitelné.
  • Vedení Jihomoravského kraje, které vnímá hodnotu památky a potřebnost obnovy.
  • Vedení městyse Doubravník za podporu nejen finanční, ale i praktickou.
  • Všem dárcům, kteří jste přispěli ve sbírce v kostele nebo zvláštním darem.
  • Pracovníkům památkové ochrany, stavebnímu úřadu v Tišnově a zástupcům zúčastněných institucí a zhotovitelských firem.
  • Firmě HB Delta a jejím spolupracovníkům i všem restaurátorům. Společně jsme prošli nelehkým obdobím covidu i napadení Ukrajiny, kdy bylo těžké udržet početně kolektiv alespoň v minimální míře, kdy několikanásobně stouply ceny energií, stavebních i hutních materiálů. Až osminásobně stouply úrokové sazby. Finančně ani personálně to nebylo jednoduché. Také jsme zažili opakování historie, kdy řemeslníci pracující na našem kostele následně zahájili práce na kostele svatého Jakuba v Brně a tam zažili nelehké období. Všichni zúčastnění řemeslníci i vedoucí mají můj obdiv a jim děkuji.
  • Firmy zvládly i náš nestandardní a náročný požadavek na udržení provozu pro nedělní mše svaté a pohřby. Doufám, že tříletý pobyt pracovníků v našich končinách jim přinesl i přátelství a zpestření večerů a pro naši oblast rozvoj.
  • Farnost děkuje za spolupráci všem členům pracovní komise, celému biskupství za podporu, přátelům za podněty a radu, za náročnou službu panu kostelníkovi a za velkou odvahu našemu panu faráři Zdeňkovi Chylíkovi.


Přijďte s námi oslavit dokončení 25. května v 10 hodin obnovu našeho kostela.


Za Římskokatolickou farnost Doubravník Barbora Šenkyříková



Doubravnický kostel získal ocenění od odborné poroty Nejlépe opravená památka Jihomoravského kraje v roce 2023. V kategorii ceny veřejnosti získal 3. místo.





 



 



Městys Doubravník







Obnovená ozdoba na dveřích hrobky Mitrovských ve tvaru penštejnského zubra



Obnovená střecha a rekonstruovaná nejen štuková výzdoba hlavní věže kostela



Nádherný pernštejnský portál byl v 19. století přemístěn z původní jižní strany na západní