all mail address your message write your comment show all comments
Doubravník

městys Doubravník


Oficiální stránky

Doubravník
  Dnes je: 21.12. 2024 | Poslední články | Mapa stránek | Kalendář | Facebook | Info-seznam |
 

Úřad městyse:


Další rubriky:

Bezpečný internet:
logo NÚKIB

logo e-bezpečí

Nabídka práce:
  v regionech: - Tišnov
- Bystřice nad Pernštejnem

Doporučujeme:
Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje
Restaurace a penzion
Břetislava Sedláčka
Rekreační středisko - PRUDKÁ
MVDr.Barbora Bartošová
jižní Morava
ppgo
firebrno
krizport

Statistika:
TOPlist

Naposled přidané:
    včera  Současnost
- Jihomoravský kraj...
18/12/24 Úřad městyse
- Rozpočet městyse ...
18/12/24 Úřad městyse
- Střednědobý výhled ro...

Mobilní rozhlas:
- Vánoční kapři
- Turnaj ve stolním...
- Turnaj ve stolním...
- Půlnoční mše svatá
- Betlémské světlo

Krátké zprávy:
18/12/24 Školní jídelna
- Jídelní lístek od 30.12…
19/11/24 Obřadka Nedv...
- Program sezóna 24/25
06/11/24 Kavárna Pohoda
- Arteterapie
Celý přehled   [4]

Pozemkové úpravy:
- Pozemkové úpravy

Přečtěte si:
Doubravnický zpravodaj
Doubravnický zpravodaj
obsah čísla  02/2024

Dotační program,
příspěvky:
- Obnova kultur. památek
- Podpora sportu, kultury

Možná vám uniklo:
- Nová internetová platforma

Počasí:
Počasí Doubravník - Slunečno.cz

Obecní geoportál:
logo Geoportál

Kalendář městyse:
Kalendář městyse
verze pro tisk   [ zde ]

Fotogalerie:
www.rajce.net

doubravnik.rajce.net


Programování a správa:
Petr Koukal

Noc s Andersenem v naší škole a místní knihovně potřetí

06.05.2016

Noc s Andersenem je celostátní (dnes už můžeme říci i světová) akce na podporu čtenářství, kterou vymyslely dvě knihovnice Hana Hanáčková, Mirka Čápová z Uherského Hradiště. Datum je spojeno se Dnem dětské knihy (2. dubna 1805 se narodil dánský pohádkář - synonymum pro dětskou knihu - Hans Christian Andersen).

Letošním tématem byla Malá mořská víla - pohádka slaví 170 let. V Doubravníku jsme Noc s Andersenem zorganizovali potřetí, zúčastnilo se 42 dětí a 8 dospělých.

Úryvek ze závěrečné zprávy, abyste si mohli udělat obrázek o tom, o jak rozsáhlou akci jde:

Závěrečná zpráva o prvoaprílové Noci s Andersenem 2016, kterou každoročně pořádá Klub dětských knihoven SKIP ČR a pří níž letos 1. dubna nocovalo v 1.633 registrovaných místech celkem 95 824 dětí a dospělých. V České republice to bylo 639 knihoven, 582 základních, mateřských i středních škol, je hlášeno 90 míst v domech dětí, dětských domovech, u hasičů, salesiánů, pionýrů, skautů, junáků, maminek i v soukromí, v divadlech, zoo, na tvrzi, nemocnici, v knihkupectvích... Na Slovensku to bylo 242 míst, v Polsku 39, ve Slovinsku 11 a 30 míst po celém světě, a to zásluhou Českých škol bez hranic, českých krajanských spolků a několika velvyslanectví, za všechny jmenujme zástupce ambasády Dánského království, švédského velvyslanectví v Praze a ambasády v Tel-Avivu, Bělehradě a Sydney... Úplně posledním registrovaným místem je České selo v Banátu, mezi registrovanými nejsou černoušci v africké Keni, kteří také nocovali... Zpráva je sestavena a dokončena dne 14. 4. 2016 celkem z 4.998 emailových zpráv a ohlasů na FB."
Potěšilo nás, že z téměř 5.000 zpráv o průběhu akce vybraly organizátorky krátký úryvek té naší:

"…Vládce moří Poseidon poslal na školní mejl prosbu o pomoc s hledáním pokladu z lastur a drahých kamenů. Kdo byl plavat, lovil mušle ze dna bazénu, ostatní hledali drahé kameny v Zahradě ticha... Teprve potom jsme se sešli všichni v tělocvičně-na mořském dně, a mohli přivolat vládce moří. A on opravdu přišel! Děti mu odevzdaly, co pro něj ráno ulovily a on jim za odměnu předal klíče od pokladu… Bylo to krásné a povedené," píší ze ZŠ Doubravník.

A jak to viděly děti:

Noc s Andersenem
Z pátku na sobotu děti v Základní škole Doubravník měly Noc s Andersenem. Noc s Andersenem znamená, že se spí ve škole, čtou se pohádky pro děti. Večer jsme šli do knihovny. Přišel Poseidon a dal nám klíče od truhly, kterou jsme dostali na plavání.

Jan Humpola, 2. ročník

Noc s Andersenem
V pátek a v sobotu byla v Základní škole Doubravník Noc s Andersenem. Noc s Andersenem je vzpomínka na spisovatele Hanse Christiana Andersena. Už v pátek ráno začínala Noc s Andersenem, protože některé děti jely na plavání a hledaly tam mušle. Dětem se to moc líbilo.

Míša Rovenská, 2. ročník

Noc s Andersenem
V pátek 1. 4. 2016 v Základní škole Doubravník se uskutečnila noc s Andersenem. Noc s Andersenem je akce pro děti, kde se čtou pohádky a hrají se hry. Žáci začali už v pátek ráno na plavání, lovili mušle a večer asi ve 20:00 šli do knihovny a měli najít určenou knihu. Dětem se to moc líbilo.

Adéla Jelínková, 4. ročník

Noc s Andersenem
V pátek 1.4 a v sobotu 2.42016 v Základní škole Doubravník byla Noc s Andersenem. Noc s Andersenem je akce pro děti. Čtou se knížky a plní se úkoly. Tato akce se koná na počest narození pana Andersena. Ráno jsme na plavání lovili mušle, odpoledne jsme hledali skládačku klíče, plnili jsme úkoly a to všechno jsme pak odevzdali Poseidonovi. Potom jsme se dívali na Malou mořskou vílu. Moc se mi to líbilo a těším se na příští rok.

Eliška Cecavová, 4. ročník



Ze Soví dílny čtvrťáků a páťáků


SOVA

Sova houká, kukadlama kouká
Do tmy letí, nebojte se děti.

Sova loví myši,
sní je ve své skrýši.

Sova ve dne spí,
v noci se na lov vypraví.

Moudrá sova nám vždy poradí,
ráda se nám schová, ale pak se prozradí.

Sova s malými sovátky
Vletěla k nám do zahrádky.

(E. Cecavová, A. Krábková, A. Jelínková, N. Šenková, O. Švec)



SOVA

Co to vidím?
Co to slyším?
Postrach myší
letí k výši.

Na stromech číhá,
domov tam mívá,
ve dne spí,
v noci bdí.

V noci straší
děti myší,
v dírách se krčí,
a oči jim třeští.

Když má hlad,
je dravá jak drak.
Když houká,
očima kouká.

Drápy má ostré,
oči jsou bystré.
Její mládě
se bojí káně.

(J. Dundáček, M. Janda, J. Maloň, Z. Rolínek)



SOVA

Každý večer, zas a znova,
přilétá k nám jedna sova.
Zdá se to být jako sen,
každá rezervuje si svůj den
od pondělí do neděle,
jak hodiny na kostele.

Přesně v osm, nikdy dýl,
zavítá k nám bratr výr.
Jako každé pondělí,
o vtipy se podělí.

V úterý k nám strýček sýček
přilétává na čajíček.
Ve středu mu na paty
dýchá kalous ušatý.

To nám týden skoro utek,
už tu máme zase čtvrtek.
Slyším dědu puštíka,
jak na život naříká.

Kdo to křičí? To je zmatek!
Slyšte, co se stalo v pátek:
náš nejmenší kulíšek
zase vlétl do šišek.

K tomu ještě v sobotu
vrazil hlavou do plotu.
Maminka má křídla něžná
jako každá sova sněžná.

Kdo tu chybí? Kdo to ví?
Kdo v neděli přiletí?
Hela - sova pálená,
teta velmi vzdálená.

Tak to chodí celý rok,
až by z toho jeden zcvok.
Na zážitky vzpomíná
naše soví rodina.

(I. Rösslerová, K. Kessnerová)



 



Jaro už je cítit ve vzduchu


Zrovna jsem se vrátila z louky, kde jsme hrabali suché listí. Přitom nás pěkně hřálo sluníčko, to znamená, že jaro už je tady. Tráva se zelená, tak můžu dělat hvězdy, stojky a přemety venku. Létají motýli i čmeláci. Ptáčci už si opět v pergole staví hnízdo. Ráno jezdím na kole nebo na koloběžce. Prostě, jaro mám ráda.

(Adélka Jedličková, 5.tř.)

Hned poté, co jsme prožili velikonoční svátky, se na nás z oblohy usmívá sluníčko. Příroda se začíná probouzet ze zimního spánku. Ráno nás probouzí ptačí zpěv. Stromy se zelenají a kvetou. Parky a hřiště už nejsou prázdná, ale hrají si na nich děti. Lidé uklízejí zahrádky u domů a chat. Silničáři zametají silnice. U rybníku a řek můžeme vidět kachny a jinou zvěř. Dny se delší a noci krátí, i proto mám toto období rád.

(Vojtěch Jedlička, 5.tř.)

Ptáci už zpívají na stromech. A mění se čas. Veverky skáčou po stromech. Začínají kvést květiny. A slunce vychází dřív. A vše se moc kamarádí.

(Radka Cigáňová, 5.tř.)

Byl jednou jeden kluk, který se zrovna probudil, odsunul závěsy a vykřikl: "Konečně je jaro!" Bylo přes 20°C, šel dolů za rodičema a poprosil je, jestli nepůjdou ne bledule. Táta a máma řekli, že jo. Po cestě viděli spustu bledulí a různé jiné květiny.

(Vladimír Jambor, 5.tř.)

Probouzí se život. Květy kvetou. Ve vzduchu létá hmyz. Na stromech jsou květy a pupeny. Zvířata vylézají z děr a nor. Všechen led a sníh roztál. Slunce svým teplým paprskem ohřívá zemi, zatímco měsíc nám nachystal jarní souhvězdí. Divoké husy se vrací. Nespleťte si je s labutěmi! Jsou to stěhovaví ptáci. Mávají nám perutěmi. Změn se stalo stokrát víc, však já už neřeknu nic.

(Ondřej Švec, 5.tř.)

Jaro už je cítit ve vzduchu. Příroda se pomalu probouzí ze zimního spánku. Kvetou první kytičky - sněženky, bledulky a petrklíče. Tráva se začíná zelenat, sluníčko svítí víc a víc. V zahradách a sadech je slyšet ptáčky. A co je to slyšet za štěbetání na dvorku? Už je to tady, mámě kachně se narodila kachňata. Byli to dva kluci. Maminka s tatínkem je pojmenovali Kubíček a Pepíček.
Táta kačer je jednou vzal na procházku k potůčku, kde je učil skákat, plavat a obstarat si potravu. Naučil je vytahovat z vody malé živočichy. Klukům to docela šlo. Každého vyloveného živočicha s chutí snědli. Cestou domů potkali sousedovy kačeny Elišku a Adélku. Všichni si společně hráli na trávě a pochutnávali si na pampeliškách a kopřivách.
Večer už měli kluci plná bříška a nechtěli jíst žádné zbytky, které dostaly od hospodyně. Kluci už byli moc unavení a hned jak přišli domů, tak usnuli. V noci se jim zdály pěkné sny.

(Natálka Šenková, 4.tř.)



nakreslila Ester Švecová

Jaro je období, kdy začíná vyrůstat tráva, probouzejí se živočichové ze zimního spánku, obrůstají stromy a začínají kvést. Na jaře také slavíme Velikonoce, které slavíme v březnu nebo v dubnu. První den v dubnu je Apríla, děti a dospělí můžou udělat nějaký vtip. Ale nejraději mám 27. dubna, protože máme s taťkou svátek. Pak má narozeniny mamka a také jí přejeme. Na 30. Dubna se také těším, protože jsou čarodějnice. Na jaře mám rád, jak všechno kvete a voní.

(Jaroslav Uher, 4.tř.)

 



Celý článek | přečteno 212.656 x   ohlasů 0 Přidat názor Verze pro tisk Sdílet na Fb

Tyto stránky byly vytvořeny prostřednictvím redakčního systému napsaného v PHP jazyce
a nepoužívají soubory cookies k ukládání uživatelských dat.
validní HTML 4.01 validní CSS 2.1 validní RSS 0.91 ochrana proti s.p.a.m.u
optimalizováno pro prohlížeče SeaMonkey , Firefox , Opera a Yandex
data jsou komprimována metodou (gzip)
prohlášení o přístupnosti webu
© 2004 - 2024