all mail address your message write your comment show all comments
Doubravník

městys Doubravník


Oficiální stránky

Doubravník
  Dnes je: 22.06. 2024 | Poslední články | Mapa stránek | Kalendář | Facebook | Info-seznam |
 

Úřad městyse:


Další rubriky:

Bezpečný internet:
logo NÚKIB

logo e-bezpečí

Nabídka práce:
  v regionech: - Tišnov
- Bystřice nad Pernštejnem

Doporučujeme:
Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje
Restaurace a penzion
Břetislava Sedláčka
Rekreační středisko - PRUDKÁ
jižní Morava
ppgo
firebrno
krizport

Statistika:
TOPlist

Naposled přidané:
20/06/24 Úřední deska
- Veřejnoprávní smlouva
19/06/24 Úřední deska
- Oznámení o přerušení
18/06/24 Úřední deska
- Veřejná vyhláška

Mobilní rozhlas:
- Otevírací doba
- Drůbežárna Prace
- Prodej zeleniny
- Zájezd do Strážnice
- pošta Partner Dou...

Krátké zprávy:
20/06/24 Městys Lomnice
- Pozvánka na výstavu
18/06/24 Školní jídelna
- Jídelní lístek od 01.07…
17/06/24 Školní jídelna
- Jídelní lístek od 24.06…
Celý přehled   [13]

Pozemkové úpravy:
- Pozemkové úpravy

Přečtěte si:
Doubravnický zpravodaj
Doubravnický zpravodaj
obsah čísla  03/2023

Dotační program,
příspěvky:
- Obnova kultur. památek
- Podpora sportu, kultury

Možná vám uniklo:
- Doubravnická kašna a její historie

Počasí:
Počasí Doubravník - Slunečno.cz

Obecní geoportál:
logo Geoportál

Kalendář městyse:
Kalendář městyse
verze pro tisk   [ zde ]

Fotogalerie:
www.rajce.net

doubravnik.rajce.net


Programování a správa:
Petr Koukal

Ošetření lip na náměstí

07.10.2021

Krátkým příspěvkem se vracím k nedávnému ošetření lip na náměstí.

Důvody pro ošetření:

Vlastní realizaceDovolím si připojit ještě osobní vysvětlení k nejčastějšímu dotazu.

Proč se přistoupilo k zásahu právě v tomto termínu?

Je nutné odlišit ošetření stromů a kácení. Kácení se provádí zásadně v období mimo vegetaci. Ošetření dospělých, nemocných a stárnoucích stromů se provádí tehdy, kdy ošetřovaný strom sám ukáže, které části větví a koruny jsou ještě zdravé a životaschopné. To také respektuje naše legislativa. Aby se strom příliš neoslabil, nepřipouštějí standardy SPPK redukci koruny větší než 20 - 30%. Standardy SPPK dále předepisují, aby arborista důkladně prohlédnul větve před řezem, aby neohrozil hnízdící ptactvo, příp. jiné organismy vázané na stromy.

Stromy reagují na ošetření řezem s odstupem. Zásah v době vrcholící vegetace má ale tu výhodu, že strom je fyziologicky aktivní a může tak reagovat na zacelení vzniklých ran rychle.

Další výhodou ošetření v daném termínu je, že strom je zbaven části kvetoucích větví, které by jej jinak vysilovaly. V době květu se totiž uvnitř fyziologických hodin daného stromu překlápí zájem z investic vlastní energie do růstu objemu koruny na investice do tvorby květů, nektaru a semen pro zajištění další generace. Nemocné a stárnoucí stromy investují do kvetení a zajištění vlastního druhu více energie než je obvyklé u zdravých jedinců. Jistě si vzpomínáme na nedávné poslední vzepjetí smrků v podobě masivního kvetení, uvolňování gigantického množství pylových zrn a následně žlutých okrajů kaluží před jejich hromadným umíráním. Profesionální redukce koruny tak umožňuje přesměrovat energii na zhojení ran.

Dřívější ošetření v letošním studeném a vlhkém jarním období znemožňovala v našem úzkém údolí prakticky nepřetržitá hrozba infekce čerstvých ran patogenními houbami.

A je tu ještě jedna výhoda, která je patrná z přiložené obrazové dokumentace (obr. 1 - 3). Předcházejících pět extrémně suchých roků umocnilo projevy degradace půdního prostředí a projevilo se negativně na fyziologické vitalitě lip. Důvodem degradace půdy je mnoho desítek let trvající odebírání živin (fosforu, draslíku, vápníku, hořčíku a mikroelementů) v podobě pravidelně sbírané pokosené trávy a podzimního shrabování listí. Na druhé straně se naše lípy doslova koupou v dusíkatých látkách z průmyslu, dopravy a nezvládaného dusíkatého hnojení zemědělských plodin. Blízko Doubravníku se průmyslovými dusíkatými hnojivy hnojí dokonce i luční porosty! Není nutno zabíhat do podrobností, ale faktem je, že nadbytek dusíku a nedostatek ostatních živin žene stromy do nadměrného růstu kmene a koruny za cenu omezení růstu kořenů, za cenu omezení spolupráce s půdními organismy a za cenu ztráty úrodnosti půdy. Ostatně je to stejná strategie, jakou známe z reakce polních plodin na hnojení dusíkem. Omezení spolupráce s přátelskými, symbiotickými půdními houbami se zákonitě projeví na chybějící dodávce vody během sucha a tím i na poklesu odolnosti stromů. Redukce koruny v současné předusíkované době napodobuje péči o polní plodiny, odebírá část aktivní zelené hmoty, čímž omezuje výpar a tím zlepšuje šance pro revitalizaci stromů.Obr. 1
Navzdory snahám obce o zvýšenou závlahu a dodání chybějících živin navezením vrstvy půdy smíchané s kompostem začíná část koruny rohové lípy ve vrcholícím suchém létě, v srpnu 2018 usychat.
Zdroj: Google Earth Pro/Street View.
Obr. 2
Za měsíc, v září 2018, bylo už odlistění části koruny jasně viditelné.
Zdroj: https://mapy.cz.
Obr. 3
Zapravení kompostu a tím i zlepšení půdních podmínek se v blízkosti kmene lípy v rohu náměstí projevilo ve změně zabarvení travního porostu (stejný termín jako na předchozím snímku - září 2018).
Zdroj: https://mapy.cz.


Jaroslav ZáhoraAutor článku se v rámci projektu ATCZ234 SYM:BIO (Sítě přizpůsobené suchu a podpora biodiverzity ve městě a na venkově), který je řešen v programu INTERREG (Podpora přeshraniční spolupráce komunit a institucí ve společném regionu) snaží podpořit povědomí o významu biologické rozmanitosti pro životní prostředí a pro možnost přizpůsobení se suchu. 
 
Celý článek | přečteno 1.035 x   ohlasů 0 Přidat názor Verze pro tisk Sdílet na Fb

Tyto stránky byly vytvořeny prostřednictvím redakčního systému napsaného v PHP jazyce
a nepoužívají soubory cookies k ukládání uživatelských dat.
validní HTML 4.01 validní CSS 2.1 validní RSS 0.91 ochrana proti s.p.a.m.u
optimalizováno pro prohlížeče SeaMonkey , Firefox , Opera a Yandex
data jsou komprimována metodou (gzip)
prohlášení o přístupnosti webu
© 2004 - 2024