all mail address your message write your comment show all comments
Doubravník

městys Doubravník


Oficiální stránky

Doubravník
  Dnes je: 01.10. 2023 | Poslední články | Mapa stránek | Kalendář | Facebook | Info-seznam |
 

Úřad městyse:


Další rubriky:

Mobilní rozhlas:
logo mobilní rozhlas

Bezpečný internet:
logo NÚKIB

logo e-bezpečí

Nabídka práce:
  v regionech: - Tišnov
- Bystřice nad Pernštejnem

Doporučujeme:
Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje
Restaurace a penzion
Břetislava Sedláčka
Rekreační středisko - PRUDKÁ
jižní Morava
ppgo
firebrno
krizport

Statistika:
TOPlist

Najdete nás zde:
  49°25'31.10" NWGS-84
  16°21'07.14" E
  313 m.n.m.

Naposled přidané:
26/09/23 Úřad městyse
- Rozpočtové opatření č.9
22/09/23 Úřední deska
- Smlouva o poskytnutí
14/09/23 Současnost
- Integrované šetření...

Krátké zprávy:
27/09/23 IDS JMK
- Informace IDS JMK
26/09/23 Školní jídelna
- Jídelní lístek od 02.10…
21/09/23 Město Tišnov
- Svatováclavské hody
Celý přehled   [14]

Pozemkové úpravy:
- Pozemkové úpravy

Přečtěte si:
Doubravnický zpravodaj
Doubravnický zpravodaj
obsah čísla  01/2023

Zpravodaj Senioři v krajích
Zpravodaj Senioři v krajích
říjen/2021   *.pdf

Zpravodaj Oblastní charity
Zpravodaj Oblastní charity Tišnov
05/2020 ve formátu *.pdf

Dotační program,
příspěvky:
- Obnova kultur. památek
- Podpora sportu, kultury
- Sociální podpora

Možná vám uniklo:
- Krátké ohlédnutí za sobotní oslavou

Počasí:
Počasí Doubravník - Slunečno.cz

Obecní geoportál:
logo Geoportál

Kalendář městyse:
Kalendář městyse
verze pro tisk   [ zde ]

Fotogalerie:
www.rajce.net

doubravnik.rajce.net


Programování a správa:
Petr Koukal

Informace z úřadu

26.04.2015

Krátce před velikonočními svátky nás překvapila příroda, kdy síla větru chvílemi dosahovala rychlosti vichřice a způsobily polomy a vývraty v lesích a velmi často zahradila i cestu. Dva dny za sebou směrem ke Klokočí spadly stromy přes silnici. V Křížovicích se zlomila část lípy a zahradila cestu. Na Pláňavě spadly dva stromy na chatu. Naštěstí neponičily chatu vážným způsobem.

V těchto nebezpečných případech nám pomohly jednotky profesionálního hasičského sboru Tišnov a sbory dobrovolných hasičů Doubravník a Nedvědice.

Hned opodál výše zmíněné chaty se vyvrátily dva stromy u stezky nad prameništěm a zůstaly viset na ostatních stromech. Ještě dnes, když procházíte lesy, je vidět mnoho stromů popadaných nebo visících na ostatních stromech a nějakou dobu potrvá jejich odstranění. Proto Vás prosíme o obezřetnost při vstupu do lesa.Co nepatří do kanalizace

V minulém zpravodaji jsme podrobně popsali, co všechno nepatří do kanalizace. Protože však neustále přetrvávají problémy se zanášením čerpadel hygienickými potřebami, připomínáme, abyste do kanalizace nevyhazovali žádné hygienické potřeby typu: dětské pleny, vlhčené ubrousky, dámské hygienické potřeby, vatové tyčinky a jiné čistící textilní materiály. V nich jsou kromě celulózového podílu také vyztužené vrstvy tvořené plastovými foliemi. Plastové části těchto potřeb ve vodě nepodléhají rozkladu, na rozdíl od papíru či buničiny a dokážou zanést, případně zcela zničit čerpadla v čerpacích stanicích odpadních vod. Opravy čerpadel jsou finančně nákladné. Následná nefunkčnost čerpací stanice může navíc vést k nebezpečí zatopení kanalizace i suterénů napojených nemovitostí.K odpadům

V poslední době se opět zvýšil počet tzv. černých skládek. Jedná se zejména o lokalitu v Báckách, kde je bohužel dodnes umístěn materiál z výkopových prací na černvírské kanalizaci a některé lidi to přímo vybízí k tomu, aby zde něco přidali. Doufáme, že vedení obce Černvír již velmi brzy zajistí odstranění skládky.

Další "oblíbenou" lokalitou zakládání černých skládek je na cestě k bývalým silážním jámám. Rádi bychom apelovali na všechny občany a i na návštěvníky Doubravníka, aby si těchto věcí více všímali a černé skládky nahlásili na úřadu městyse, který zajistí jejich odklizení. O tom, že je celá obec odpadky doslova posetá, svědčí i to, že při právě proběhnuvším Dnu země bylo nasbíráno doslova několik desítek pytlů odpadků.

Chtěli bychom Vás upozornit, abyste neodkládali tabulové sklo ke kontejnerům. Pokud není možné sklo, vzhledem k jeho velikosti vhodit do zeleného kontejneru, kvůli vlastní bezpečnosti ho nerozbíjejte a odvezte na sběrný dvůr odpadů.


Zdeněk ŠikulaPoděkování

Pokud bude někdo shánět informace o doubravnických krojích, bude určitě poslán za panem Vladimírem Jirčíkem, protože on je ten, kdo u toho byl od začátku a je jeho autorem. Již od mládí se zajímá o folklor a vůbec o život prostých lidí v minulosti, což nakonec vedlo k tomu, že založil v roce 1956 Podhorácký národopisný soubor Dóbrava.

A právě pro potřeby tohoto souboru vznikl náš doubravnický kroj, který pan Jirčík vytvořil na základě osobních sběrů krojových součástek z okolí Doubravníka, podle dochovaných součástí v okolních muzeích a také za pomoci pracovnic Moravského zemského muzea v Brně dr. Miroslavy Ludvíkové a dr. Vlasty Svobodové.

Dnes je tento kroj v podstatě již historický, protože použité materiály např. na sukně zvané šerka, nelze sehnat (v Číně se holt nevyrábí). Soubor se bohužel nepodařilo udržet v činnosti, ale kroj obléká již několikátá mladá generace u příležitosti místních hodů a podařilo se to, že dnes všichni berou tento kroj za náš doubravnický, jako by tu byl odjakživa. Za to je třeba panu Jirčíkovi poděkovat a také za vzorné opatrování krojů a archivu na Koldově vile do letošního roku, kdy předal štafetu paní Marii Čechové, i když je nadále ochoten kdykoli pomoci.

Takže Vladimíre, děkujeme Ti jménem Úřadu městyse Doubravníka, ale hlavně jménem všech doubravničáků za to, že můžeme pocítit hrdost vždy, když chasa vyrazí v našich krásných krojích.


Lubomír ČechŽivotní jubileum

V letošním roce se dožívá sochař Zdeněk Macháček devadesáti let. Žije v Křížovicích už 45 let. Zamiloval si toto místo, nádherný zvlněný kraj s lesy, loukami, poli, místo, kde vítr rozehrává koruny stromů, zpívá, šumí, hučí. Místo, které mu je dlouhá léta neustálou inspirací.

Krajina, která je v jeho díle dominantní, má ovšem i různá odbočení. Ať jsou to "Píšťaly", "Kosmické výpady a pády" nebo "Létavice", které se ovšem autorovi vymkly z rukou a začaly žít vlastním životem, protože původně byly pouhými sochařovými pocity. Pocity letu, létání, vznášení se nad krajinou. Krajinou, kterou má rád.

V Galerii z ruky má každých pět let výstavu. Letos je to pátá. Opět bude krajina. Tentokrát nové cykly: Paměť stromů a Duch stromů. První cyklus je niternější, jakoby stromy a krajinu chtěl ochránit a v druhém naopak potvrdil svůj nadlehčený, žertovný přístup k tvorbě.

Výstava začne 6. června a bude mimořádně delší, až do 5. července. Slavnostní odpoledne budou dvě. První 6. června a druhé 20. června. V nich bude muzika, slovo a pohyb.

Doufejme, že nám bude přát počasí a že si celou výstavu i obě odpoledne Zdeněk Macháček i my užijeme.


Stanislava MacháčkováPřehled kulturních akcí v roce 2015


30. dubnaČarodějnice na střelnici
6. květnaBeseda k 70 výročí konce 2. světové války
7. květnaVarhanní koncert v doubravnickém kostele
8. květnaXXIV. ročník pochodu a cyklistické jízdy Sokolskou župou Pernštejnskou
2. červnaCONCENTUS MORAVIAE
13. červnaKČT - Pochod "Kolem Doubravníku pěšky i s kolem"
6. a 20. červnaSlavnostní odpoledne k výstavě Zdeňka Macháčka v Galerii z ruky
7. červnaDětský den
4. a 5. červenceSlavnosti Pernštejnského panství
20. až 26 červenceLetní filmová přehlídka na střelnici
11. až 13. záříDoubravnické hody


za komisi kultury, mládeže a sportu
Miroslav TruhlářVzpomínka

V měsících lednu a únoru 2015 jsme se naposledy rozloučili s našimi spoluobčankami

  • paní Naděždou Skoumalouvou
  • paní Alžbětou Haráskovou

Čest její památce!


Marie NěmcováCelý článek | přečteno 1.623 x   ohlasů 0 Přidat názor Verze pro tisk

Tyto stránky byly vytvořeny prostřednictvím redakčního systému napsaného v PHP jazyce
a nepoužívají soubory cookies k ukládání uživatelských dat.
validní HTML 4.01 validní CSS 2.1 validní RSS 0.91 ochrana proti s.p.a.m.u
optimalizováno pro prohlížeče SeaMonkey , Firefox , Opera a Yandex
data jsou komprimována metodou (gzip)
prohlášení o přístupnosti webu
© 2004 - 2023