Mistrovství v 3D lukostřelbě na Prudké
Ve dnech 21. a 22. září 2024 se na rekreačním středisku Prudká konalo mistrovství ČR v 3D lukostřelbě. Pořádal ho spolek Odyssea Tišnova ve spolupráci s tišnovskými sokoly.
Zvířata s naznačenými terčiBarevné "sochy" zvířat z této hmoty se pak rozmístí po lese a soutěžící 3D lukostřelci pak postupují po trase a "loví" jednotlivá zvířata. Na každém terči jsou naznačeny zásahové zóny, podle nichž se určuje, bodová hodnota zásahu. Oproti klasické střelbě ze stoje na terč má tento způsob střelby výhodu v tom, že podporuje zdravý pohyb v přírodě a v kombinaci se střelbou pak jde o skvělý 3D zážitek. V principu se tedy tento sport podobá třeba golfu. V této disciplíně pak existuje řada tříd podle věku a pohlaví střelce či střelkyně, a divizí podle použité zbraně. Někteří střílejí s tradičními luky z jednoho kusu pružného dřeva, jiní pak s moderními "stroji" typu kladkové kuše se speciální optikou. Podle těchto kritérií se pak účastníci rozdělili do takzvaných kategorií. A jaká zvířata "lovci" ulovili? Šlo o velmi pestrou škálu od běžných druhů až po exotické a to různých velikostí. Kromě velkých medvědů či jelenů mohli narazit na vysoké štíhlé krky volavek, nižší kamzíky či prasata, ještě menší byl pak třeba jezevec. Na stromě stočil své dlouhé tělo hroznýš, na jiném se šplhal levhart, u vody se skrýval krokodýl či želva. Dohromady se na trase dlouhé kolem 3 km nacházelo 32 stanovišť - o úlovky tedy nebyla nouze.
I Doubravničtí zdatně stříleliCelkově se soutěže zúčastnilo 180 soutěžících. I Doubravník měl své zástupce, ostatně mistrovství se konalo v těsné blízkosti naší obce. Pod hlavičkou TJ SOKOL Tišnov startovali doubravničtí lukostřelci Filip Chludil, Jiří Rous a Jiří Rous ml. Všichni jmenovaní soutěžili v divizi tradiční luk. Mladý Jiří Rous zaznamenal velký úspěch, protože ve své věkové kategorii skončil druhý, takže se oficiálně stal juniorským vicemistrem republiky v 3D lukostřelbě. Malebné okolí rekreačního střediska Prudká umožnilo postavit trať na které se střídali lesní pasáže s loukami, skály i řeka. Makety jednotlivých zvířat byly vybírány tak, aby mohly být ve svém přirozeném prostředí. Často se skrývaly ve vysoké trávě, za stromem či za skálou. V propustku pod železniční tratí se našlo i místo pro pavouky. Podle názoru doubravnických účastníků byla trať dobře postavená a nabídla vše, co člověk od 3D lukostřelby očekává. Střílelo se nejen na rovině, ale i ze skály nebo nahoru do příkrých kopců, případně přes nějaké přírodní překážky typu potoka, kmenů či pařezů.
Jindřich Kačer
|