A jsme na konci roku 2024


Sotva jsme jej přivítali, už abychom jej zase nechali jít. Pokud by letošní pracovní rok hodnotili naši zaměstnanci, označili by jej asi jako rok mezi slavnostmi a stavbou kamenic. Ale vezměme to od začátku.


Skautská klubovna - WC

V zimních měsících jsme se věnovali dokončení prostor pro skautskou klubovnu v Závojského-Koldově vile. Dosavadní klubovna v budově bývalé textilky již přestala být bezpečná. Rada městyse rozhodla o přemístění knihovny do nevyužívaných místností pošty v budově úřadu a prostory knihovny ve vile nabídla našim skautům. Výhodou nového umístění klubovny je vedle lepšího stavebně-technického stavu prostor, poloha v centru, možnost využít zahradu mateřské školy. Skauti se ovšem museli rozloučit s kouzlem původní klubovny, snad tedy brzy objeví génia loci této památky. Skladování jejich materiálu ještě většinou zůstává na svém původním místě, než se najde vhodný způsob umístění v suterénu vily.

Práce byly zahájeny v roce 2022 po obdržení povolení na rekonstrukci přístavku, ve kterém vzniklo nové sociální zázemí. Bez něho by nebylo možné místnosti v přízemí vily ve větší míře využívat. V letošním roce jsme dokončili obnovu místností určených pro skauty. A tak se po letošním táboře začali skauti postupně zabydlovat.

V následujících měsících by měla být provedena příprava vedlejší místnosti pro výuku Základní umělecké školy (ZUŠ) Tišnov. Aby je mohla ZUŠ využívat, je třeba zejména splnit požadavky hygieny a změnit způsob užívání na stavebním úřadě. V závěru bude třeba získat souhlas zřizovatele ZUŠ, kterým je Jihomoravský kraj. Doufáme, že se nám to brzy povede a budeme tak moci odlehčit přetížení budovy školy.



Jedna z místností skautské klubovny v Závojského-Koldově vile



Vila - obnova oken a dveří

I v letošním roce pokračovala obnova výplní otvorů. Letos jsme provedli obnovu oken v archívu, kde byla okna opravdu v havarijním stavu. Také byla provedena obnova vstupních dveří. Společně se skupinou doubravnického klubu historiků jsme navštívili firmu Attentus Qualitatis v Lomnici, která obnovu provádí.

Pro knihovnu přemístěnou do obnovených volných prostor pošty Partner jsme letos zakoupili nové počítačové vybavení - počítač, monitor, tiskárnu, čtečku kódů, židli a projektor v celkové ceně 77 tis. Kč. Na pořízení nám přispěl Jihomoravský kraj 29 tis. Kč.

Zaměstnanci městyse se každý den musí pracovní náplní přizpůsobit počasí. Každé zimní ráno se v brzkých hodinách rozhlédnou z okna a zjistí, zda je třeba prohrnovat, sypat nebo naopak mohou pokračovat v obnově majetku městyse venku nebo uvnitř.



Obnova vstupních dveří vily v restaurátorské dílně



Přístřešky na řezivo

V posledních letech zimní měsíce nebývají vždy zasněžené. Pokud k tomu navíc neprší, lze provádět práce i venku. V letošní roce jsme mohli využít zimní čas pro stavbu přístřešků na řezivo u čistírny. Kůrovcová kalamita v předchozích letech zapříčinila velkou nucenou těžbu. Proto jsme se věnovali pořezu dřeva, abychom vytvořili zásoby řeziva pro potřeby městyse a případný drobný prodej našim občanům. Například jsme dodali řezivo na obnovu střechy a věží našeho kostela, čímž jsme získali prostředky na další aktivity městyse.

V následujících letech už nebude z našeho lesa k dispozici takové množství vhodné kulatiny pro pořez a řezivo bude možné produkovat jen výběrově. Začátkem roku jsme měli čas vybudovat solidní uskladnění tohoto řeziva, abychom je zachovali v použitelné kvalitě.

Nicméně ještě ne všechno řezivo je uskladněno uspokojivým způsobem.

V době nepříznivého počasí jsme se naopak věnovali například instalaci nového datového vedení uvnitř budovy úřadu. Silné stěny neumožňovaly kvalitní přenos dat, datové kabely byly vedeny pouze provizorně volně ložené. Instalace sítě byla zřízena před mnoha lety a výrazně omezovala provoz. Proto jsme nakoupili nové vybavení pro síťovou komunikaci, které sestavil pan František Sedlář. Naši zaměstnanci vysekali drážky a následně je zapravili. Zdivo bylo nejen silné, ale i smíšené. Bylo třeba se prosekat cihlami, betonem, kamenem a nezpůsobit přitom krátery a nezničit stávající elektroinstalaci. Při této příležitosti jsme provedli i optimalizaci elektroinstalace ve spolupráci s panem Pavlem Humpolou. Současně byl doplněn nábytek ve dvou kancelářích. Na závěr byla provedena výmalba ve všech kancelářích. Protože práce byly prokládány nutnou zimní údržbou a dalším provozem městyse, probíhaly za plného provozu. A tak jste občas na chodbě nalezli zaprášenou podatelnu nebo starostovnu.



Stavba přístřešku na řezivo



Fotbalové hřiště je v posledních letech hojně využívaným areálem. Domnívám se, že hřiště včetně zázemí postupně dosahuje všech potřeb k provozování tohoto sportu. Jsme rádi, že na hřišti funguje i spolupráce s ostatními obcemi a jejich občany. Fotbalový klub v našem městysi by nemohl pracovat bez vynaložení spousty hodin ze soukromí hráčů a zejména trenérů. Fotbal se stal výraznou částí společenského dění u nás. A to je moc dobře.

Slabinou areálu je most, který je postavený přes náhon. Most není ve vlastnictví městyse, ale ani nikoho dalšího. Před časem jsme začali provádět přípravu na řešení vlastnických vztahů i varianty možných oprav a budeme v tom pokračovat. Nyní však bylo třeba mostní konstrukci znovu podpořit a provést provizorní zábradlí, které bylo před mnoha lety nechtě odbouráno.

Dalším problematickým místem byly staré vrby, které ohrožovaly bezpečnost hráčů na hřišti. Fotbalový klub požádal o odstranění ohrožujících stromů. Povodí Moravy vyšlo klubu vstříc. K tomu bylo třeba však získat povolení odboru životního prostředí, což se podařilo v závěru minulého roku. Potom už se jen čekalo na vhodné počasí, aby bylo lze vjet do areálu hřiště a neponičil se trávník a zavlažovací systém. Mezitím ale došlo o loňských vánočních svátcích k prvnímu stupni povodně v našem regionu vlivem rychlého rozpouštění velkého množství sněhu v kombinaci s deštěm. Terén byl podmáčený a k tomu se přidal silný vítr. Naši hasiči nestíhali ani dojet domů a už vyjížděli k dalším spadeným stromům. Vyjeli i zaměstnanci městyse, protože opravdu byly stromy popadané na všech stranách. Na Prudké zasahovali i pracovníci EGD. Na fotbalovém hřišti přímo doprostřed hřiště mezi střídačkami spadla stará velká vrba - zlomila se ve kmeni. Naštěstí tam v tu dobu nikdo nebyl. Brzy poté nastalo vhodné počasí - zamrzlý podklad a pracovníci povodí mohli odstranit ohrožující stromy a odtáhnout je mimo plochu.

Po odstranění vrb se plocha otevřela směrem k řece, což by znamenalo časté míče do vody, které by pak dopluly až k tišnovskému fotbalovému klubu. Proto jsme se s fotbalisty dohodli a společně provedli zvýšení sítí o 3 m a doplnění podpor. Pokud se pohybujeme na nějaké nemovitosti s pracovníky a technikou, snažíme se obnovit i jiné prvky než ty naplánované. Zde jsme se pustili do obnovy povrchové úpravy vysokých sítí za brankami. Práce jme zvládli i díky pomoci našich brigádníků.



Stavba provizorního zábradlí mostu k fotbalovému hřišti



Jirčíkova chaloupka

V únoru jsme zahájili rekonstrukci střechy dvorního přístavku v našem skanzenu. Trámy jsme připravili již v prosinci 2023. Naši chlapci vytvořili základy pro sloupy, novou konstrukci střechy, klempířské prvky. Krytinu jsme zvolili osvědčenou bobrovou. Na základě další rozvahy s panem Vladimírem Jirčíkem o rozmístění budoucí výstavy, jsme se rozhodli pro přístřešek s plnými dřevěnými stěnami, rekonstrukci kamenného tarasu a schodiště ve dvoře, ale tyto práce musely být naplánovány až na později. Počasí v polovině března začalo být trvaleji nad nulou a bylo třeba nastoupit na stavbu tarasu k hřišti u sokolovny.

Na tvorbě stěn přístřešku, odvedení dešťových vod, kamenici a kamenné dlažbě ve dvoře jsme pokračovali celé léto až do podzimu. Vnitřní vybavení bude zhotoveno v průběhu zimy. Na jaře, pokud se vše povede, bychom mohli zaplnit přístavek výstavou.



Pokrytí střechy přístřešku



Multifunkční hřiště

V jarních měsících pokračovala stavba multifunkčního hřiště. V květnu byl stanoven termín slavnostního otevření. Do té doby bylo třeba dokončit nejen samotné hřiště (zhotovitel - JM Demicarr), ale i stavební a terénní úpravy v exponovaných místech prováděné našimi zaměstnanci. Zahájili jsme ve spolupráci s vlastníkem sousedního pozemku práce na tarasu, který je podpěrnou zídkou terénu hřiště.

Nejprve bylo třeba vytvořit základ, poté byly zahájeny práce na kamenici. Na pořadu byla i stavba kamenného koutku pro pítko, které je napojeno na vodovod sokolovny.

Napojení bylo v rámci realizace hřiště přeloženo mimo hrací plochy. Stěhovali jsme workout z prostoru hřiště do Dubínku. Při úpravě terénu jsme do země uložily kabely pro budoucí osvětlení v Dubínku. Čas se nám velmi rychle krátil. Do otevření hřiště zbývalo ještě 18 hodin, když Alice dovezla nápis Multifunkční hřiště Doubravník se znaky sokola a městyse. Současně Honza instaloval desky na vývěsní plochu a Daria je hned natírala. Petr se Slávkem a Laďou instalovali pítko. Je pátek 16.00 a zaměstnanci nakládají poslední nářadí a opouští prostor. V tu chvíli již přijíždějí Menšíkovi s občerstvením, Jirka Ozdobinski naváží maso na gril, Mirek Čepička dřevo na grilování a další dobrovolníci přijeli pomoct s přípravou. Vše se stihlo a v sobotu tak mohlo být hřiště otevřeno v důstojných podmínkách.

Hned v následujících dnech se naši zaměstnanci přesouvají na faru, kde pomůžou s dostavbou sociálního zázemí, na kterou mají čas do 24. května, protože 25. je slavnostní žehnání kostela. A opravdu 24. května v odpoledních hodinách dokončují výmalbu a za patami jim jdou farníci, kteří uklízí po stavbě a současně připravují celý areál ke slavnostnímu setkání.

To už bylo období sečení v plném proudu a i jiné potřeby standardního provozu se hlásily o soustředěnější pozornost. Pro mne nastal čas dovolené s přívlastkem. V červnu jsme pokračovali se stavbou tarasu u multifunkčního hřiště až do konce prázdnin.



Stavba pítka v Dubínku



Příprava akcí

Mezitím jsme Dubínek připravili na Zvířátkový les. Ten u nás pořádá Kateřina Šnédarová a Monika Kvasnicová spolu se Sokolem a dalšími maminkami a tatínky již tradičně několik let. Je velmi oblíbený mnoha dětmi i dospělými z blízka i z dálky. Seznamuje děti se životem zvířat a přírodou. Akce se nevyhýbá ani té naší těžké, ale krásné přírodě výšlapem kolem kopce Pláňava.

Přiblížil se začátek prázdnin a s ním přípravy Slavností Pernštejnského panství. Do programu byla zařazena i prohlídka Jirčíkovy chaloupky. Díky panu Jirčíkovi je návštěva stavení oživlým příběhem života našich předků.

Po slavnostech jsme mohli zahájit práce na přestavbě kamenice na dvoře skanzenu a obložení stěn. Práce pokračovaly do podzimu. V průběhu prázdnin nám pomáhali brigádníci. S jejich pomocí jsme mohli udělat množství práce, na které by jinak nezbýval čas. Velmi výrazně pomohli se sečením, natíráním, při stavbách, na kompostárně, údržbě zeleně aj.

V Křížovicích se objevily problémy s ukládanými pytli s plasty připravenými k odvozu. Zvěř tyto pytle trhala a odpad rozhazovala. Na žádost Křížovických jsme vytvořili ohradu, do které mohou pytle ukládat a případně i jiný tříděný odpad určený k pravidelnému odvozu.



Stavba ohrady sběrného místa v Křížovicích



Zářijové povodně

Při konci prázdnin jsme se všichni začali chystat jako obvykle na hody. Úprava veřejných prostranství včetně zeleně, plakáty, parket, lavičky, kroje, hledání máje ... Vše bylo v plném proudu příprav, když přišlo varování vlády a krizového řízení o přicházejících dešťových srážkách, ke kterým se má přidat i silný vítr. Z Vírské přehrady začali její správci upouštět velké množství vody tak, aby připravili co největší volný retenční prostor k zadržení vody. Tím se zvýšila hladina na řece. Upouštěli maximální množství tak, aby se nikde řeka nevylila z břehů. Ještě jsme doufali, že se předpovědi nenaplní. Ale vzhledem k vyhlášeným stupňům nebezpečí právě v termínu našich hodů, kdy se většina aktivit koná venku, bylo třeba organizaci hodů změnit. Nebylo možno riskovat, a tak bylo pořádání hodů ve venkovních prostorách zrušeno.

Nicméně změna, kterou popisuje pan místostarosta Truhlář v tomto zpravodaji, se podle mého velmi vydařila ke spokojenosti všech. Tím se jedna z nebezpečných situací vyřešila a mohli jsme se věnovat řešení nastupující povodňové situaci. Při úřadě je stanovený krizový štáb a povodňová komise pro krizové situace a povodňové stupně, tzv. plán odezvy a povodňový plán. Podle těchto plánů se postupuje v případě hrozícího nebezpečí. Úřad byl od prvních okamžiků ve spojení s krizovým oddělením města Tišnova, s krajskými krizovými orgány a ministerstvem vnitra. Pracovníci obce připravili potřebné stroje a nářadí, pytle s pískem pro zahrazení povodňové vody, vyčistili geigery a vpustě, zajistili chemikálie. Bylo třeba ochránit čistírnu odpadních vod. Od středy měřili hladinu toku v určených profilech. Jednotka sboru dobrovolných hasičů Doubravník byla od pátku připravena v pohotovosti.

Díky propojení údajů o stavu na povodí řek jsme mohli sledovat na webových stránkách situaci na obou přehradách ve Víru a v Brně, jejich volný zásobní prostor, nátoky a (naštěstí řízené) odtoky. Déšť postupně nabíral na síle a v pátek 13. září nás informovali z tišnovského krizového centra, že očekávají v nejbližších hodinách 3. povodňový stupeň na řece ve Veverské Bítýšce. Současně v Brně díky nedokončené revitalizaci řeky Svratky hrozilo také vylití z řeky. Na dolním toku Moravy, kam všechny ty tisíce kubíků vody z celé Moravy tekly, již začínala regulérní povodeň.

Všichni jsme sledovali s napětím situaci a co voda napáchala v zasažených místech. My jsme tu měli štěstí a nedošlo k zásadnímu poškození. Na prvním místě je třeba poděkovat správcům Vírské přehrady, protože zareagovali velmi rychle a díky včasnému upuštění vody z retenčního prostoru udrželi řeku v jejím korytě i v průběhu krizového nátoku do přehrady. Na druhém místě je třeba říci, že jsme názorně mohli pozorovat, jak důležitá je říční niva nad Doubravníkem pro rozliv řeky. Jak důležité je respektovat záplavové zóny nejen proto, aby nebyl poškozen náš majetek, ale i celé sídlo. Srážky z úvodí potoka Rakovce a Křeptovského potoka byly tentokrát na spodní úrovni, proto nepřidávaly již tak přeplněnému korytu řeky příliš srážkových vod jako tomu bylo například v zimě.



Čištění vpustí

V květnu proběhlo kompletní čištění uličních vpustí na krajským i místních komunikací, které přispělo k lepšímu odvedení srážkových vod i během povodně.



Zaměstnanci SÚS JmK čistí uliční vpusť na náměstí



ČOV - výměna provzdušňovacích elementů

V letošním roce jsme se rozhodli provést výměnu provzdušňovacích elementů v aktivační nádrži naší čistírny odpadních vod.

Naše čistírna je mechanicko-biologická. Mechanická část má za úkol odstranit z odpadní vody protékající linkou čistírny hrubé nečistoty mechanickou cestou - zachycením na česlích a usazením v lapáku písku. Odpadní voda dále pokračuje do biologického stupně čištění - aktivační nádrže. V ní se díky vzduchu a kyslíku v něm vytváří bakterie, které likvidují organické nečistoty a částečně i dusík. Vana je naplněna postupně protékající odpadní vodou. Do této vody se vhání z dmychadel přes potrubí a zmíněné provzdušňovací elementy vzduch. Provzdušňovací elementy mají v sobě polštáře s drobnými dírkami. Průchodem vzduchu přes tyto polštáře se vzduch rozdělí do tenkých proudů vzduchu, které ve vodě vytváří jemné bublinky. Ty pak prochází v celé výšce čištěnou vodou a sytí ji kyslíkem. Díky němu mohou růst bakterie a čistit odpadní vodu. Následně voda odtéká do dosazovací nádrže, kde se usazuje a odčerpává jemný kal a v něm se z vody odstraňují zbývající mikroorganismy spolu s fosforem. Přečištěná voda je pak vypuštěna do řeky. Kal je odčerpán do vysokých nádrží - kalojemů. Kvalita vypouštěné vody je sledována každý měsíc odebíráním vzorků a hodnocením certifikovanou laboratoří. Dále je kontinuálně měřeno množství vypouštěné přečištěné vody. Vše podléhá kontrole několika institucí, kdy nesmí být překročeny parametry povolení vypouštění přečištěných vod. V loňském roce jsme díky zprovozněné pravé lince zvládli přečistit více vody, čímž jsme ovšem překročili povolené vypouštěné množství. Kontrola v únoru z České inspekce životního prostředí konstatovala pochybení a rozhodla o pokutě. Situace byla dále napravena získaným novým povolením s navýšeným množstvím vypouštěných přečištěných vod na 120 tis. m3.

Naše čistírna obsahuje dvě linky. Provzdušňovací elementy byly provozovány již od počátku provozu čistírny tedy od roku 2001. Aby nedošlo k jejich protržení vlivem únavy materiálu, přistoupili jsme k nahrazení novými. V pravé lince jsme elementy vyměnili v roce 2022 před jejím opětovným uvedení do provozu. Letos jsme provedli výměnu v levé lince. Nejprve bylo třeba zastavit nátok na linku, odčerpat celé množství vody 180 m3. Poté objednat speciální cisternu schopnou vyčerpat kal z hloubky 5,5 m. Pro toto vozidlo vzhledem k jeho velikosti bylo třeba ořezat větve po cestě na čistírnu. Naši zaměstnanci vyměnili elementy. Bylo třeba zajistit jejich vodorovné usazení ve stejné výšce na potrubním rastru, aby provzdušňování bylo rovnoměrné v celé nádrži. Práce se prováděly oproti plánu až v říjnu, protože vozidlo pro odčerpání kalu nebylo dříve k dispozici. Chvílemi našim chlapcům mrzly palce, protože se pohybovali při vyrovnávání segmentů ve vodě, která byla na dně. Následovalo načerpání části kalové vody s živými bakteriemi z aktivační nádrže vedlejší pravé linky, aby mohl být nastartovaný proces čištění. Současně bylo spuštěno natékání kalové vody k přečištění. Tím byla výměna ukončena a nyní jsou již opět obě linky v provozu.



Potrubí pro rozvod vzduchu v aktivační nádrži s elementy



V říjnu jsme rovněž zahájili práci na obnově božích muk v Křížovicích. Součástí obnovy byla samozřejmě stavba kamenice. V době, kdy píši tento článek, obnovu dokončujeme. O ní se zmíníme podrobněji příště.



Přesun božích muk v Křížovicích



Modernizace veřejného osvětlení

V uplynulých letech jsme měnili lampy veřejného osvětlení po částech. Měnili jsme zejména ty, které již byly za svou životností. Ale jak pan Radek Vitula a pan Pavel Humpola prováděli údržbu, postupně nás informovali o tom, že všechny staré lampy dávno svou životnost několikanásobně vyčerpaly a některé jsou již neopravitelné. Proto jsme přistoupili k rychlejší obnově. V letošním roce jsme se rozhodli pro výměnu většího množství svítidel LED v oblasti Horního a Dolního Rakovce a uličky od náměstí do Luhačovic a na Brdě.

Celkové letošní náklady na obnovu byly 392 tis. Kč. K tomu nám pomohla i dotace Jihomoravského kraje na modernizaci našeho veřejného osvětlení ve výši 190 tis. Kč. Podařilo se vyměnit celkem 47 svítidel. Namísto starých nefunkčních či poruchových lamp jsme nechali na původní stožáry instalovat svítidla typu GUIDA XS s optickým systémem tvořeným účinnými LED čipy s kolimátory. Tato svítidla mají životnost okolo 100 tisíc hodin provozu, což se projeví i ve spolehlivosti a snížených nákladech na údržbu. Instalované na nižších sloupech mají spotřebu kolem 20 W energie a výkon až 5 500 lumenů.

Budeme sledovat, zda se zmenší spotřeba v modernizované větvi. Nezanedbatelným efektem výměny je vzhled svítidel i samotného osvětlení, které jsme volili na základě předchozích zkušeností obyvatel z oblasti Stínadel v teplé barvě - příznivé pro životní prostředí i obyvatele. Osvětlení navíc vytváří příjemnou atmosféru podél komunikací.



Ošetření lip v Křížovicích

Rovněž jsme pokračovali s péčí o vzrostlé lípy v intravilánu. Tentokrát jsme upřeli pozornost na lípy v Křížovicích. Firma Arboristika Kohoutek již provedla odborné ošetření pěti lip. Naplánované ošetření jedné další lípy bylo dohodnuto neprovádět z důvodu neperspektivního stavu. Firma navrhla odstranění. Ošetření v této chvíli ještě pokračuje. Jihomoravský kraj podpořil ošetření částkou 60 tis. Kč, což může tvořit až 70 % výdajů.

A to by bylo tak ve stručnosti vše.

Celý rok jsme se s našimi zaměstnanci i dalšími spolupracovníky snažili zajistit, aby se tu dobře žilo. Ne vždy se nám to dařilo v plné míře, tak jak nejsou ani naše síly nevyčerpatelné. Přesto máme radost, když se podaří toho alespoň z části dosáhnout.


Barbora Šenkyříková



Z dobře vykonané práce měl radost i náš kolega Jaroslav Krézek, kterému bychom rádi vzdali čest a poděkovali za to, že tu s námi byl.