all mail address your message write your comment show all comments
Doubravník

městys Doubravník


Oficiální stránky

Doubravník
  Dnes je: 18.07. 2024 | Poslední články | Mapa stránek | Kalendář | Facebook | Info-seznam |
 

Úřad městyse:


Další rubriky:

Bezpečný internet:
logo NÚKIB

logo e-bezpečí

Nabídka práce:
  v regionech: - Tišnov
- Bystřice nad Pernštejnem

Doporučujeme:
Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje
Restaurace a penzion
Břetislava Sedláčka
Rekreační středisko - PRUDKÁ
jižní Morava
ppgo
firebrno
krizport

Statistika:
TOPlist

Naposled přidané:
10/07/24 Farnost
- Pozvánka na přednášku
10/07/24 Historie
- Pernštejnové v evrop...
02/07/24 Úřad městyse
- Rozpočtové opatření č.5

Mobilní rozhlas:
- MUDr. Pecinová
- Prodej zeleniny
- Písecké lůžkoviny
- Odečty elektroměrů
- Odečty elektroměrů

Krátké zprávy:
16/07/24 Eva Šenková
- Pouťový volejbalový tur…
04/07/24 Obec Brusná
- Brusňáčkofest
20/06/24 Městys Lomnice
- Pozvánka na výstavu
Celý přehled   [6]

Pozemkové úpravy:
- Pozemkové úpravy

Přečtěte si:
Doubravnický zpravodaj
Doubravnický zpravodaj
obsah čísla  03/2023

Dotační program,
příspěvky:
- Obnova kultur. památek
- Podpora sportu, kultury

Možná vám uniklo:
- Lesy obce Doubravník [5]

Počasí:
Počasí Doubravník - Slunečno.cz

Obecní geoportál:
logo Geoportál

Kalendář městyse:
Kalendář městyse
verze pro tisk   [ zde ]

Fotogalerie:
www.rajce.net

doubravnik.rajce.net


Programování a správa:
Petr Koukal

Koldova vila

08.04.2010

Toto pojmenování domu číslo 9 se v Doubravníku vžilo po jeho posledním majiteli, Janu Koldovi. Jedná se svým způsobem o jedinečnou a v celém okolí výjimečnou stavbu.

V roce 1912 ji nechal postavit dle plánů vídeňského architekta Felix Závojský. Tento doubravnický rodák žil a pracoval dlouhá léta v Karlových Varech a předlohou stavby se zcela nepochybně staly karlovarské domy v secesním stylu. Stavbu provedl ve velmi krátké době stavitel Hykrda z Tišnova.

Po smrti Felixe Závojského v roce 1921, který neměl žádné potomky, byla vila prodána ve veřejné dražbě a koupil ji Karel Žofka, instalatér z Brna. Od něho ji potom v roce 1938 koupil za 138 tis. Kčs akademik Jan Kolda, přednosta Anatomického ústavu Vysoké školy veterinární v Brně. Akademik Kolda zemřel v roce 1958 a v poslední vůli ji odporučil Akademii zemědělských věd; ta se však dědictví zřekla a vila byla převzata čs. státem a v roce 1959 byla dána do užívání Místnímu národnímu výboru v Doubravníku.

Do přízemí budovy byla v roce 1961 přemístěna mateřská škola, v prvním patře byla zřízena obřadní síň, která zde funguje dodnes. V podkroví vily byl v roce 1962 vybudován obecní archiv (ten je od roku 2001 přemístěn do nově zrekonstruovaných prostor ve staré škole), v roce 1968 Památník akademika Koldy. V těchto prostorech je dále petrografická sbírka RNDr. Stanislava Vosyky a jsou zde soustředěny i cenné dary doubravnického rodáka MUDr. Františka Jelínka. Od roku 1975 funguje v prvním patře vily ordinace praktického lékaře.

V roce 1979 byla k vile přistavěna další budova mateřské školy s kuchyní. Tímto byla hodnota a výjimečnost samotné vily značně znehodnocena. K nápravě došlo až v roce 2006, kdy byla mateřská škola kompletně zrekonstruována. Při rekonstrukci bylo na budově MŠ přistavěno jedno poschodí s valbovou střechou, ke stávající kuchyni byla přistavěna jídelna, dále zde vznikla kancelář pro vedoucí stravování se šatnou pro kuchařky a sociálním zařízením. V prvním poschodí vznikla druhá třída MŠ se šatnou a sociálním zařízením pro děti, výdejna stravy pro tuto třídu, kancelář, šatna pro zaměstnance se sociálním zařízením a ložnice. Rekonstrukcí se Koldova vila definitivně oddělila od přístavby MŠ.

Přístavbou mateřské školy se uvolnily prostory v přízemí vily. Na její využití jako celku nechala obec zpracovat již v roce 2002 studii a v přízemí bylo navrženo vybudování bytu. Nicméně v loňském roce rozhodla Rada městyse Doubravník o přestěhování místní knihovny a k tomuto účelu využít část uvolněných prostor ve vile. Dnes je již knihovna v nových prostorách v provozu, je pro veřejnost otevřena každý čtvrtek od 16 do 17 hodin a lze říci, že jsou opravdu reprezentativní. 

V další etapě rekonstrukce přízemí se počítá s vybudováním společenské místnosti a sociálního zázemí.

V roce 2007 provedla firma pana Jiřího Havlíčka výměnu pálené střešní krytiny a oplechování vikýřků. Nicméně stále nás čeká oprava střech na věžičkách, kde je jako krytina použita atypická glazovaná taška a její zakázková výroba bude velmi finančně náročná. Vůbec celá stavba by zasluhovala generální opravu. Možná, že se to podaří z fondů Ministerstva kultury, neboť je nyní snahou Památkového úřadu prohlásit Koldovu vilu za nemovitou kulturní památku.


Zdeněk ŠikulaCelý článek | přečteno 7.411 x   ohlasů 0 Přidat názor Verze pro tisk Sdílet na Fb

Tyto stránky byly vytvořeny prostřednictvím redakčního systému napsaného v PHP jazyce
a nepoužívají soubory cookies k ukládání uživatelských dat.
validní HTML 4.01 validní CSS 2.1 validní RSS 0.91 ochrana proti s.p.a.m.u
optimalizováno pro prohlížeče SeaMonkey , Firefox , Opera a Yandex
data jsou komprimována metodou (gzip)
prohlášení o přístupnosti webu
© 2004 - 2024