all mail address your message write your comment show all comments
Doubravník

městys Doubravník


Oficiální stránky

Doubravník
  Dnes je: 21.12. 2024 | Poslední články | Mapa stránek | Kalendář | Facebook | Info-seznam |
 

Úřad městyse:


Další rubriky:

Bezpečný internet:
logo NÚKIB

logo e-bezpečí

Nabídka práce:
  v regionech: - Tišnov
- Bystřice nad Pernštejnem

Doporučujeme:
Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje
Restaurace a penzion
Břetislava Sedláčka
Rekreační středisko - PRUDKÁ
MVDr.Barbora Bartošová
jižní Morava
ppgo
firebrno
krizport

Statistika:
TOPlist

Naposled přidané:
    včera  Současnost
- Jihomoravský kraj...
18/12/24 Úřad městyse
- Rozpočet městyse ...
18/12/24 Úřad městyse
- Střednědobý výhled ro...

Mobilní rozhlas:
- Vánoční kapři
- Turnaj ve stolním...
- Turnaj ve stolním...
- Půlnoční mše svatá
- Betlémské světlo

Krátké zprávy:
18/12/24 Školní jídelna
- Jídelní lístek od 30.12…
19/11/24 Obřadka Nedv...
- Program sezóna 24/25
06/11/24 Kavárna Pohoda
- Arteterapie
Celý přehled   [4]

Pozemkové úpravy:
- Pozemkové úpravy

Přečtěte si:
Doubravnický zpravodaj
Doubravnický zpravodaj
obsah čísla  02/2024

Dotační program,
příspěvky:
- Obnova kultur. památek
- Podpora sportu, kultury

Možná vám uniklo:
- Galerie z ruky

Počasí:
Počasí Doubravník - Slunečno.cz

Obecní geoportál:
logo Geoportál

Kalendář městyse:
Kalendář městyse
verze pro tisk   [ zde ]

Fotogalerie:
www.rajce.net

doubravnik.rajce.net


Programování a správa:
Petr Koukal

Doubravnická kašna a její historie

25.08.2016

Kdo 5. července při programu Slavností Pernštejnského panství navštívil koncert folkrockové skupiny AG Flek, stal se těsně před jeho zahájením svědkem slavnostního spuštění vody v nově zrekonstruované kašně. Dříve kašna bývala především zdrojem pitné vody pro obyvatele Doubravníku, ale jistě také plnila funkci, jak bychom řekli dnes, informačního serveru, kdy při napouštění vody bylo možno získat klepy hodné dnešního bulvárního tisku.

Při hledání informací ve starších kronikách jsem narazil na zápis kronikáře Jiřího Veselého, který se v roce 1984 zabýval historií doubravnické kašny a věřím, že tato historie by mohla čtenáře zpravodaje zajímat, proto si dovolím tento zápis citovat:


"Přesto, že bývalým městysem Doubravníkem protéká řeka Svratka, otázka opatření dobré a zdravé pitné vody pro Doubravník byla řešena po řadu století.

Zdrojem dobré pitné vody bývaly prameny na Koktově zahradě. V knize zápisů čís. 20 v archívu MNV na straně 92 je tento zápis:

»Roku 1748 při začátku jarním vystavena byla vodní kašna u obecního pivovaru za primátorství pana Jakuba Veselýho a purkmistra volenýho pana Jakuba Pokornýho, která koštovala v sumě 40 zlatých a poněvadž taková kašna nejdýle 18 let trvá, pročež budoucí počestná obec a potomci naši se uctivě napomínají a žádají, aby budoucně, když by svrchu řečená kašna stavění potřebovala, aby né z dříví, nýbrž z kamení pro delší trvanlivost a jistější bezpečnost takovouto vystavěli, sobě neobtěžovali, obzvláště když by Bůh nesmírný lepší léta tejto chudej obci dát ráčil, než za našich časů bylo.«

Z toho je vidět, že staré zlaté časy u nás nebyly vždy zlaté. Potomci si však přece vzali k srdci ponaučení a již v roce 1763 postavili na náměstí kašnu mramorovou. V knize č.20 AMNV na str.246 je tento zápis:

»Koupena zdejší mramorová kašna od naší milostivé vrchnosti za primátorství Ondřeje Hoška, kterou od ní smluvil za 100 zlatých říšských a celou sem k nám odvésti nechal roku 1761. Za času primátora Filipa Štarhy byla postavena 1763 roku.«

Tato mramorová kašna stávala dříve na hradním nádvoří na Pernštejně. U nás byla postavena na horním konci náměstí. Když se kopaly základy k postavení pomníku obětem boje proti fašismu, bylo vykopáno dřevěné potrubí, které do této kašny vedlo z Koktovy studánky. Na indikační mapě, uložené v Oblastním archívu v Brně, je nakreslena jako šestihranná. Majitelé zahrad na Ulici, přes jejichž pozemky potrubí vedlo, potrubí navrtávali a brali si vodu přímo z něho. Mramorová kašna byla proto přestavěna na nynější místo doprostřed náměstí proti radnici, kde byl pivovar a zřízeno nové dřevěné potrubí, kterým se voda do kašny přiváděla z potoka Rakovce, odkud je tam i nyní vedena. Potrubí bylo postupně nahrazováno železným. Nyní je již velmi poškozeno, voda do kašny neteče nebo někdy jen slabým proudem, v létě je tam dovážena požárnickou cisternou.

Mramorová kašna byla však po přemístění špatně složena a voda z ní vytékala. Byla do ní dána velká káď z pivovaru v radnici, který byl zrušen roku 1871. Toto provisorní řešení nevyhovovalo a proto byla roku 1879 postavena z cihel a cementu nová kašna lemovaná pískovcovou obrubou. Stožár z něhož voda vytéká je z pískovce. Proti zamrzání bývala kašna na zimu zakrývána dřevěným krytem.



kašna zakrytá na zimu

Kašna byla opravována, ale neustále tekla. V zimě již ani nebyla zakrývána a voda z ní na zimu byla vypouštěna. Protože se cihly rozpadávaly, byla v roce 1970 rozbourána a dle návrhu ing. Jiřího Kaly byla postavena nová kašna - železobetonová. Jen původní pískovcová obruba byla zachována.



oprava kašny v roce 1970

Když byla mramorová kašna rozbourána, kameník Koudelka zhotovoval z vhodných kamenů doubravnickým hospodyním valchy na praní, hmoždíře, schody a různé věci, které jsou dosud v mnohých domácnosti zachovány."




Dnes už kašna plní funkci čistě okrasnou a voda v ní cirkuluje přes technologii čištění, která byla dokončena nedávno. Kdyby tu ale nebyla, připadalo by nám náměstí prázdné.


Lubomír Čech



Celý článek | přečteno 2.265 x   ohlasů 0 Přidat názor Verze pro tisk Sdílet na Fb

Tyto stránky byly vytvořeny prostřednictvím redakčního systému napsaného v PHP jazyce
a nepoužívají soubory cookies k ukládání uživatelských dat.
validní HTML 4.01 validní CSS 2.1 validní RSS 0.91 ochrana proti s.p.a.m.u
optimalizováno pro prohlížeče SeaMonkey , Firefox , Opera a Yandex
data jsou komprimována metodou (gzip)
prohlášení o přístupnosti webu
© 2004 - 2024