Skutečné prožitky z doubravnické školky


Podzim v mateřské škole Na Paloučku byl pro děti plný tvoření z listí a podzimních plodů, pohádek, písniček a básniček s podzimní tématikou, a především zážitků při hře a učení s kamarády.

Učitelky z mateřské školy připravují pro děti ze třídy Berušek a Motýlků pestrou nabídku aktivit. Dobře víme, že pro předškolní děti je zásadní zařadit do vzdělávací nabídky co nejvíce zážitků z reálného prostředí. Připravit sérii obrázků k danému tématu u dětí neobstojí. Děti potřebují téma reálně prožít. A tak před každou tematickou částí pedagožky přemýšlí, které reálné aktivity děti nejvíce zaujmou.



Uspávání broučků na zahradě MŠ Na Paloučku



Uspaní broučci a včely ve skleněném úlu

Každoročně s dětmi pozorujeme dění v podzimní přírodě a chystáme se na slavnost Uspávání broučků. Kdy je pravý čas na uspávání, poznají děti například pozorováním mraveniště. A tak když živí broučci vyhledají své pelíšky, začínáme s dětmi vyrábět ty "pohádkové" a učíme se podzimní ukolébavky a básničky k jejich uspávání. Slavnost se vždy koná na zahradě u MŠ. Děti broučky vyprovodí až k domečku a zahrabou ho do listí. Popřejí mu něco hezkého k spánku a těší se, až se na jaře setkají. A co přejí děti broučkům?

"Ať se Ti krásně spinká broučku…"

"Dobrou noc motýlku, ať máš měkkou postýlku"

"Ať Tě nic nesežere"

"Ať se Ti zdá hezký sen"

"Ať s tebou spí maminka a tatínek."


K tématu broučků se letos přidala také návštěva včelaře. Děti tak mohly pozorovat živé včely ve skleněném úlu. Vyzkoušely si včelařský oblek a náčiní, ochutnaly med a dozvěděly se opravdu zajímavé informace o včelách - o tom, že včela za celý život donese pyl na jednu kapku medu nebo že včely v zimě nespí, ale tráví ji společně v chumáči (kouli) uvnitř úlu. Ve vnější vrstvě se včely pravidelně střídají a v teplejších dnech v úlu uklízí a občas se i proletí.



Návštěva včelaře a pozorování včel znamenalo pro předškolní děti nevšední intenzivní zážitek



Průvod s lampiony

Na slavnost broučků pravidelně navazuje lampionový průvod. Akce vždy naláká nejen rodiny stávajících školkáčků, ale také odrostlejší školáky, které vždy rádi potkáme. Letos vedla trasa z náměstí okolo hřbitova ke stavebninám a poté kolem hlavní silnice do zahrady u mateřské školy, kde předvedli žáci mateřské školy krátké pěvecké vystoupení. Po něm jsme si užili přichystané občerstvení od učitelek i ochotných maminek, kterým tímto děkujeme za pomoc. Letos se velmi povedla světelná i "dušičková výzdoba". Kromě lampionů a lucerniček byla připravena také "strašidelná" výstava sestavená z výrobků dětí z mateřské školy.



Lampionový průvod začátkem listopadu pořádá MŠ Doubravník



Svatý Martin jako římský voják

Naše první zimní téma - svatý Martin - zavedlo děti do příběhu římského vojáka, který při návratu z bitvy daroval svůj plášť chudému pocestnému, jenž trpěl zimou. Děti si příběh zahrály jako divadlo, vymýšlely další dobré skutky pro kamarády i rodinu, kreslily koně, vyráběly podkovy, upekly si rohlíčky - prožívaly téma opravdu všemi smysly. Největším zážitkem však bezesporu bylo setkání s živým Martinem na opravdovém koni a s žebrákem, které děti potkaly na Bozince na jedné z pravidelných dlouhých procházek. Děti tak znovu mohly prožít příběh, o kterém se učily. Věříme, že tento zážitek se do paměti dětí opravdu zaznamená a potvrzuje nám to, že reálné prožitky jsou nejlepší cestou k vyučování - možná nejen našich nejmenších.


Kateřina Šnédarová




Setkání se "svatým Martinem" na Bozince při procházce se školkou