all mail address your message write your comment show all comments
Doubravník

městys Doubravník


Oficiální stránky

Doubravník
  Dnes je: 04.03. 2024 | Poslední články | Mapa stránek | Kalendář | Facebook | Info-seznam |
 

Úřad městyse:


Další rubriky:

Bezpečný internet:
logo NÚKIB

logo e-bezpečí

Nabídka práce:
  v regionech: - Tišnov
- Bystřice nad Pernštejnem

Doporučujeme:
Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje
Restaurace a penzion
Břetislava Sedláčka
Rekreační středisko - PRUDKÁ
jižní Morava
ppgo
firebrno
krizport

Statistika:
TOPlist

Naposled přidané:
28/02/24 Úřední deska
- Svolání zastupitelstva
28/02/24 Úřední deska
- Veřejná vyhláška...
23/02/24 Úřední deska
- Akční plán zlepšo...

Mobilní rozhlas:
- Kamenictví Gal
- Místní knihovna
- Finanční úřad
- Prodej vína
- Prodej drůbeže

Krátké zprávy:
01/03/24 Pardubický kraj
- Rok Vojtěcha z Pernštejna
01/03/24 Městys Nedv...
- Divadelní představení
01/03/24 Městys Nedv...
- Karneval na ledě
Celý přehled   [9]

Pozemkové úpravy:
- Pozemkové úpravy

Přečtěte si:
Doubravnický zpravodaj
Doubravnický zpravodaj
obsah čísla  03/2023

Dotační program,
příspěvky:
- Obnova kultur. památek
- Podpora sportu, kultury

Možná vám uniklo:
- Večerní pyžamový turnaj ve volejbale

Počasí:
Počasí Doubravník - Slunečno.cz

Obecní geoportál:
logo Geoportál

Kalendář městyse:
Kalendář městyse
verze pro tisk   [ zde ]

Fotogalerie:
www.rajce.net

doubravnik.rajce.net


Programování a správa:
Petr Koukal

Seniorům dává naše vláda nejvíce v historii

24.02.2023

Vážení spoluobčané,
určitě jste i Vy v posledních dnech v médiích zaznamenali téma důchodové reformy a červnové valorizace penzí. Dovolte mi na toto téma pár slov na vysvětlenou a hned na úvod i několik čísel.

Citace z dopisu ministra práce a sociálních věcí.

Průměrný důchod se v červnu zvýší o 750 korun a díky tomu i překročí hranici 20 000 Kč. Možná si vybavujete, že v roce 2021, v jehož samotném závěru naše vláda nastoupila, byl průměrný důchod 15 425 Kč. Za rok a půl se tedy navýšil o bezmála 5 000 Kč tedy o 31 % a to i díky výchovnému, kdy stát od letošního ledna poprvé v historii oceňuje rodiče za výchovu dětí.

Dále je důležité ještě jedno srovnání, v prosinci 2021 byl průměrný důchod vůči průměrné mzdě ve výší 41 % a v červnu po roce a půl jeho výše vůči průměrné mzdě vzroste na více jak 50 % vůči průměrné mzdě.

Solidarita nejbohatších s nejchudšími

Valorizační mechanizmus v posledních měsících velmi výrazně rozevíral finanční propast mezi nejchudšími a nejbohatšími, proto jsme upravili systém mimořádné valorizace. A to tak, aby lidé s nejnižšími důchody dostali o něco více a naopak, díky rozhodnutí nyní mimořádně zvýšit všem stejně důchody o 400 Kč a nad to o 2,3 % valorizovat všem. Valorizace tak bude více solidární, ale stále bude také zachovávat zásluhovost.

Česko stárne a zadlužuje se - změny jsou nutné

Potrženo sečteno, nikdo nemůže říct, že na důchodce nemyslíme, seniorům dává naše vláda nejvíce v historii. Ale změny do budoucna udělat musíme, protože systém se už dostává na hranu možností a není dlouhodobě udržitelný. Zatímco vloni skončil důchodový účet ČR ve schodku 17 miliard korun, letos to již bude deficit větší než 80 mld. Kč. A kdyby vláda nezasáhla a neupravila pravidla mimořádné valorizace, státní dluh by se prohloubil o dalších zhruba 34 miliard letos a o dalších více než 50 miliard korun příští rok a ve všech následujících. A pokud nic nezměníme, budou deficity dále prudce růst do stamiliardových částek.

Nebude na školy, školky, dálnice, železnice nebo zdravotnictví, a tím paradoxně ani na péči o seniory.

Důchodová reforma bude prorodinná a férová

Jsme první vládou po třiceti letech, která je zodpovědná a záleží jí na budoucnosti svých občanů, takže má odvahu přijmout důchodovou reformu. Chceme zavést společný vyměřovací základ manželů a pro každého možnost platit 1 % z vyměřovacího základu na pojistné svým rodičům v důchodu. Chceme, aby motivovala k osobní zodpovědnosti a pro případné dodatečné individuální spoření. Výši svého budoucího důchodu můžete sledovat již nyní v Informativní důchodové aplikaci IDA, která poskytne dostatečný přehled o tom, jak vysoký důchod jednou získáte.

Pohyblivý věk odchodu do důchodu

Mediálně hodně rezonuje zvažované zvýšení hranice věku odchodu do důchodu. Změny v důchodech se nedotknou současných důchodců ani lidí, kteří mají přes 50 let. Připravovaný návrh nebude obsahovat jednu universální věkovou hranici, systém umožní pružnost. U každého z nás bude záležet mj. na roku vstupu na pracovní trh a zohledněna bude i náročnost profese. Ani po chystaných změnách na tom nebudeme my Češi výrazně hůře než jiné národy v Evropě, jak plyne z přiložené tabulky.

Nezapomínáme na rodiče, kteří dnes pracují, vychovávají děti, starají se o rodiče a zároveň platí současné důchody. Pro ně jsme zavedli flexibilnější rodičovskou, podporu zkrácených úvazků a dále masivně investujeme do dětských skupin, aby si rodiče mohli sami zvolit, jak chtějí sladit rodinný a pracovní život. My, lidovci, nyní bojujeme i za zvýšení rodičovského příspěvku, který by pomohl právě ve chvíli, kdy to rodina nejvíc potřebuje, protože jsme si vědomi, že jejich mzdy většinou nerostou tak rychle jako důchody. Snažíme se udržet mezigenerační solidaritu, kdy senioři si zaslouží ocenění své celoživotní práce a mladí nepředluženou perspektivu do budoucna. Žijeme v době, která je pro naši budoucnost klíčová, věřím, že to díky zodpovědné politice lidovců společně zvládneme.
Marian Jurečka
ministr práce a sociálních věcí
   

Celý článek | přečteno 824 x   ohlasů 0 Přidat názor Verze pro tisk Sdílet na Fb

Tyto stránky byly vytvořeny prostřednictvím redakčního systému napsaného v PHP jazyce
a nepoužívají soubory cookies k ukládání uživatelských dat.
validní HTML 4.01 validní CSS 2.1 validní RSS 0.91 ochrana proti s.p.a.m.u
optimalizováno pro prohlížeče SeaMonkey , Firefox , Opera a Yandex
data jsou komprimována metodou (gzip)
prohlášení o přístupnosti webu
© 2004 - 2024