all mail address your message write your comment show all comments
Doubravník

městys Doubravník


Oficiální stránky

Doubravník
  Dnes je: 29.05. 2024 | Poslední články | Mapa stránek | Kalendář | Facebook | Info-seznam |
 

Úřad městyse:


Další rubriky:

Bezpečný internet:
logo NÚKIB

logo e-bezpečí

Nabídka práce:
  v regionech: - Tišnov
- Bystřice nad Pernštejnem

Doporučujeme:
Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje
Restaurace a penzion
Břetislava Sedláčka
Rekreační středisko - PRUDKÁ
jižní Morava
ppgo
firebrno
krizport

Statistika:
TOPlist

Naposled přidané:
27/05/24 Fotogalerie
- Zlatěnka ohnivá
27/05/24 Současnost
- Kolem Doubravníku...
24/05/24 Úřad městyse
- Rozpočtové opatření č.4

Mobilní rozhlas:
- Prodej jahod
- Vinařství Holánek
- Zájezd Strážnic...
- Fotbalový klub Do...
- Pošta Partner

Krátké zprávy:
    včera  Muzeum města Tišnova
- Pozvánka na výstavu
    včera  Školní jídelna
- Jídelní lístek od 03.06…
27/05/24 Krajský úřad JMK
- Provoz linky 721360
Celý přehled   [9]

Pozemkové úpravy:
- Pozemkové úpravy

Přečtěte si:
Doubravnický zpravodaj
Doubravnický zpravodaj
obsah čísla  03/2023

Dotační program,
příspěvky:
- Obnova kultur. památek
- Podpora sportu, kultury

Možná vám uniklo:
- Usnesení č.ZM-18/2016

Počasí:
Počasí Doubravník - Slunečno.cz

Obecní geoportál:
logo Geoportál

Kalendář městyse:
Kalendář městyse
verze pro tisk   [ zde ]

Fotogalerie:
www.rajce.net

doubravnik.rajce.net


Programování a správa:
Petr Koukal

Podzim v mateřské škole…

19.01.2024

…to je spousta barevného listí, kaštanů, dýní, ochutnávek rozličných druhů zeleniny a ovoce ze zahrádky a taky zvykání si jeden na druhého. Do každé třídy přibudou nové děti a ty je třeba naučit školkovému dění - pravidlům třídy i chodu dne. Někdy dá nám učitelkám zabrat, než se roztočí první "kolo kolo mlýnské", ale stojí to za to. Protože po "divokém" září, přichází zpravidla období, kdy se již vytvořila "nová školková rodina" a my můžeme naplno začít s dětmi tvořit, zpívat a společně žasnout nad změnami v přírodě, které nám podzim připravil.


Dětem je venku dobře

Letos jsme se s nadšením vrhli do prvků přírodního učení. Na zahradě u mateřské školy chováme morčata. Dva samečky, kterým děti samy vymyslely jména - Čertík a Korunka. Dětem se moc líbí pomazlit si chlupatá zvířátka a také se učí povinnostem. Morče je třeba denně krmit a také pravidelně čistit.

Obnovili jsme tradici dlouhých procházek do zdejšího krásného okolí. Jeden den v týdnu tak děti vyrážejí na celodopolední procházku. Svačíme venku, hrajeme si, ale také se učíme. I v přírodě se dá připravit bohatá vzdělávací nabídka a dětem je venku dobře. Je pěkné pozorovat, jak si děti vystačí s klacíky, listy či mechem a v co se dají tyto přírodniny vlivem dětské fantazie proměnit. A jak nám potom chutná... ☺

Podzim, to je také období, kdy některá zvířátka připravují pelíšky na zimní spánek. My ve školce uspáváme broučky. Děti si je samy vyrobí a poté je na zahradní slavnosti uspíme brouččí ukolébavkou a schováme do domečku z listí. Budeme je budit zase na jaře. Tak ať se vám, broučci, hezky odpočívá.


Čtení před spaním a sv. Martin

I my ve školce po obědě pravidelně odpočíváme. Letos nám zpříjemňují chvíle na postýlkách děti ze základní školy. Žáci od 2. do 5. třídy pravidelně dochází do obou tříd mateřské školy a čtou malým dětem před spaním. Děti se na školáky každý den těší, a i pro školáky je projekt velmi užitečný, mohou si natrénovat hlasité čtení před publikem.

Pomaličku a nenápadně se přehoupl podzim do zimy a my se ve školce začínáme připravovat na zimu a na nejkrásnější svátky v roce - Vánoce. Prvním "zimním" tématem v mateřské škole je svatý Martin. Letos nám sníh nepřivezl, ale jak děti na procházce konstatovaly, "přivezl alespoň led". A přivezl nám taky svůj příběh. Legendu o vojákovi Martinovi, který se slitoval nad chudým žebrákem. Když jej uviděl, jak trpí zimou, neváhal, strhl svůj plášť, rozsekl jej mečem a žebráka zakryl. A tak si s dětmi povídáme o pomoci druhým, hrajeme divadlo o Martinovi, pečeme rohlíčky nebo vyrábíme koně a podkovy. A taky se dětí ptáme, jak by Martin mohl pomoci lidem v nouzi dnes:

"Mohl by pomáhat dědečkovi se dřevem…"

"Mohl by pomáhat péct babičce cukroví…"

"Koupil by babičce nové sklenice…"

"Donesl by hračky a bazének…"

"Postavil by domeček a hnízdo zvířátkům…"

"Dal by babičce svetr…"

"Dal by plášť dědečkovi…"

"Pomáhal by doma…"

"Pomáhal by nemocným dětem…"Čekání na Vánoce

Článek píšu ke konci listopadu, kdy se blíží se svátek svatého Mikuláše (po vydání Zpravodaje už bude pochopitelně dávno za námi, pozn. red.). Děti se těší na mikulášskou nadílku a také mohou Mikulášovi předvést písničky a básničky, které se ve školce naučily. Tradičně chodíme koledovat jako malí čertíci po Doubravníku. Jsme malí, ale šikovní a také umíme dělat pekelný rámus.

Pilně také nacvičujeme s dětmi na vánoční besídky. Všechny zveme 3. 12. na zahájení adventu a rozsvícení vánočního stromu v Doubravníku a také na společnou besídku mateřské a základní školy v sokolovně 20. 12.

Čekání na Vánoce si zpříjemníme úkoly z adventního kalendáře, pečením cukroví, malováním dopisu pro Ježíška, zpíváním koled a tvořením. A až i u nás ve školce zazvoní zvoneček a přijde Ježíšek, užijeme si společnou besídku, dárečky a hlavně dětskou radost u stromečku.

Krásné pokojné Vánoce přeje kolektiv Mateřské školy Na Paloučku


Alena Šikulová, Kateřina Šnédarová, Hana Dolíhalová, Petra Zhořová, Kateřina Uhrová

Uspávání broučků na zahradě mateřské školyČtení školáků v mateřské školce před odpoledním spanímObčerstvení nachystané pro účastníky průvodu světel u mateřské školyZahájení průvodu světel na doubravnickém náměstíAkce v Doubravníku

Průvod světel

Na konci října se celá školka zdobí dýněmi, lucerničkami a dalšími světýlky. Připravujeme se na lampionový průvod, který pedagogové z MŠ připravují. Průvod byl letos plánován na úterý 31. 10. (viz pozvánku v minulém čísle Doubravnického zpravodaje, str. 43), ale pro nepřízeň počasí jsme museli akci přeložit. O den později průvod opravdu vyrazil.

Účast byla opravdu hojná. Lampiony všech možných druhů nám svítily na cestu, stejně jako hvězdy nad námi. Průvod vedl z náměstí kolem hřbitova až ke stavebninám, až dorazil na zahradu u MŠ. Ta byla slavnostně vyzdobená a bylo nachystáno občerstvení pro všechny účastníky. Učitelky společně s dětmi zazpívaly několik písniček a pak už byl prostor pro volnou zábavu dětí a popovídání rodičů.Zakončení průvodu světel proběhlo při jídle a zpěvu u mateřské školy

Celý článek | přečteno 410 x   ohlasů 0 Přidat názor Verze pro tisk Sdílet na Fb

Tyto stránky byly vytvořeny prostřednictvím redakčního systému napsaného v PHP jazyce
a nepoužívají soubory cookies k ukládání uživatelských dat.
validní HTML 4.01 validní CSS 2.1 validní RSS 0.91 ochrana proti s.p.a.m.u
optimalizováno pro prohlížeče SeaMonkey , Firefox , Opera a Yandex
data jsou komprimována metodou (gzip)
prohlášení o přístupnosti webu
© 2004 - 2024