all mail address your message write your comment show all comments
Doubravník

městys Doubravník


Oficiální stránky

Doubravník
  Dnes je: 21.12. 2024 | Poslední články | Mapa stránek | Kalendář | Facebook | Info-seznam |
 

Úřad městyse:


Další rubriky:

Bezpečný internet:
logo NÚKIB

logo e-bezpečí

Nabídka práce:
  v regionech: - Tišnov
- Bystřice nad Pernštejnem

Doporučujeme:
Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje
Restaurace a penzion
Břetislava Sedláčka
Rekreační středisko - PRUDKÁ
MVDr.Barbora Bartošová
jižní Morava
ppgo
firebrno
krizport

Statistika:
TOPlist

Naposled přidané:
    včera  Současnost
- Jihomoravský kraj...
18/12/24 Úřad městyse
- Rozpočet městyse ...
18/12/24 Úřad městyse
- Střednědobý výhled ro...

Mobilní rozhlas:
- Vánoční kapři
- Turnaj ve stolním...
- Turnaj ve stolním...
- Půlnoční mše svatá
- Betlémské světlo

Krátké zprávy:
18/12/24 Školní jídelna
- Jídelní lístek od 30.12…
19/11/24 Obřadka Nedv...
- Program sezóna 24/25
06/11/24 Kavárna Pohoda
- Arteterapie
Celý přehled   [4]

Pozemkové úpravy:
- Pozemkové úpravy

Přečtěte si:
Doubravnický zpravodaj
Doubravnický zpravodaj
obsah čísla  02/2024

Dotační program,
příspěvky:
- Obnova kultur. památek
- Podpora sportu, kultury

Možná vám uniklo:
- Školní bowlingová liga

Počasí:
Počasí Doubravník - Slunečno.cz

Obecní geoportál:
logo Geoportál

Kalendář městyse:
Kalendář městyse
verze pro tisk   [ zde ]

Fotogalerie:
www.rajce.net

doubravnik.rajce.net


Programování a správa:
Petr Koukal

Volby do Evropského parlamentu 2019

03.04.2019

Volby do europarlamentu se stejně jako jiné volby v České republice konají v pátek a v sobotu. Konkrétně se volební místnosti otevírají v pátek 24. května ve 14:00 hodin. První den je volební místnost otevřena obvykle do 22:00. V sobotu 25. května mohou Češi volit od osmé hodiny ráno do dvou hodin odpoledne.



 

Volební místnost v městysi Doubravníku je v I. poschodí úřadu městyse. Pro méně mobilní občany je při vstupu pod schody připraven zvonek pro přivolání členů okrskové volební komise. Další možností je požádat o návštěvu členů volební komise přímo u Vás doma s přenosnou volební schránkou. Zažádat můžete předem telefonicky (tel.566 566 331) nebo prostřednictvím např. vašich zastupitelů či jiných osob na úřadě městyse.

V jiných členských zemích Evropské unie volby probíhají až do neděle, takže konečné výsledky nového složení europarlamentu budou známé nejspíš 26. května večer.

Poslední volby do Evropského parlamentu se uskutečnily v roce 2014. Nejvíce hlasů tehdy získalo hnutí ANO (16,13 %), koalice TOP 09 a STAN (15,95 %) a ČSSD (14,17 %). Vítězné ANO získalo čtyři mandáty stejně jako ČSSD a TOP 09. KSČM a KDU-ČSL mají po třech mandátech, ODS dva a Svobodní jeden.

Do Evropského parlamentu se volí poměrným systémem. V jednotlivých zemích se nicméně volby liší, především tím, jaké množství hlasů je potřeba získat, aby strana dosáhla na mandát. V Česku se volby do europarlamentu podobají sněmovním volbám, tedy strana uspěje tehdy, pokud získá více než pět procent všech hlasů.

V jiných zemích je takzvaná uzavírací klauzule nižší. Mnohde stačí pro úspěch čtyři, tři, ale i 1,8 procent hlasů. Některé země hranici minimálního počtu hlasů nepoužívají.

Voliči vybírají své kandidáty prostřednictvím hlasovacích lístků. Každé politické uskupení má vlastní lístek s registračním číslem a jmény kandidátů. Lístky by měli voliči obdržet do poštovních schránek nejpozději tři dny před začátkem voleb.

Ve volební místnosti voliči nejdříve prokáží komisi svoji totožnost a získají tak obálku, do které za plentou vloží jeden vybraný hlasovací lístek strany, které chtějí dát hlas. Na hlasovacím lístku může volič zakroužkováním pořadového čísla nejvýše u dvou kandidátů uvedených na témže hlasovacím lístku vyznačit, kterému z kandidátů dává přednost. Jiné úpravy hlasovacího lístku nemají na jeho posuzování vliv.

Přidělení křesel v europarlamentu zohledňuje počet obyvatel dané země. V současné době se počet poslanců pohybuje od 6 (Malta, Lucembursko, Kypr a Estonsko) po 96 (Německo). V České republice se volí 21 europoslanců.


Kdo může volit do Evropského parlamentu

Voleb se může zúčastnit každý občan Evropské unie s hlasovacím právem. V Česku může volit každý občan České republiky, který alespoň druhý den voleb dosáhl věku 18 let, a občan jiného členského státu, který alespoň druhý den voleb dosáhl věku 18 let a je po dobu nejméně 45 dnů přihlášen k trvalému pobytu nebo k přechodnému pobytu na území České republiky.


Kdo může kandidovat do Evropského parlamentu

Poslancem Evropského parlamentu může být na území České republiky zvolen každý občan České republiky a každý občan jiného členského státu, který je na území České republiky nejpozději druhý den voleb po dobu nejméně 45 dnů přihlášen k trvalému pobytu nebo k přechodnému pobytu na území České republiky, alespoň druhý den voleb dosáhl věku 21 let.

Registrované politické strany a hnutí sestavují pro celou Českou republiku jednotnou kandidátku. Kandidátní listinu je nutné podat nejpozději 66 dnů před dnem voleb Ministerstvu vnitra.


Voličský průkaz

Občané volí v místě svého trvalého bydliště. V případě, že v době voleb se budou nacházet jinde, a přesto se budou chtít voleb zúčastnit, mohou využít možnosti nechat si vystavit voličský průkaz. Ten jim tentokrát nicméně NEUMOŽŇUJE volit v zahraničí, jako třeba u prezidentských voleb, ale pouze volit v jiném okrsku na území České republiky. Hlasovací lístky získají voliči využívající voličský průkaz až ve volební místnosti. O vystavení volebního průkazu je nutné požádat obecní úřad v místě trvalého bydliště.


Barbora Šenkyříková, starostka



Celý článek | přečteno 1.404 x   ohlasů 0 Přidat názor Verze pro tisk Sdílet na Fb

Tyto stránky byly vytvořeny prostřednictvím redakčního systému napsaného v PHP jazyce
a nepoužívají soubory cookies k ukládání uživatelských dat.
validní HTML 4.01 validní CSS 2.1 validní RSS 0.91 ochrana proti s.p.a.m.u
optimalizováno pro prohlížeče SeaMonkey , Firefox , Opera a Yandex
data jsou komprimována metodou (gzip)
prohlášení o přístupnosti webu
© 2004 - 2024